זרעי הגזר – אמצעי מניעה מהטבע?

נשים רבות, ובעיקר שומרות מסורת, מחפשות אמצעי מניעה צמחיים כתחליף לאמצעי המניעה המלאכותיים. בספרו החדש "טבעי" ממליץ דוד קאפח על צריכת זרעי גזר בר כאמצעי להפחתת הפוריות. יחד עם זאת, כמו דברים רבים אחרים, אמצעי זה אינו מעניק בטחון של מאה אחוז ואחת הנשים שהשתתפה בניסוי ילדה בעקבותיו ילד בריא. מערכת אכול ושאטו אינה רואה בדברים הבאים משום המלצה.

גזר הגינה הוא צמח דו-שנתי ממשפחת הסוככיים. בשנה הראשונה יוצאים העלים, בשנה השניה יוצא עמוד תפרחת בודד שגובהו כמטר. הפרח הוא סוכך לבן גדול המכיל פרחים רבים. במרכז התפרחת יש נקודה שחורה. הזרעים מבשילים בסתיו.שורש הגזר ידוע ומוכר כירק מזין ורפואי. בארץ גדלים שבעה מיני גזר.

ואלה דבריו של קפח:
"זרעי הגזר היו ידועים כמפחיתי פוריות מאז אלפי שנים. היפוקרטס מתאר את זרעי הגזר כגורמים להפלה. דיוסקורידס ופליני כותבים גם הם על כך. נשים השתמשו בזרעי הגזר להפחתת פוריות בארצות רבות. הן אספו את הזרעים בסתיו ונהגו ללעוס כפית אחת מהזרעים לאחר מגע מיני. מחקרים ראשוניים שנערכו בחיות מעבדה מראים שמיצויים מהזרעים מעכבים השתלה של הביצית המופרת ברחם. כנראה שטרפנואידים המצויים בזרעים מעכבים ייצור פרוגסטרון, הדרוש כדי לגרום להתעבות רירית הרחם ולהכנתה לקליטת הביצית.

החוקרת רובין בינט מניו-יורק ערכה מחקר בנוגע לסגולות של זרעי הגזר. המחקר אמנם היה קטן והשתתפו בו 13 נשים בלבד. המינון היה כפית אחת של זרעים שלקחו אותה לפי שלש אפשרויות: 1. כל יום עד להופעת המחזור החודשי 2. שלושה ימים לפני הביוץ, ביום הביוץ ושלושה ימים אחרי הביוץ. בסה"כ שבעה ימים. 3. יום אחרי מגע מיני במשך שבעה ימים עד להופעת המחזור.

המחקר נמשך 12 חודשים. אחת הנשים הפסיקה לאחר מספר חודשים, נכנסה להריון וילדה ילד בריא. הנשים שהמשיכו לא נכנסו להריון. הן לא השתמשו באמצעי מניעה אחרים. רוב הנשים דווחו שלא היו תופעות לוואי. בודדות סיפרו שהיתה להן עצירות קלה.

למשתתפות בניסוי היה קושי בעצם לעיסת הזרעים והמחקר נמשך בבדיקת יעילות של מיצויים שונים. מיצוי מימי נעשה על ידי השרייה של כפית אחת של זרעים טחונים במים רותחים, בכלי מכוסה במשך 20 – 30 דקות. המינון היה כוס אחת ליום. החליטה היתה יעילה כמו לעיסת הזרעים הטחונים. הכינו גם טינקטורה שנראתה יעילה לפי תוצאות ראשוניות.

אינדיאנים משבט האפאלאך נוהגים להשתמש גם בפרחים של הגזר. הגב' רובין בינט הכינה מיצוי מימי מהפרחים. היא קיבלה תוצאות טובות עם המינון הבא: שלושה פרחים טריים או כפית אחת של פרחים מיובשים. משרים אותם במים רותחים, בכלי מכוסה במשך 20 דקות. הנשים שתו מיצוי מימי מתערובת של כפית אחת זרעים וכפית אחת פרחים. החוקרת ממליצה לקחת את התערובת בתוך 12 שעות אחרי מגע מיני ולהמשיך לפחות שלשה ימים.

מומלץ לא לסמוך על זרעי הגזר במקרים שריכוז הפרוגסטרון בגוף גבוה, כגון אחרי לקיחת גלולות נגד הריון, כשמשתמשים בתחליף הורמונים בגיל המעבר, אחרי לידה או הפלה.
הפחתת הפוריות הפיכה. כשמפסיקים להשתמש בזרעים הפוריות חוזרת במהירות וניתן להכנס להריון בתוך זמן קצר.
לא נערכו מחקרים על שימוש בזרעים בתקופת ההנקה. לא ידוע אם הם משפיעים על כמות החלב ועל טעמו.
שימוש נוסף בזרעים ברפואה המסורתית: הזרעים נחשבים לדיורטים וקרמינטיבים. נוהגים להשתמש בהם במקרים של שלשול, עודף גזים, הפרעות בכליות ובדרכי השתן".

ספרו של דוד קאפח הוא השלישי בסדרת מדריכי "טבעי", שיוצרים מקור מידע מקיף לצמחי המרפא ולשימוש שלהם ברפואה העממית ובבישול. הכרך השלישי כולל פרקים שעוסקים במוצרי מזון שבשנים האחרונות התפרסמו מחקרים מדעיים רבים על ערכם הבריאותי והתזונתי כולל ענבים ויין, חלב צאן, גרעיני רימון, מוצרי מכוורת, מיני פירות וירקות וצמחי מרפא בהם רוזמרין, שוש – ליקוריץ, קמומיל, עשב לימון ואחרים.
דויד קאפח הוא בעל ניסיון רב בתחומי החינוך והרפואה המשלימה, בעל טור קבוע בנושא רפואה טבעית ומרצה בסדנאות ברחבי הארץ. קאפח, יליד תימן, הוא נצר למשפחת רבנים ודיינים, אשר יצא להם שם בכל מחוזות תימן כמרפאים טובים.
את סדרת מדריכי "טבעי" ניתן להזמין ישירות אצל המחבר בטל: 02-6241950.
הפצה מרכזית לחנויות: "ספרות עכשיו", טל: 03-9229175.
המחיר הקטלוגי: 100 שקל למדריך.


היו הראשונים להגיב...

כתבו תגובה