איך תגדלו בעצמכם ירקות חורף בגינה או במרפסת?

משתלת סלונר במושב סתריה ליד רחובות. צילום מהאתר
ד"ר אביה סלונר – אגרונום משתלת סלונר במושב סתריה ליד רחובות, כותב כי בימים מתוחים אלו הצורך בפעילות משפחתית מרגיעה ומנחמת עולה. הוא מציע ללמוד איך עושים את זה נכון עם גידול ירקות חורף בגינה או במרפסת

אחת ההנאות הגדולות ביותר לגנן החובב, היא קטיף ירקות טריים וטעימים מהגינה היישר לסלט או למרק, ועתה הזמן לשתול את ירקות החורף האהובים. אם משתפים את הילדים, זו בכלל הופכת למשימה כייפית ומגבשת ששכר טעים ומלמד בצידה. בימים מתוחים אלו הצורך בפעילות משפחתית מרגיעה ומנחמת עולה, כך שזה בדיוק הזמן ללמוד איך עושים את זה נכון.

צילום לירון קריגר משתלת סלונר

כאשר המרכולים מציעים ירקות קפואים, עגבניות בחורף ותפוזים בקיץ, יש חשיבות כפולה ומכופלת להכיר לדור הצעיר את הדרך שעושה הירק מזרע או נבט רך עד לשולחן האוכל. המשימה המהנה ביותר עבור ילדים קטנים היא לצאת לגינת הירק או למרפסת, לטפח את הצמחים, לעקוב אחר התפתחותם, ולבסוף לקטוף עבור משפחתם את הירקות אשר גידלו במו ידיהם.

אין צורך בגינה גדולה כדי לגדל ירקות, מפני שאת מרבית הירקות ניתן לגדל באדניות או בגינה קטנה, כל עוד נקפיד על ביצוע השלבים הבאים:

שלב ראשון הוא בחירת שטח מתאים: את גינת הירק נמקם באזור שטוף שמש – לפחות שש שעות שמש ישירה ביום. הקרקע בשטח שנבחר חייבת להיות מנוקזת היטב.

לאחר שבחרנו מקום ניגש להכנת הקרקע: הערוגה חייבת להיות נקיה מעשבים: בשטח קטן מומלץ לנכש ידנית. בשטחים גדולים ניתן להשתמש בקוטלי עשבים, וזאת לפחות שבוע לפני זריעה או שתילה. זהירות! – קוטלי עשבים הינם חומרים רעילים, ויש לנקוט במשנה זהירות בעת השימוש בהם.

צילום לירון קריגר משתלת סלונר

הצעד הבא הוא טיוב הקרקע ובניית ערוגות השתילה: כדי לטייב את הקרקע, לשפר את אוורור סביבת השורשים, להעשיר את הקרקע במיקרואורגניזמים מועילים, ולדשן את הצמחים, מומלץ להוסיף חומר אורגני לקרקע. לכל מטר מרובע נפזר בין חצי דלי לדלי קומפוסט (5-10 ליטר), אותו נחדיר בעזרת את חפירה, מקלטר או קלשון לעומק של כ-20 ס"מ.

לאחר טיוב הקרקע ניפנה לבניית ערוגות השתילה. הערוגה המומלצת לשתילת ירקות חורף תהיה ברוחב של מטר אחד ובגובה 15 ס"מ. בין הערוגות המוגבהות יפריד שביל מעבר ברוחב 40-50 ס"מ. את שולי הערוגה ניתן לייצב בעזרת לוחות עץ, או על ידי יצירת דפנות משופעים.

מיקום הצמחים ומערכת ההשקיה: בשלב זה יש ליישר את פני השטח בעזרת מגרפה, ולהניח את מערכת ההשקיה. צינור טפטפות כל 30 ס"מ יתאים להשקיית מרבית צמחי הירק. מומלץ לשמור על מרחק של 30-60 ס"מ בין שורות הגידול, ולזכור לשמור מקום לשבילי הליכה שיאפשרו גישה נוחה לערוגה (מרחקי שתילה מדויקים לכל ירק – ראו בהמשך). צמחים נמוכים כדוגמת צנונית, גזר וקולרבי נשתול בצד הדרומי של הערוגה’ וצמחים גבוהים יותר כדוגמת ארטישוק, סלרי וברוקולי בצד הצפוני, כדי שכל הצמחים ייהנו מחשיפה מקסימלית לשמש.

צילום לירון קריגר משתלת סלונר

איזה גידולים נשתול ואיזה נעדיף לזרוע ? יש ירקות שפשוט להתחיל את גידולם בזריעה, ביניהם צנון, צנונית, גזר, לפת, אפונה סלק עלים, תרד. ככלל, ירקות שהחלק הנאכל בהם הוא השורש, דוגמת גזר וסלק, נעדיף לזרוע. בגינה קטנה רצוי להתחיל בגידולם של ירקות מסוימים משתיל ולא מזרע, כי בדרך זו נחסוך את זמן הנביטה ונשמור על אחידות השתילים.

כאשר שותלים שתילים, יש להקפיד שהקרקע תהיה לחה (אך לא בוצית), ושגוש השורשים יהיה לח. את השתיל נשתול לעומק בו הגוש יהיה בקו אחד עם פני הקרקע, ובסיס הגבעול חשוף ואינו מכוסה באדמה.

עומק הזריעה: בדרך כלל מכסים את הזרעים בשכבה בעובי של כפליים מגודל הזרע, מכסים בחול מנופה, ומשקים בעדינות למניעת סחף (רצוי להשקות גם לפני הזריעה).

רשימת ירקות לגידול: אפונת גינה (שלג), ארטישוק (קינרס), בצל, שום, קרישה, גזר הגינה, חסה תרבותית מסוגים שונים, כרפס ריחני (סלרי עלים / שורש), סלק עלים (מנגולד ) או שורש, שומר פשוט, תות שדה, תפוח אדמה, תרד טורקי או ניוזילנדי, כרובית, ברוקולי, כרוב לבן ואדום, קייל, כרוב סיני, צנונית, צנון, לפת, קולרבי.

טיפול שוטף: כולנו מייחלים לגשמי ברכה בחורף, אך אל לנו לשכוח שבתקופות של הפסקות בממטרים (תופעה אופיינית לחורף הישראלי) יש לדאוג לתוספת השקיה. מומלץ לבדוק באופן תכוף את רמת הרטיבות בקרקע על ידי נעיצת האצבע בה. כאשר הקרקע מתחילה להתייבש, יש להשקות תוך התחשבות בסוג הקרקע ובטמפרטורות. יש לזכור שהשתילים-נבטים הרכים זקוקים ללחות מתמדת, שימו לב לכך שאין להשקות כאשר הקרקע רטובה, מכיוון שגם עודף השקיה יכול לפגוע בגידול.

לקרקע שהוכנה כראוי, בדרך כלל אין צורך להוסיף דשן במהלך הגידול. למרות זאת ניתן לשפר את גדילת הצמחים ואת כמות היבול על ידי הוספת דשן אבקתי, נוזלי, או בשחרור איטי בהתאם למינונים המומלצים על האריזה. פעולה מומלצת נוספת במהלך הגידול, היא קלטור הקרקע מסביב לשתילים, שכן היא תורמת לאוורור הקרקע ולצמצום כמות העשבים הרעים.

מזיקים ומחלות: רבים חוששים שהירקות הגדלים בגינת הבית ייתקפו במחלות ומזיקים שונים. ראשית, שתילה של צמחים לפי התאמה עונתית תקטין משמעותית את הנגיעות במזיקים, בעוד ששתילה של ירקות מחוץ לעונה (דוגמת חציל בחורף וכרוב בקיץ) תעודד התפתחות צמחים חלשים הנתקפים בקלות ע"י מזיקים. שנית, טיפול נכון בשתילים ימנע את מרבית המחלות – דישון והשקיה מסודרים עוזרים להתפתחות צמח חסון שלא נתקף בקלות.

אם בכל זאת צמחי הירק נתקפו במזיק או במחלה, אפשר להשתמש בחומרים אורגניים המגיעים מחומרים טבעיים ועל פי רוב בעלי שאריתיות נמוכה, מה שמאפשר קטיף כבר לאחר מספר ימים ממועד הריסוס. בכל מקרה של מזיק או מחלה, או בעיה אחרת בגידול הירקות, ניתן להתייעץ עם אגרונומים במשתלה. מומלץ להביא דוגמא של הצמח למשתלה בתוך שקית שקופה, ולצלם את הצמח ואת סביבתו.

מחזור זרעים: שיטה נוספת להתמודדות עם מחלות, נקראת מחזור זרעים. על פי שיטה זו יש לבצע רוטציה של גידול הירקות בין הערוגות השונות במשך מספר עונות, כך שבכל עונה נשתול באותה ערוגה ירקות ממשפחות בוטאניות שונות, ובכך נשפר את פוריות הקרקע ונקטין את הנגיעות במזיקים ומחלות.

לסיום, אפשר בקלות רבה להפוך את שעות הפנאי לשעות יצירה והנאה בגינת הירק, וליהנות מירקות טריים, בריאים וטעימים. אם על הדרך יצרנו זמן איכות עם הילדים – הרווח הוא כפול.

לאתר משתלת סלונר במושב סתריה ליד רחובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאמרים קשורים

הרשמה לניוזלטר