חולי כליות המטופלים בדיאליזה סובלים במקביל מהשמנת יתר ותת תזונה

בכנס בינלאומי על השמנת יתר ומחלות כרוניות, הציגה פרופ' מונה בעז מאוניברסיטת אריאל תוצאות סקר חדש על הסטטוס התזונתי של חולי חולי כליות המטופלים בדיאליזה

פרופ' מונה בעז - ראש המחלקה למדעי התזונה באוניברסיטת אריאל
פרופ' מונה בעז - ראש המחלקה למדעי התזונה באוניברסיטת אריאל

בכנס הבינלאומי השני על השמנת יתר ומחלות כרוניות שהתקיים בסן פרנסיסקו, הציגה פרופ' מונה בעז – ראש המחלקה למדעי התזונה באוניברסיטת אריאל, תוצאות של סקר חדש על חולי המודיאליזה (HD) – חולי כליות המטופלים בדיאליזה, אודות הסטטוס התזונתי שלהם בישראל:

מדובר באנשים חולים שאינם מצליחים לעמוד בהנחיות התזונתיות הבינלאומיות. במובן מסוים כל מקצוע התזונה הקלינית קיים בשביל לתת פתרונות ראויים למחלות כליה וסוכרת. במקרה זה חשוב לבדוק מדוע החולים אינם עומדים בהנחיות. אין המדובר בהנחיות כלליות שניתן לתת לכל האוכלוסייה של החולים הללו, היות ומדובר בדיאטה מאד אישית המותאמת לחולים באופן אישי עד לכדי שקילת מזונות ביחס למשקל גוף. למרות שמדובר באוכלוסייה מאוד חולה, אין באפשרות המערכת לתת פתרון ראוי כדי שחולים אלה יוכלו לעמוד בהנחיות ובתנאים על מנת לא להיות בתת תזונה. הפרדוקס בו חולים המודיאליזה סובלים מהשמנה ובד בבד לוקים בתת תזונה, צריך להדאיג את האחראיים לבריאות. יש לציין כי תת תזונה מסוג PEW אינה שכיחה בקרב האוכלוסייה הבריאה. בסקר שנעשה בישראל ע"י משרד הבריאות PEW – חסר כזה לא קיים באוכלוסייה הבריאה.

בישראל ישנם כ- 6000 חולי דיאליזה, אשר מספרם הולך וגדל היות יש שיפור בהישרדות של חולי סכרת, אי ספיקה כלייתית שהינה סיבוך נפוץ בקרב חולי סוכרת. בקרב חולי המודיאליזה (HD), חולי כליות המטופלים בדיאליזה ישנה שכיחות גבוהה של הפרעה מטבולית ותזונתית הכוללת תת-תזונה לחלבון וקלוריות (PEW). הסיבה לשכיחות גבוהה של מחלה זו (PEW) בקרב חולי המודיאליזה מקורה בצריכה תזונתית לא מספקת יחד עם תהליכים ייחודיים של חילוף חומרים. כתוצאה יש ריבוי תוצאות שליליות כמו אשפוזים, תחלואה ותמותה. שכיחות מחלה זו (PEW) נעה בין 18%-70% בקרב חולי המודיאליזה (HD) בגירים ואומדן השכיחות תלוי בשיטת המדידה ובהגדרת ההפרעה. ועדות בין לאומיות של נפרולוגים ותזונתיים קבעו הנחיות תזונתיות לחולי המודיאליזה (HD)  כדי להפחית את שכיחות מחלה זו (PEW) באוכלוסייה זו, שהינה בעלת סיכון גבוה.

מטרת המחקר,  לסקור את מצב התזונתי בקרב חולי המודיאליזה (HD)  ולהעריך את שיעור הימצאות PEW באוכלוסייה זו. ובנוסף, למדוד את צריכת האנרגיה ואת הוויטמינים והמינרלים  כגון חלבונים, פחמימות, שומנים, ודומיהם ובמקביל לבחון את וההיענות להנחיות תזונתיות. המחקר כולל מדגם מייצג של חולי המודיאליזה (HD) אשר מטופלים במרכזי המודיאליזה (HD)  בבתי חולים בארץ. בכל מרכז אוכלוסיית החולים חולקה לקבוצות לפי גיל, מין עדה, ו"ותק" המודיאליזה (HD)  (יותר משנה מול שנה או פחות), וסוכרת (כן או לא). הצריכה התזונתית נמדדת ע"י תשאול,  נתונים ביוכימיים, דמוגרפיים, רשימת התרופות ועוד. נכללו במחקר קרוב ל 400 משתתפים שהגילאים שלהם בין 65-78, מהם 52% נשים ו- 80% יהודים.

סך צריכת אנרגיה וחלבון לק"ג משקל גוף היו הרבה מתחת לרמות המומלצות ע"י ועדות בינלאומיות. רק 19% מאוכלוסיית המחקר צרכה מספיק קלוריות ורק 29% צרכה מספיק חלבון. לכמעט 70% מהמשתתפים רמות נמוכות של אלבומין (החלבון בדם הקשור  למצב תזונתי תקין). קרוב ל 60% מהמשתתפים הוגדרו כסובלים מPEW- . כ- 8% בלבד מהאוכלוסייה, וכ- 15% מחולי PEW קיבלו תוספי תזונה. למרות זאת, כמעט 50% מאוכלוסיית המחקר היה בעלת עודף משקל או השמנת יתר.

PEW נפוצה בקרב חולי המודיאליזה (HD) בישראל. ההיענות להנחיות תזונתיות אינה משביעה רצון. למרות המצאות גבוהה של PEW, השימוש בתוספי תזונה מצומצם. באופן פרדוקסלי, לעומת זאת כמעט 50% מהחולים היו בעלי עודף משקל או השמנת יתר. מחקרים נוספים נדרשים על מנת ליישב את המצב הנוגד של PEW הכוללת תת-תזונה לחלבון וקלוריות בנוכחות השמנה. בנוסף, זוהה צורך לחקור שיטות להגביר את ההיענות להנחיות תזונתיות.

 


היו הראשונים להגיב...

כתבו תגובה