הגיע הזמן להתעורר!

הכתבה בשיתוף נסקפה. צילום Shutterstock
בין אם אתם חובבי קפה מושבעים ובין שאתם צרכני קפאין ללא העדפה מיוחדת, על נושא אחד אין לנו ויכוח – קפה שהוכן מפולי קפה טחונים מזן משובח ובדרגת הקלייה המתאימה, יהפוך את חוויית הקפה שלכם לכזו שתשאיר בפה טעם של עוד

מדי יום פותחים מיליוני אנשים את הבוקר שלהם עם קפה. בכל העולם אנשים נפגשים, מדברים, סוגרים עסקאות, וכמעט תמיד על כוס קפה. ללא ספק קפה הוא אחד המשקאות הכי פופולריים שיש. היום כבר ידוע שאחד הגורמים המשפיעים ביותר על איכות הקפה וטעמו הוא זן פולי הקפה, כשברחבי העולם קיימים זנים שונים של פולי קפה שמהם מופק המשקה האהוב. אז איך יודעים באיזו תערובת קפה לבחור? ומה יבטיח לנו כוס קפה ארומטית, כזו שמעוררת אצלנו את כל החושים?

סוד הקסם של הקפה

בשוק הקפה העולמי קיימים שני זנים עיקריים של פולים: זן הערביקה, אחד מזני הקפה הנפוצים בעולם ונחשב למשובח וליוקרתי מבחינת הטיב והטעם.

הוא צומח במזרח אפריקה ובמדינות ערב, בעיקר אתיופיה ותימן, ומאופיין ברמת קפאין נמוכה יחסית ובכמות נכבדה של שמנים אתריים, שמקנים לו את הארומה הייחודית והופכים אותו לזן הפופולרי ביותר. הוא גדל באזורים גבוהים, רגיש לתנאי האקלים, ולכן גידולו מורכב ומחירו יקר יותר.

הזן השני הוא הרובוסטה שגדל בעיקר בהודו, אינדונזיה ווייטנאם, והינו ידידותי יותר לגידול. זן קפה זה הינו בעל רמת קפאין גבוהה מזו של הערביקה, אולם טעמו מריר יותר מטעמה העדין והאגוזי של הערביקה. נוהגים לערבב בין הזנים, אולם ככל שרמת הערביקה בתערובת הקפה גבוהה יותר, כך ישתבח הקפה וטעמו יהיה איכותי יותר.

אהבה שאינה קלויה בדבר

מה שקובע בסופו של יום את חוויית הקפה שלנו הוא ללא ספק הטעם. יש כאלה שיעדיפו אותו לייט, בעוד אצל אחרים דווקא מר וחזק זה מה שעושה להם את זה, ויש גם את אלה 'המגוונים'. גורם נוסף משמעותי המשפיע על טעמו של הקפה הוא דרגת הקלייה.

מטרת הקלייה היא לייצר בולטות ואיזון לטעמים הטבעיים של פולי הקפה. בעת לגימת הקפה אנחנו למעשה מתחברים לסביבת הגידול הטבעי של הקפה – למזג האויר ולאדמה שהם אלה המקנים לפולים את טעמם, כאשר הקלייה היא זו המאפשרת לנו ליהנות מהטעמים והארומה. 

אז מה דרגת הקלייה שלכם?

צבעם הטבעי של פולי הקפה הוא ירוק, והם חסרי טעם כמעט לחלוטין. בתהליך הקלייה מחממים את הפולים לטמפרטורה גבוהה, שגורמת להם לשנות את צבעם לחום תוך פליטה של שמנים וגזים שונים שאחראים לארומה המוכרת לנו.

קיימות דרגות קלייה שונות: בהירה, בינונית וכהה (כשהקלייה בדרגה גבוהה יותר, כך גם הצבע כהה יותר), אשר מלבד הצבע משפיעות על טעמו הייחודי של הקפה, ומייצרות לנו חוויות קפה שונות. הקלייה הבהירה משמרת את הטעם הייחודי של הקפה, והיא מעניקה לנו טעמים מעודנים יותר ומזכירה בטעמה פירות יער, הדרים ותה. בקלייה הכהה נקבל ארומה שמזכירה שוקולד ואגוזים, כשבקלייה הכהה מאוד לפולי הקפה יהיה טעם מריר.

קלייה בינונית היא זו המועדפת על רוב האנשים. כשאנחנו מתקשים להחליט מה הקלייה המועדפת עלינו, מומלץ להשתמש בחושים שלנו – אם זה נראה טוב מבחינת הצבע והמרקם, הארומה טובה ונעימה לאפנו, אז יש סיכוי טוב שזה יהיה גם ערב לחיכנו.

כי אנחנו על הקפה שלנו לא מוותרים עד אחרון הפולים…

בשנים האחרונות התחלנו לשכוח מהמלים קפה שחור ו"נס על חלב", והכנסנו את בית הקפה אלינו הביתה באמצעות תערובות משובחות וקפסולות של פולי קפה איכותיים, שמדגישות את הטעמים והניחוחות הייחודיים של המשקה השחור. הקפה הפך ממשקה מעורר למשקה חברתי, מענג, שאנחנו מנהלים איתו מערכת יחסים צמודה וכבר לא יכולים בלעדיו.   

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאמרים קשורים

הרשמה לניוזלטר