השלום מתחיל בזיתים: כנס אזורי לפיתוח מוצרי איכות בתחום שמן הזית

בשבוע שעבר התקיים כנס מקצועי אזורי בן שלושה ימים בנושא שמן זית, פיתוח שיווק מוצרים איכותיים וחדירה לשווקים בינלאומיים.

בכנס שארגן מרכז פרס לשלום, בשיתוף עם מכון הנסן לשלום עולמי מסן דייגו, מש"ב והמנהל האזרחי השתתפו בכירים מטעם משרד החקלאות המצרי, אנשי משרד החקלאות הישראלי ובעלי בתי בד ויצרני שמן זית ישראלים ופלסטינים.

הסדנאות וההרצאות התמקדו בנושא ייצור שמן זית איכותי, כולל עירוב זנים מקומיים, בהיבטים השיווקיים והאגרו-טכניים של הגידול, בשמירה משותפת על הסביבה, הגנת הצומח ובאפשרויות החדירה של מותגים ישראלים-פלסטיניים משותפים לשווקים חו"ל.
הכנס היווה גם את יריית הפתיחה לפרויקט פיילוט בנושא השיווק המשותף של שמן זית מעורב ישראלי-פלסטיני.

סמיר מועדי, מתאם חקלאות ביו"ש (המנהל האזרחי) מוסר כי ענף הזית הוא מהחשובים ביותר בענף החקלאות הפלסטיני ומהווה 45% מערך הייצור החקלאי באיו"ש. כיום ישנם 890 אלף דונם מניבים בכל איו"ש ובשנת שפע יכול להגיע ייצור שמן הזית ל 30 אלף טון. ענף הזית מהווה 2-3% מהתל"ג הפלסטיני ומספק 3 וחצי מליון ימי עבודה בשנה, לפי חישובים שנעשו במנהל האזרחי נמצא כי הענף מספק מקור פרנסה ליותר מ 100,000 משפחות פלסטיניות.

מרכז פרס לשלום מקיים מאז 2002 פרויקט מזרח תיכוני בשם ממשק גידולים משולב, המעודד שיתופי פעולה בכל היבטי הגידול של ירקות ופירות נבחרים, במטרה להגיע לשיווק איכותי. בשלב זה הפרוייקט מתמקד בעיקר בזיתים, תמרים ועגבניות.

כמו כן מפעיל המרכז מאז 2004 את פרויקט "זיתים- סמל השלום" המתמקד בשיפור איכות הזיתים ברשות הפלסטינית ובישראל לצורך ייצור שמן זית איכותי ברמה המתאימה לייצוא. הפרויקט כולל הדברה משותפת של זבוב הזית באמצעות מלכודות ידידותיות לסביבה שפותחו בישראל וכן בניית יכולות שיווקיות בכדי להשיא את רווחי החקלאים.

מרכז פרס לשלום תומך בתוכנית לשיתוף פעולה בין מועצת הזיתים הישראלית ומועצת הזיתים הפלסטינית, ואף הוביל לחתימתו של הסכם רשמי ביניהן בכדי לקדם את התוכנית.


היו הראשונים להגיב...

כתבו תגובה