fbpx

יקב מוני – יש בו את השוני

דני רובין מגלה יין חדש של יקב מוני שלא נמצא בחנויות היין, ומן הסתם גם לא יגיע. היקב ייצר כ- 1,200 בקבוקים של היין החדש, שמהם נותרו כ- 500 בלבד; למכירה רק בחנות היקב
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

הדרך בואך מנזר דיר רפעאת, זימנה לנו בדרך פריחה נפלאה של שקדיות ורודות ולבנות, משהו שאתה חייב לעצמך – לעצור ולהצטלם עם המשפחה. זוהי דרך יפהפייה המטפסת אל היקב הצופה על עמק ירוק למרחקים.
אם אתם על כביש 1 תל-אביב – ירושלים היכנסו לכיוון בית שמש, אם אתם מהכיוון ההפוך, מאזור קריית גת או עמק האלה, בית שמש תהווה עבורכם נקודת ציון מצוינת. כביש מספר 38 לכיוון בית שמש הוא הכביש, והפנייה המשולטת היטב לכיוון קיבוץ צרעה, תוביל במעלה דרך סלולה אל יקב מוני הממוקם לא הרחק מהקיבוץ.

תמיד כשאני עושה את דרכי עם המשפחה באזור בית שמש והסביבה בדרך אל- או בחזרה מ-, אני חייב להיכנס ולהגיד שלום לבני משפחת ערטול, שכמו תמיד מקדמים את בואי בשלום מבורך וחיוך חברי נסוך על השפתיים.
לאחרונה אני זוכה, ובשמחה, לפגוש בדור הצעיר, את שני בניו הצעירים של נור ערטול, הלא הם שאקיב ונאסים שהולכים ומתחברים ליקב ולעסק באהבה ובירושה מחוברת בדם, ומבחינתי, אין כזה דבר שלא לפגוש בצעירים לבית ערטול ולא להעניק להם איזה חיבוק חברי ותקיעת יד איתנה.

600 דונם של זיתים למאכל ולתעשיית השמן נחבאים בין כרמי ענבי היין של משפחת ערטול. 650 דונם כרמים מחזיקה בבעלותה המשפחה, וזני הענבים הגדלים בכרמים אלו הם להתפאר בהם. תמצאו שם ענבי קברנה סוביניון, קברנה פרנק, סמיון, אמרלד ריזלינג, מוסקט אלכסנדרוני, פטיט סירה, שרדונה, סירה, שירז, מרלו, ואיני בטוח אם מניתי את כולם. כרמים שבמשך שנים מכרו מענביהם ליקבים אחרים עד שנת 2001, עת החליטו שהגיע הזמן להראות לאחרים שגם הם יודעים לעשות יין, ומאז היקב ממוקם היטב בין עשרות היקבים הפעילים והבולטים בישראל.

מעבר היקב לעשיית יין כשר ולשמירה על הכשרות יצר שוני ובידול, והחל משנת 2005 כל יינות היקב כשרים למהדרין, בהשגחת הרבנות של מטה יהודה והכשרות הבינלאומית OK שפתחה בפני היקב שוק ייצוא בינלאומי, ורבים מבקבוקי היקב נמכרים לייצוא וליהודים דתיים בחו"ל.

יש שירימו או כבר הרימו גבה, הכיצד משפחה ממוצא ערבי שחכרה אדמות מנזר מייצרת יין כשר, אבל מבדיקה שערכתי, היין שמייצר היקב נמצא בהשגחת משגיח כשרות צמוד שנועל את היקב, ואת היין חותם בחותם. על היין קיימת השגחה לפי כללי חומרות של ועד הכשרות של העדה החרדית, ואלו אף הביעו פליאה והערכה לרמת הכשרות המוקפדת של היקב; כך שעם יהודים מחמירים ועובדות לא מתווכחים.

תמחור היין ביקב מוני נמצא באזור ה- 55-89 ₪ לכל הזנים, ותסכימו עמי שזה מחיר אמצע שמדבר כמעט לכל כיס, במיוחד מול מבחר הזנים שבבקבוקים שמציע היקב למכירה.

על השולחן בחנות מרכז המבקרים של היקב הפתוחה בשבת מוצעים על טהרת רוחב הלב והאירוח המסורתי המזרחי, צלחות של זיתים ירוקים מזן סורי מבוקע טעימים מאוד של המשפחה, זעתר ירוק מתובל וריחני – אף הוא מתוצרת מקומית, פיסות של פיתה רכה, שמן זית של המשפחה, וכול שאתם מבקשים לטעום נמצא חופשי מולכם, וכמה שרק תרצו. וכלי הרכב הפורקים עשרות זוגות ומשפחות עם ילדים מדי כמה דקות בשערי מרכז המבקרים, מעידים על השם המזמין כל כך של המקום.

היקב כמעט ומכפיל את תפוקותיו מדי שנה, ובכדי לסבר את האוזן בשנת 2002 היו אלה 18,000 בקבוקים, ובשנת 2005 כבר יוצרו 60,000 בקבוקים, והיד עוד נטויה; וזאת חרף העובדה שלא מכל הכרמים לוקח היקב את הענבים לשימושו העצמי, מה שבהחלט מלמד על הפוטנציאל לגדול ולהתרחב.

בקבוקי שרדונה 2005, קברנה סוביניון 2003, קברנה סוביניון 2005, מרלו 2003, מרלו 2006, שירז 2003 ומוסקט – יין הקינוח של היקב, מוצעים לטעימה וברוחב לב.
פתחתי בשרדונה 2005, שעד היום לא נחשפתי אליו. זהו יין שיהלום היטב מנות פתיחה בכל ארוחה. גוף היין בינוני, עם פירותיות טובה, נימה חמאתית מתבקשת, צבע קש כהה נוטה לזהוב.
יין לבן בכלל לא רע בקטגוריה של יינות קיץ הבא עלינו לטובה, במיוחד לנוכח רמת מחיר הוגנת לחלוטין של 55 ₪ מול יינות שרדונה רבים בארץ עם רמות מחיר הרבה הרבה יותר גבוהות.

בעוד אני טועם מהיינות שמעתי מבנו הבכור של נור ערטול על יין חדש שלא נמצא בחנויות היין, ומן הסתם גם לא יגיע. לשאלתי הכיצד, מסתבר כי נור הפיק כ- 1,200 בקבוקים של היין החדש, שמהם נותרו כ- 500 בלבד; כולם נמכרים והיטב בחנות היקב.
מהו היין? שאלתי את נור בעודני לוגם ממנו בהנאה מרובה.
ובכן, מדובר ביין שזכה לשם טללים 2003, עם בקבוק כהה בעל תווית חדישה מודרנית מעוטרת קווי כסף, מצודדת עין ומשדרת יוקרה. היין עשוי בלנד של 60% ענבי קברנה סוביניון מבציר 2003 עם 40% ענבי מרלו מבציר 2003. יישון היין למשך 20 חודש בחביות מעץ אלון צרפתי, העניק לו גוף ונוכחות. ליין גוון אדום כהה צלול ונאה לעין. פרי יער שחור ורמז לתבלין ברקע היין חלק ועגול.
הארומות העולות מהיין מסגירות עושר של שזיף בשל בעל מבנה מורכב וקטיפתי כאחד. הסיומת בינונית עד ארוכה. תמורת 89 ₪ מצאתי כאן דיל בהחלט לא רע.


יקב מוני
דיר רפעאת – אזור בית שמש
טל. 02-9916629, 052-2368498
[email protected]

א'-ה' 08:30-18:00, שישבת: 08:30-19:00


(צילום: דני רובין)

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

כתבו תגובה