יין ואוכל. איך זה עובד באמת?

ללא הבנה רחבה של הכנת האוכל, התיבול, הרטבים, היין (כולל בציר, אזור וסגנון) וההיגיון הקולינרי – קיים סיכוי סביר שהתאמה בין האוכל ליין שלכם תהפוך לעניין של מזל בלבד, או אסון

עד לא מזמן נהוג היה להתייחס להתאמה הקלאסית שבין יין ואוכל בקבוצות, כמו קוויאר רפאלה (מימין) וענת, ג'יאקונדהושמפניה, פילה של דג סול עם בורגון לבן או שרדונה מאזור אחר, צלעות טלה עם בורדו אדום, או קברנה סוביניון ממקור אחר, סלט – ללא יין, גבינות – עם בורגון אדום או פינו נואר ממקור אחר, וקינוחים, או לחילופין כבד אווז, בלוויית סוטרן.

צמדים שכאלה מייצרים שילובים טובים, אולם ללא הבנה רחבה יותר של הכנת האוכל, התיבול, הרטבים, היין (כולל בציר, אזור וסגנון) וההיגיון הקולינרי – קיים סיכוי סביר שהתאמה בין האוכל ליין שלכם תהפוך לעניין של מזל בלבד, או אסון. אולם ברגע שנבין את אותם העקרונות הבסיסיים, אזי נוכל למצוא באופן אינסטינקטיבי הרמוניה בין הטעמים של היינות והמאכלים.

כמובן שהתאמה בין אוכל ויין היא גם עניין של העדפה אישית, עם זאת ישנם כמה קווים מנחים, שכאשר יהפכו מובנים יוכלו להגביר את ההנאה מיין כבן לוויה לאוכל.

אפשר בקלות לתת לכל עניין התאמת המוצקים עם הנוזלים לצאת מכלל שליטה על ידי דקדקנות יתר, אולם באופן כללי ניתן ליהנות מכמעט כל יין עם כמעט כל אוכל, אם נזכור מעט מהנתונים הבאים:

טעמים חופפים או משתנים אינם אמורים להתנגש אחד עם השני או לשלוט אחד בשני, אלא להשתלב זה בזה בהרמוניה המבוססת על עוצמת האוכל לעומת עוצמת היין, על האיכות של האוכל והיין, ועל אופי המאכלים ביחס לאופי היינות.

יינות ודגים
יינות אדומים צעירים וחומציים צעירים, בעיקר אלה היותר פירותיים, ישתלבו טוב עם דגים. כדאי להימנע מאדומים מרובי טאנינים. לא כדאי לשלב יין אדום עם דגים שמנים. יינות לבנים בעלי חומציות גבוהה ישתלבו טוב, יחד עם זאת רצוי להימנע מלבנים ששהו יתר על המידה בחביות עץ.

יינות ובשר
בשרים לבנים ברוטבי שמנת יתאימו במיוחד ליינות לבנים. בשרים לבנים אשר מלווים ברטבים חומים יכולים להתאים ליינות אדומים. בשרים אדומים בגריל יתאימו ליינות אדומים. בשרים אדומים בדרגת עשייה רייר, אך מתובלים, יכולים להתאים ליינות לבנים. בשרים אדומים שבושלו למשך זמן ארוך יתאימו הן ליינות אדומים והן ליינות לבנים בעלי גוף מלא.

סלטים ויין
יין בעל חומציות גבוהה ישתלב עם סלט. אם הסלט מכיל מרכיב מתקתק כגון אגסים – ניתן להשתמש ביין בעל מתקתקות קלה. יינות קלים יתאימו לסלט במיוחד, בעוד יינות מורכבים ילכו לאיבוד.

סטייק וקברנה סוביניון
סטייק פשוט ישתלב טוב עם כל קברנה, כולל בורדו אלגנטי. סטייק המשלב טעמים חזקים יעדיף קברנה עשיר יותר.

יינות אדומים וגבינות ומאכלים מתובלים
אלכוהול מספק חמימות בפה, כזו המעצימה את החריפות של מאכלים מתובלים, ולכן עדיף לבחור יינות בעלי אלכוהול נמוך ושאינם מאד מורכבים. גם יין מבעבע שאינו מורכב יכול להשתדך לאוכל בעל חריפות מתונה וירענן את החך.
יינות אדומים, או לבנים (אלזס, או גרמניה) בעלי גוף מלא או אף יינות בעלי מתיקות מתונה יהוו שילוב הולם, אולם צ'ילי חריף במיוחד לא ישתלב טוב עם שום יין.
הפה יוותר מעקצץ וחסר יכולת לחוש בחומציות ובאלמנטים אחרים ביין.

לסיכום
שתו יינות שאתם נהנים לשתות. התאימו את משקל היין לעושר ועוצמת המאכלים. היין צריך להיות בעל גוף דומה לזה של עושר המאכלים המוגשים. הבנה של מאפיינים של מאכלים ויינות והאופן שבו הם מתחברים, יעצימו את ההנאה מיין ואוכל.

ענת סלע ורפאלה רונן הן יינניות מוסמכות, בעלות חברת ג'יאקונדה לייבוא יינות איכות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאמרים קשורים

הרשמה לניוזלטר

הרשמה לניוזלטר