מדריך מפה לשיטות הרזיה

מדריך מפה לשיטות הרזיה
מאת הדיאטנית הקלינית עמליה אשד
המחיר: 98 ש"ח
להשיג בחנויות הספרים ובחברת "מפה",
טל.1-800-360-636
www.books.mapa.co.il


דיאטת הרזיה איכותית פירושה לא רק ירידה במשקל הגוף, אלא גם תרומה לקידום הבריאות תוך הקטנת הסיכונים לחלות במחלות שונות, שיפור דימוי הגוף וחיזוק הביטחון העצמי.
בעשורים האחרונים נעה מטוטלת הדיאטות בין שני קצוות מנוגדים: מצד אחד דיאטות עשירות בשומן ודלות בפחמימות, ומצד אחר – דיאטות דלות בשומן ועשירות בפחמימות.

"מדריך מפה לשיטות הרזיה" מציע שיטה לבדיקה, האם תוכנית דיאטה שמוצעת על ידי אנשי מקצוע, בני משפחה או ידידים כוללת איזון נכון בין המרכיבים התזונתיים החשובים.

רוב שיטות הדיאטה מבוססות על עיקרון מרכזי אחד, שלעיתים יש בו גרעין של אמת, אבל יוצרי השיטה מציגים אותו כאמת מדעית חד משמעית. בדומה לתחומים אחרים בחיים, המפתח נמצא באיזון וגיוון, ולא בקיצוניות לצד זה או אחר.

המדריך מציע את "מבדק מפה" להערכה ובחינה של הדיאטה המוצעת על פי המדדים התזונתיים הבאים:
1. האם הדיאטה מכילה די סיבים תזונתיים (25-30 גרם ליום).
2. האם בדיאטה משולבות די מנות ירק ופרי (לפחות 5 מנות, נוסף על תכולת סיבים, ויטמינים ומינרלים, בפירות ובירקות מרכיבים צמחיים החשובים במניעת מחלות).
3. האם הדיאטה דלה בכולסטרול (300-200 מ"ג ליום).
4. האם הדיאטה דלה בשומן (עד 30% מסך הקלוריות שבתפריט).
5. האם הדיאטה דלה בשומן רווי (פחות מ-10% מסך הקלוריות שבתפריט).
6. האם הדיאטה מכילה די פחמימות (לפחות 50% מסך הקלוריות שבתפריט).
7. האם הדיאטה מכילה די חלבונים מלאים (15- 20% מסך הקלוריות שבתפריט).

"מדריך מפה לשיטות הרזיה" בוחן 19 תוכניות דיאטה פופולריות על פי המדדים התזונתיים המצוינים. כל דיאטה הוערכה גם על פי מדדים נוספים, ביניהם: שינוי הרגלי אכילה, עידוד פעילות גופנית, גיוון התפריטים ובהתאם לכך היכולת להתמיד בדיאטה, התאמה למצבים מיוחדים כמו הריון והנקה. כמו כן נבדקה מידת ההתאמה של הדיאטות למחלות שכיחות כמו מחלות לב, כליות, כבד וסוכרת, הדורשות התייחסות תזונתית מיוחדת.

בבחירת הדיאטה חשוב מאוד לזכור שלא תמיד יש קשר בין הציון התזונתי שלה לבין מידת הירידה במשקל. יש דיאטות בהן קל מאוד לרדת במשקל, אבל מבחינה תזונתית הציון שלהן נמוך מאוד ולכן הן אינן מומלצות.

הדיאטות הנסקרות במדריך מפה לשיטות הרזיה: אטקינס, "כוחו של החלבון", "החוף הדרומי", "המכורים לפחממות", "דיאטת הזון – המסע אל שיא הכושר", "דיאטת מכסחי הסוכר החדשה", "אכול יותר ושקול פחות", "אכול נכון לפי סוג הדם שלך", "אכילה נכונה לבריאות שלמה", תוכנית מקדוגל לירידה מירבית במשקל, "מרק כרוב", דיאטת הלחם, דיאטת DASH, תוכנית הדיאטה של סון סומרס, "רזה לתמיד", שיטת מונטיניאק, דיאטה להתנתקות מרעלים, "גוף לחיים" ו"לראות ולרזות"

המדריך לשיטות הרזיה הוא חלק מסדרת מדריכי איכות החיים של מפה, שכוללת את "מדריך מפה להתחלות חדשות", "מדריך מפה לחיים ירוקים" ו"מדריך מפה לריפוי טבעי".


היו הראשונים להגיב...

כתבו תגובה