fbpx

התחזיות של Booking.com לענף התיירות ב-2022

הדרך בה אנחנו נופשים ומטיילים שינתה את פניה כמה וכמה פעמים במהלך השנה וחצי האחרונות. כל שינוי הרגיש כמו רעידת אדמה מה שהוביל אותנו שוב ושוב להגדיר מה זה המצב 'הנורמלי החדש'
מבחינת המטיילים והמטיילות אלה שלושת הגורמים החשובים ביותר לקראת החופשה הבאה: הביטחון שלא יפסידו כסף (גלובליים – 42%; ישראלים – 41%), האפשרות לבטל (גלובליים – 33%; ישראלים – 37%) והאופציה לשנות תאריכים בלי תשלום (גלובליים – 32%; ישראלים – 35%)
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

עננת הקורונה עדיין לא לגמרי מאחורינו, אבל בכל זאת היא מתחילה לפנות את מקומה לרוח של תקווה שהולכת ומתחזקת. כדי לבדוק מה עומד מאחורי גל האופטימיות הזה, ביצעה Booking.com מחקר מקיף בשיתוף יותר מ-24,000 תיירים ותיירות מ-31 מדיניות וטריטוריות שונות, בשילוב תובנות ונתונים פנימיים שאספה כחברה שפעילה בתחום התיירות הדיגיטלית ב-25 השנים האחרונות. זאת כדי לחזות איך ייראה ענף התיירות בשנה הקרובה ומה ישפיע עליו.

2022 תהיה השנה שבה בה ירצו רבים להתחיל לפצות את עצמם על החופשות והטיולים שהחמיצו בשנתיים פלוס האחרונות ואכן, כמות האנשים שמרגישים את הצורך לעשות זאת עלתה ב-52% מאז השנה שעברה. התחזיות של Booking.com חושפות איך בשנה הקרובה אנשים יהפכו למציאות את המחשבות על טיול או חופשה. לא משנה אם נצא לחופשה בגלל צורך ממשי לדאוג למצב הנפשי והרגשי שלנו, או פשוט כי בא לנו להגיד 'כן' לכל הזדמנות לנסיעה או חוויה – ב-2022 כל הסיפור יהיה לנצל את הרגע ולהפוך כל טיול לבלתי נשכח.

חופשה בשביל הבריאות

מומלץ לעשות פעילות גופנית יומיומית או מדיטציה, אבל מומלץ לא פחות לצאת לחופשה – ב-2022 זו תהיה הדרך האולטימטיבית לדאוג לעצמנו. מרבית האנשים בעולם (79%) והישראלים (76%), אישרו שחופשות משפרות את המצב הנפשי והרגשי שלהם, יותר מאשר דרכים אחרות בהן הם נוהגים לנוח ולהירגע. אחרי שבמשך שנה הוטלו שוב ושוב הגבלות כאלה ואחרות על התיירות, היום המטיילים מבינים את ההשפעות החיוביות של נסיעות וטיולים על הבריאות והשקט הנפשי שלהם. כמעט שני-שליש מהמטיילים הגלובליים (62%) ומעט פחות מהישראלים (60%), אומרים שהם לא באמת הבינו כמה האפשרות לנפוש חשובה לבריאות הנפש שלהם עד שלא יכלו לעשות את זה, כאשר 84% מהמטיילים בעולם ו-88% מישראל אומרים שעצם תכנון הנסיעה משפיע לטובה על המצב הנפשי והרגשי שלהם.

אז מה הופך את חוויית התיירות לדרך המושלמת לשיפור המצב הנפשי? רבע מהנשאלים בעולם (26%) ו-18% מהנשאלים הישראלים, מספרים שבזמן חופשה הם יוצאים מאזור הנוחות שלהם, וזה בעיקר מה שמאפשר להם להתאפס ולהתרענן. מתוך הקבוצות שהשיבו כך, שני-שליש מהמטיילים מהעולם (66%) ו-70% מהישראלים, מעידים כי הם מצליחים למלא מצברים כשהם מבקרים במקום עם נוף שונה מזה שהורגלו אליו, ובשביל יותר מחצי ממטיילים עולמיים (56%), ופחות מכך מהמטיילים מהארץ (43%), מדובר באפשרות לחוות סגנון חיים חדש. יש כאלה שמעדיפים לטעום מאכלים ממטבחים אחרים (מטיילים גלובליים – 57%; ישראלים – 51%) או לשמוע שפה שהם לא מכירים (גלובליים – 35%; ישראלים – 40%), כי זה מה שעוזר להם להרגיש שהם נטענים באנרגיה מחודשת. אחרי שבמשך 18 חודשים כל יום נראה בדיוק זה שלפניו, מתחשק לנו משהו אחר,. זה מה שיגרום לתיירות ולתיירים לחזור ב-2022 לטייל ולנפוש עם תחושה הרבה יותר טובה מבעבר.

יוצאים מחוץ למשרד (גם אם הוא בבית)

כשהמגפה פרצה, בכל רחבי העולם אנשים הפכו את הבתים שלהם למשרדי העבודה החדשים שלהם, וחוו את המשמעות של החידוש הזה – 'עבודה מהבית'. ב-2022 לעומת זאת, נראה יותר ויותר אנשים שרוצים להחזיר את השליטה לידיים בכל הקשור לאיזון בין העבודה לחיים האישיים. ככה זה יהיה אצל כשלושה-רבעים (73%) מהמטיילים והמטיילות הבינלאומיים, ואצל 67% מהמטיילים הישראלים, שב-2022 יפרידו באופן מוחלט בין זמן חופשה לזמן עבודה. נראה שהמטיילים מרגישים שהדבר הכרחי עבורם, אחרי שזה לא תמיד היה ככה ב-2021, כשההפרדה בין העבודה לבית הייתה די מטושטשת.

למרות הגמישות שמגיעה עם העבודה מרחוק, 59% מהאנשים בעולם ו-65% מהישראלים יעדיפו לצאת ב-2022 לחופשה מקוצרת עם התנתקות מוחלטת מהעבודה, מאשר לבלות יותר זמן ביעד החופשה בלי הפרדה בין פנאי לעבודה. וכאשר 50% ממטיילי הגלובס ומעל למחצית מהמטיילים הישראלים (62%) טוענים שהם עבדו יותר שעות וניצלו פחות ימי חופשה במהלך תקופת המגפה, אל תופתעו אם ב-2022 יותר אנשים יענו בחלק מהזמן תשובות שמבשרות 'אני מחוץ למשרד' (גם אם המשרד שלהם נמצא בבית). אין ספק שהם הרוויחו את החופשה הזו ביושר.

תחושה של פעם ראשונה

הרבה אנשים כבר שכחו איפה הדרכון שלהם נמצא, בכלל או איך אורזים מזוודה – אבל כל החלודה שהצטברה בהרגלי התיירות שלנו תתחלף די מהר בתחושת אושר אמיתית, שתלווה אפילו את החלקים הכי בנאליים של הנסיעות שלנו ב-2022. זוכרים איך הרגשתם כשעליתם על מטוס בפעם הראשונה? או כשבסך הכל עשיתם צ'ק-אין במלון? אחרי תקופה ארוכה של 'קיפאון', התיירים והתיירות יתענגו על כל רגע במקום לרוץ קדימה בכל הכוח – למשל, יכינו בקפדנות פלייליסט לנסיעה ברכב ששכרו, ויבחנו מקרוב בסבלנות את מה שיש לדיוטי פרי להציע. כחמישית מהנשאלים הגלובליים (19%) וקרוב לרבע מהישראלים (23%) מחכים יותר מכל דבר אחר לתחושות ההתרגשות והציפייה שמלוות את תחילת הנסיעה.

אפילו רגעים סתמיים כמו לבהות מבעד לחלון הרכבת על הנוף שמשתנה במהירות, או ללכת לאיבוד במבוך של סמטאות בדרך לאסוף את המפתחות לדירת הנופש – אלה יהפכו להיות אושר טהור לשלושת-רבעי (75%) מהאנשים בעולם ושני שליש מישראלים (67%), שבשבילם החוויה מהנה הרבה יותר כשהנסיעות עצמן וההגעה ממקום למקום הופכות להיות חלק בלתי נפרד מהחופשה. אנחנו נזכור כל רגע שנחווה 'לראשונה' במהלך החופשות שלנו ב-2022, ובעיקר רגעים קטנים ופשוטים שמיד משפרים את מצב הרוח – כשאצל רוב התיירים והתיירות בעולם זוהי התחושה של השמש המלטפת (גלובליים – 77%; ישראלים – 66%), או בהזדמנות לראות מקור מים מכל סוג שהוא (גלובליים – 82%; ישראלים – 84%). שני-שליש ממטיילי העולם (58%) ו-46% מהישראלים, העידו כי הם אפילו ייהנו מחוסר הוודאות שמתלווה לנסיעות בתחבורה ציבורית בעיר חדשה בה מדברים בשפה זרה. אחרי תקופה כל-כך ארוכה שבה האפשרויות שלנו היו מוגבלות, הצורך לחוות מחדש את התחושה של 'הפעם הראשונה' ולהתמסר לכל רגע ורגע יהיה זה שיאפיין את חוויית התיירות בשנת 2022.

שמים את הקהילה במרכז

ענף התיירות חווה האטה בחלקים רבים של העולם בגלל ההגבלות השונות, והמגפה אילצה אותנו להפיק את המקסימום ממה שהיה במרחק נגיעה. תמכנו בעסקים עצמאיים ובילינו יותר זמן מבעבר בגינה השכונתית, מה שחיזק את הקשר שלנו עם הקהילה שמסביבנו. הרצון להיות בקשר אותנטי עם הקהילה המקומית ימשיך ללוות אותנו גם בחופשות של 2022. כמו כן, חשוב לנו גם להיות יותר מודעים להשלכות של החופשות שלנו, ולוודא שיש לנו השפעה חיובית על המקומות שאנחנו מבקרים בהם ועל האנשים שגרים שם.

יותר ממחצית התיירים הגלובליים (58%) ו-37% מהישראלים, אמרו שחשוב להם שהביקור ביעד יועיל לקהילה המקומית, ו-57% מהמטיילים הגלובליים וקרוב למחצית מהישראלים (49%) ישמחו להשתמש באפליקציה או באתר שממליצים על יעדים שבהם העלייה בהיקפי התיירות תשפיע לטובה על הקהילה המקומית. בנוסף, 68% מהמטיילים ברחבי העולם ו-46% מהישראלים, רוצים שהכסף שהם מוציאים בזמן החופשה יושקע בקהילה המקומית, ו-73% מהמטיילים הגלובליים ו-70% מהישראלים, רוצים לחוות חוויות אותנטיות שמייצגות נאמנה את התרבות המקומית.

בהשראת תנועות הצדק החברתי החשובות של ימינו, בשנת 2022 התיירים והתיירות יערכו מחקר יותר מעמיק על האופן שבו מקומות אירוח תומכים בעסקים מקומיים (גלובליים – 31%; ישראלים – 24%), או איך ההוצאות שלהם כתיירים ישפיעו על הקהילות המקומיות או ישפרו את מצבן (גלובליים – 29%; ישראלים – 24%) – וזה מעיד על הרצון שלהם להתנהל בצורה צודקת והוגנת מול האנשים שבשבילם יעדים תיירותיים אהובים נקראים 'בית'.

 רוצים לפגוש יעדים ופרצופים חדשים

בשביל רבים מאיתנו, תקופת המגפה הייתה הזדמנות לבלות יותר זמן איכות עם החברים הכי קרובים והאנשים שאנחנו אוהבים. אבל בחופשות שנצא אליהן ב-2022 נוכל להרחיב את המעגלים החברתיים שלנו וליצור קשרים חדשים. שני-שליש מהמטיילים בעולם (60%) ומעט פחות מהישראלים (59%), רוצים לפגוש אנשים חדשים במהלך חופשה. לכן נראה שתיירים ותיירות צפויים לנצל את הנסיעות כדי להרחיב את המעגלים החברתיים הרגילים שלהן. 64% מהמטיילים ברחבי העולם ו-53% מהישראלים רוצים לנהל חיי חברה בטיול או בחופשה, ו-49% מהמטיילים הגלובליים, כמו גם 53% מהמטיילים הישראלים, מעוניינים לשהות באזור עם חיי לילה כדי שיוכלו לפגוש אנשים חדשים.

בשנה וחצי האחרונות ראינו שוב ושוב את אותם הפרצופים, והאמת היא שזה אולי קצת נמאס. בגלל זה ב-2022 אנשים גם ישתמשו בזמן החופשה באפליקציית היכרויות, כי בשבילם זו הזדמנות למצוא אהבה מפתיעה. מחצית מהמטיילים בעולם (50%) ו-43% מהישראלים מקווים להתאהב בנסיעה הבאה שלהם, מה שגורם לנו להאמין שהחופשות הקרובות יביאו איתן שפע קשרים רומנטיים. אגב, הרומנטיקה לא חייבת להסתיים כשנוסעים הביתה, בזכות שיחות הווידיאו שהפכו לחלק מהיומיום שלנו. במילים אחרות, אנחנו צופים שכמה וכמה מהרומנים האלה יהפכו ממפגש רגעי של חופשה לדבר האמיתי.

פשוט אומרים 'כן'

אחרי ששמעו 'לא' במשך תקופה כל-כך ארוכה, המטיילות והמטיילים אימצו צורת חשיבה חיובית יותר בנוגע ל-2022. למעשה, 63% מהמטיילים בעולם ומישראל (אחוז זהה) ינסו להימנע מסיטואציות שהן יותר מדי מובנות מראש, ויעדיפו חופשה בה הם נשארים גמישים ויכולים לזרום עם מה שמתחשק להם, במקום לתכנן לוח זמנים קפדני ועמוס בתוכניות. השנה הקרובה תהיה בסימן של ספונטניות כשזה מגיע לתיירות, וגם כשיהיו טוויסטים בלתי צפויים במהלך הנסיעה אנחנו פשוט נגיד 'כן, קדימה'.

בהקשר הזה, כמעט שלושה-רבעים (72%) מהמטיילים הגלובליים וכשני שליש (67%) מהישראלים טוענים שהם יגידו 'כן' לכל הזדמנות שתצוץ במהלך טיול או חופשה – כל עוד התקציב שלהם מאפשר את זה. בשביל 49% מהמטיילים בעולם ו-44% מאלו בישראל, שחסכו שקל לשקל ונמנעו מנסיעות רציניות מאז שהתחילה המגפה, הכסף לא משחק תפקיד בכל הקשור לנסיעות שייצאו אליהן ב-2022. כ-61% מהמטיילים מהעולם ומעל למחצית מהישראלים (51%), יותר פתוחים לנסות סוגים שונים של חופשות בהשוואה לתקופה שלפני המגפה, ו-65% מאלו בעולם לצד 66% מהישראלים, ציינו שלא חשוב להם מה היעד כל עוד סוג החופשה מדבר אליהם – וזה כי הם פשוט שמחים לצאת מהבית ולנסוע למקום כלשהו. ב-2022 יהיה לטכנולוגיה תפקיד מרכזי בכל הקשור לספונטניות כשאומרים 'כן', עם יותר אפשרויות לבצע הזמנות 'על הדרך' ויותר גמישות לשנות את התוכניות ולזרום עם מה שקורה בזמן אמת. 55% מהמטיילים בעולם ו-57% מהמטיילים בישראל, מחפשים את החידושים הטכנולוגיים האחרונים בתחום התיירות, שיציעו להם לעשות דברים מפתיעים ובלתי צפויים בזמן הביקור, על-בסיס ההעדפות הקודמות או התקציב שלהם – ככה יוכלו לנצל כל הזדמנות לחוויה חדשה.

תיירות ותיירים שיאמצו התנהלות חיובית שכזו, יגלו שהעולם נפתח כלפיהם הרבה יותר מאשר בעבר. הרבה אנשים נוקטים בגישה הרפתקנית יותר לגבי הבחירות שלהם לחופשה, ואולי אפילו לגבי מי שהם נוסעים איתם. כשמדובר בפרטנרים לנסיעה, הם יעדיפו את אלה שיהיו איתם באותו ראש וגם יגידו פשוט 'כן'. הנתונים מראים שיותר משליש (35%) מהאנשים בעולם וקרוב למחצית מהאנשים בישראל (49%), רוצים לנסוע עם אנשים שנמצאים איתם 'באותו ראש', שישמחו לחיות את הרגע בדיוק כמוהם.

לחבק את הבלתי צפוי

תחושת חוסר הוודאות תמשיך להיות חלק משמעותי מענף התיירות גם ב-2022. זה נכון שלא נוכל לשנות או לחזות כל רגע מפתיע או אתגר שיצוצו בעתיד, אבל בהחלט נוכל לקבל אותם באהבה. בשנה וחצי האחרונות הסתמכנו על טכנולוגיה בכל מיני דרכים שונות, כדי להישאר בקשר ולהתמלא בהשראה, והאפליקציות שאנחנו אוהבים ימשיכו לעזור לנו להתמודד עם הלא-נודע במהלך הטיול או החופשה הבאים. 62% מהמטיילים מהעולם ו-63% מהמטיילים מישראל, מסכימים שהטכנולוגיה עוזרת לצמצם את החששות והדאגות הכי כי שורות לנסיעה לחופשה – החל משירותי תרגום מיידיים מבוססי בינה מלאכותית, שעוזרים לתיירים לשוחח על שינויים של הרגע האחרון עם בעלי מקום אירוח או נציגים של חברות השכרת רכב שלא מדברים בשפה שלהם, ועד מודלים של למידת מכונה שמעדכנים באופן אוטומטי את המארח או המארחת על עיכובים בשעת ההגעה לבית האירוח במקרה של איחור בטיסה – הטכנולוגיה תמשיך לעזור לנו לקפץ בקלות מעל המהמורות הבלתי צפויות שיצוצו במהלך הדרך. בשל כך צפוי שנראה שימוש רחב יותר בטכנולוגיות חיזוי, שיכולות לעזור למטיילים ולמטיילות לקבל החלטות בצורה חכמה יותר. זה נכון בעיקר לאור העובדה שכשני שליש מהמטיילים הגלובליים (69%) ו-70% מהישראלים אמרו שהם ישמחו להשתמש בשירות חדשני שיחזה לאילו מדינות בטוח לנסוע, אפילו בטווח של כמה חודשים קדימה, או שיציע באופן אוטומטי יעדים שאפשר לנסוע אליהם כרגע בקלות על-בסיס המצב הנוכחי של הקורונה (גלובליים – 67%; ישראלים – 72%).

לא משנה עד כמה מדויקות יהיו התחזיות שיספקו לנו טכנולוגיות למידת מכונה – כדי שכולם וכולן באמת יוכלו לחיות לצד אי הוודאות, מצב שהפך להיות השגרה החדשה, תעשיית התיירות כולה תצטרך להמשיך לתת עדיפות לנושא הגמישות. מבחינת המטיילים והמטיילות, אלה שלושת הגורמים החשובים ביותר עבורם לקראת החופשה הבאה: הביטחון שהם לא יפסידו כסף (גלובליים – 42%; ישראלים – 41%), האפשרות לבטל (גלובליים – 33%; ישראלים – 37%) והאופציה לשנות תאריכים בלי תשלום (גלובליים – 32%; ישראלים – 35%).

ד"ר איציק מזרחי, מנהל בוקינג ישראל, אומר: "אנחנו מחכים בקוצר רוח לשנה הקרובה, ורואים שאנשים מאוד מתרגשים ומצפים לנסוע ולצאת שוב לטיול של פעם בחיים, או שסתם תצוץ הזדמנות לנסיעה והם יקפצו על המציאה, בין אם בגבולות המדינה שלהם או במדינות אחרות. המשימה שלנו היא לעזור לכולם ולכולן לעשות בדיוק את זה. אנחנו נהיה שם בשביל התיירים והתיירות. נציע להם את המבחר הרחב ביותר, את הערך המוסף הגדול ביותר, ואת חוויית המשתמש הנוחה והפשוטה ביותר מכל מקום ובכל מכשיר, כדי שיוכלו לחזור ליהנות מטיולים ומחופשות ולצבור עוד מהחוויות הבלתי נשכחות שיש לעולם להציע".

כדי לצלול לעומק התחזיות של Booking.com ולגלות איך תיראה התיירות ב-2022 היכנסו הנה

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

כתבו תגובה