התפרסם מחקר של משרד התיירות על הרגלי הנופש של המגזר החרדי

כ-65% מבני המגזר החרדי מעדיפים חופשה בארץ על פני חופשה בחו"ל, 57% מבני המגזר יצאו השנה לחופשה בארץ, מתוכם כ-60% בחרו לנסוע לצפון. את המידע על החופשות מצאו כ-30% מהם באינטרנט.
כך עולה מסקר שנערך על ידי משרד התיירות. הסקר נערך כחלק ממחקר כללי שבוצע באמצעות "יפעת גת מותגים" ביולי 2013, שמטרתו היכרות עם מאפייני המגזר החרדי למיפוי הרגלי צריכת הנופש והחסמים הקיימים.
עוד עולה מהסקר, כי משפחות חרדיות רבות יוצאות כיום לחופשה משפחתית וחופשה זוגית אחת לשנה, הודות להיצע ההולך וגדל של מקומות נופש המותאמים לחרדים.

במחקר נמצא כי היעדים הפופולריים בקרב החרדים הם צפון הארץ וירושלים. העדיפות ניתנת לאזורים עשירים באטרקציות המשלבים בין טבע ומנוחה לבין נופש פעיל, למשל טרקטורונים, סיורים בבתי חרושת ובמפעלים, וכן קרבה לקברי צדיקים. כמו כן ניתנת עדיפות למסלולי טיולים הכוללים מים, מקומות בילוי כשרים וזמינות של מניין לתפילה. היעדים הפחות מתויירים על ידי החרדים נמצאים בדרום הארץ ואילת.

המחקר מנתח את ההבדלים בין החרדים המודרנים לשמרנים, ומונה את המאפיינים הייחודיים של המשפחה החרדית הממוצעת, ביניהם מספר הילדים הגדול, תקציב הכפוף להיותה של האישה מפרנסת יחידה או עיקרית, וכן חופשה שנתית קצרה בת שלושה שבועות בלבד.

הציבור החרדי מחפש ערך חינוכי בחופשה המשפחתית ורואה בה כלי חיוני לצורך "מילוי מצברים". נמצא כי לנופשים החרדים המודרניים ולנופשים החילוניים והמסורתיים, יש עקרונות מנחים דומים בכל הנוגע לתכנון החופשה. ניתן דגש לצרכים חומריים כגון מזון משובח ובשפע, ג'קוזי, ספא וחוויה באווירה של חו"ל. יחד עם זאת, בעוד שהציבור החרדי מעוניין לשנות אווירה ולהתנתק, עליו לשמור על סביבה שתהיה מותאמת לצרכיו הייחודיים, אך בתוך כך הוא אינו מעוניין להתבדל לגמרי במלונות סגורים רק עבורו.

הסקר בדק את הסיבות שמנעו מהמשפחה החרדית לצאת לחופשה השנה: 50% ציינו "חוסר זמן" או "לא יצא"; 38% ציינו "סיבה כלכלית"; 7% ציינו כי "לא נהוג לצאת לחופשות"; 2% "בגלל הילדים"; 2% "סיבות בריאותיות"; 7% ציינו "לא יודע" או "ללא סיבה מיוחדת".

שר התיירות ד"ר עוזי לנדאו, אמר בעקבות הסקר: "משרד התיירות רואה פוטנציאל רב בתיירות החרדית, עלייה זו תואמת את מגמת העלייה בתיירות הפנים בשנה החולפת. מעבר להיצע הנרחב של אתרים, חניוני קמפינג המותאמים למגזר, שמורות טבע ואטרקציות, ישנו ערך חינוכי לחופשה משפחתית כחול-לבן".


היו הראשונים להגיב...

כתבו תגובה