יקבים תאומים ישראל-גרמניה – הבנה, ידע וידידות

במרכז המבקרים של כל אחד מהיקבים התאומים מוצג שלט דו-לשוני זהה, בעברית ובגרמנית, ובו שם היקב ושם התאום שלו, עם ציון קצר של מטרות היוזמה: "למען הבנה הדדית, חילופי ידע וידידות אמיצה"

יוזמת "יקבים תאומים" היא שותפות בין יקבים וייננים מישראל ומגרמניה,שמטרותיה הן טיפוח דו-שיח בין-תרבותי וידידות בין-אישית סביב העניין המשותף ביין, החלפת ידע אודות גידול הענבים, הפקת היין ושיווקו, וקידום ההכרה של יינות ישראל בגרמניה ויינות גרמניה בישראל. 

במרכז המבקרים של כל אחד מהיקבים התאומים מוצג שלט דו-לשוני זהה,בעברית ובגרמנית, ובו שם היקב ושם התאום שלו, עם ציון קצר של מטרות היוזמה: "למען הבנה הדדית, חילופי ידע וידידות אמיצה". 

היוזמה נחנכה בשנת 2008 בסיומה של תערוכת היין השנתית הגדולה בדיסלדורף שבגרמניה, ProWein, בה היה לראשונה בתולדות התערוכה ביתן ישראל, ובו השתתפו שישה יקבים. מאז ובמשך שבע השנים הבאות, למעט שנה אחת, התקיים בכל שנה ביתן ישראל בתערוכה, כולל גם השנה, 2015.

 

בתערוכת ProWein בשנת 2010 התקיימה בביתן ישראל, בבוקר היום הראשון של התערוכה, טעימת יין משותפת של יינות היקבים התאומים הישראלים והגרמנים; טעימה משותפת שהפכה מאז למסורת בתערוכות בשנים שלאחר כך. טעימה משותפת זו משכה מבקרים רבים ואת תשומת הלב של אמצעי התקשורת בגרמניה.

 

במסגרת יוזמת "יקבים תאומים" התקיימו מספר סיורי יקבים של היקביםהתאומים הגרמנים בישראל ושל היקבים התאומים הישראלים בגרמניה, ועקב כך התהדקו הקשרים האישיים בין הייננים והתקיימה חשיפה ברוכה הן של ישראל והן של גרמניה בקרב אנשי היין והתקשורת בשתי המדינות. תרומה נוספת של היוזמה היא הגעתם לארץ של סטודנטים מאוניברסיטת היין המובילה בגרמניה Geisenheim לעבודה ביקבים הישראלים התאומים.

 

היקבים התאומים הם:
Weingut Prinz Salm, Nahe – יקב טוליפ, כפר תקווה
Weingut Heymann-Löwenstein, Mosel – יקב מרגלית, בנימינה
Weingut Georg Breuer, Rheingau – יקב הרי גליל, קיבוץ יראון
Weingut Georg Mosbacher, Pfalz – יקב ויתקין, כפר ויתקין
Hessische Staatsweingüter Kloster Eberbach, Rheingau – יקב רמת הגולן, קצרין
Staatlicher Hofkeller Würzburg, Franken – יקב טפרברג 1870, צרעה
Baron Knyphausen, Rheingau – יקב אדיר, כרם בן-זמרה
Weingut von Hövel, Saar-Mosel – יקב בזלת הגולן, קדמת צבי
S.A. Prüm, Mosel – יקב רקאנטי, עמק חפר
Weingut Hans Lang, Rheingau – יקב סוסון ים, בר גיורא
Weingut Schloss Westerhaus, Rheinhessen – יקב יתיר, תל ערד
Weingut St. Urbans-Hof, Mosel – יקב פלם, אשתאול
Weingut Josten & Klein, Ahr – יקב ספרה, קיבוץ גת
מספר יקבים נוספים נמצאים כעת בתהליך לקראת הצטרפותם ליוזמה.

על היוזמה בישראל אחראים רנה וחוחי זלצמן ויובל שמיר מחברת זג יינות בע"מ, המשווקת יינות מישראל בעיקר בגרמניה מאז שנת 2006.
בגרמניה אחראי על היוזמה מיכאל יאנסן, מנכ"ל יקב Staatlicher Hofkeller Würzburg, היקב הוותיק ביותר בגרמניה הקיים מזה 886 שנה והנמצא כיום בבעלות מדינת Bavaria.

 

בשנת 2014 התקיים מפגש הפסגה הראשון של היקבים התאומים בגרמניה, בוהשתתפו נציגים מכל היקבים התאומים מישראל, שחלקם אף השתתפו במשך ארבעה ימים קודם לכן בביקורים אצל עשרה יקבים תאומים גרמנים.

המפגש נערך ביקב Hessische Staatsweingüter Kloster Eberbach שבאזור ה- Rheingau, יקב הקיים מזה 878 שנה ונמצא כיום בבעלות מדינת Hesse. 

המפגש היה בחסותו ובסיועו של קונסול ישראל במינכן, ד"ר דן שחם, ונכחו בו כ- 150 משתתפים. המפגש כלל דברי ברכה מפי קונסול ישראל, ראש הפרוטוקול של מדינת Hesse, סגן יו"ר הקהילה היהודית בגרמניה, מנכ"ל היקב המארח והאחראים על יוזמת יקבים תאומים בגרמניה ובישראל, ולאחריהם הרצאה של עיתונאי מוביל בגרמניה על התפקיד הבולט שמילאו סוחרי יין יהודים בגרמניה עד השואה.

 

המפגש הסתיים בטעימת יין משותפת של יינות ישראל וגרמניה, כאשר אנשי כלצמד יקבים תאומים ניצב זה ליד זה ומטעימים מיינותיהם. המפגש זכה לכיסוי תקשורתי נרחב הן בגרמניה והן בישראל. לאחר המפגש הזמינו כל היקבים התאומים הגרמנים את אורחיהם מישראל לארוחת ערב במסעדה הממוקמת בלב כרמים.

 

מפגש הפסגה השני בשנת 2015 התקיים ביום ל"ג בעומר, חמישי 7 במאי 2015 ביקב טוליפ שבכפר תקווה, קריית טבעון. קודם לכן ביקרו כ- 20 אנשי היקבים התאומים ואחרים מגרמניה את היקבים התאומים בישראל, וסיירו בארץ. 

 

לרבים מהאורחים בגרמניה היה זה ביקורם הראשון בישראל. בין המבקרים מגרמניה היה גם נציג יקב Eymann מאזור ה- Pfalz, המעוניין להצטרף ליוזמת "יקבים תאומים" ביחד עם יקב סומק מזיכרון יעקב.

 

 

צילומים יעל שביט, רן בירון, ישראל פרקר, פאפא רצי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאמרים קשורים

הרשמה לניוזלטר

הרשמה לניוזלטר