מה הקשר בין השמנה ורעלת הריון?

מחקר חדש שנערך על ידי המחלקה הגניקולוגית ומחלקת היולדות באוניברסיטת אודין שבאיטליה, קבע כי נשים הסובלות מהשמנת יתר נמצאות בסיכון גבוה לחלות ברעלת הריון.
רעלת הריון מתאפיינת בעלייה בלחץ הדם, הפרשה מוגברת של חלבון בשתן ובצקות קשות. בקרב חלק מהנשים עלולה להיות גם פגיעה באברים ומערכות נוספות, כמו בכבד, בכליות, בעיניים, במוח וכן במערכת קרישת הדם. המחלה מסכנת גם את העובר, ועלולה לגרום לו לנזקים בלתי הפיכים ואפילו מוות.

המחקר בחן את הקשר שבין עודף משקל לבין הריון בסיכון, וקבע כי קיים קשר הדוק בין משקל יתר לבין התפתחות רעלת הריון. במחקר השתתפו 916 נשים בהריון אשר ילדו בין 1 בינואר 2006 עד 31 באוגוסט 2006. טרם כניסתן להריון נמדדו הנשים באמצעות המדד המקובל להערכה של עודף משקל, שהינו מדד מסת הגוף המכונה BMI, המבטא את היחס שבין המשקל לגובה בריבוע. מחקרים רבים מציינים שערכי BMI הנמוכים מ- 18.5 מהווים מדד לתת משקל, ערכי BMI המצויים בטווח שבין 18.5 ל- 24.9 מציינים את טווח המשקל הנורמאלי, ערכי BMI שבין 25-29.9 מציינים עודף משקל וערכי BMI מעל 30 נחשבים כעודף משקל קיצוני.

מניתוח תוצאות הנתונים שנאספו במהלך המחקר, התקבלה תמונת מצב דרמטית עבור הנשים הסובלות מהשמנת יתר. במחקר נמצא כי בקרב 19.6% מהנשים בהריון אשר מדד מסת הגוף שלהן הצביע על מדד BMI מעל 30 המצביע על משקל עודף, התפתחה רעלת הריון. זאת לעומת התפתחותה של המחלה בקרב 4.3% מהנשים בעלות BMI נורמלי (כלומר סיכון של פי 5.7). מהמחקר עולה כי נשים הסובלות מהשמנת יתר נמצאות בסיכון יתר להתפתחותה של רעלת הריון לעומת נשים הנמצאות במשקל תקין.

במחקר קודם שפורסם בכתב העת המדעי לאנדוקרינולוגיה ומטבוליזם היוצא בארצות הברית, נמצא כי נשים אשר מדד מסת הגוף שלהן הצביע על משקל עודף, נמצאות בסיכון כפול להתפתחותה של רעלת הריון מאשר נשים הנמצאות במשקל תקין. כמו כן, אצל נשים הסובלות מעודף משקל קיצוני (BMI של 30) עולה סיכון זה פי שלושה ביחס לנשים שמשקלן תקין. במהלך המחקר נמצאו סמנים דלקתיים מוגברים בכלי הדם של נשים הלוקות ברעלת הריון, לעומת נשים בהריון שלא לוקות בה. תופעה דומה נמצאה גם בנשים עם עודף משקל, אשר נתגלו בהן מדדים דלקתיים מוגברים.

מסקנות המחקר הן כי אצל נשים הסובלות מהשמנת יתר, ואשר כתוצאה מכך מופיעים בגופן מדדים דלקתיים, הם אלו המשפיעים על התפתחות של רעלת הריון. עד היום, נייר העמדה של הקולג' האמריקאי למיילדות וגניקולוגיה (ACOG) קבע שרק מ- BMI שמעל ל- 35 יש עליה בסיכון לרעלת הריון, ומחקר זה מראה בצורה בהירה וחד משמעית שהסיכון מתחיל כבר בעודפי משקל נמוכים הרבה יותר. עם זאת, לא כל אשה שמנה תפתח רעלת הריון. המחקר מראה שאם בכלל האוכלוסייה רעלת הריון מופיעה בכ-5-7%, הרי אצל נשים עם BMI גבוה, הסכנה גדלה לכ- 10%-17% ותלויה במידת עודף המשקל.

רעלת הריון היא תופעה המאפיינת כ- 3%– 5% מאוכלוסיית הנשים בישראל, ועלולה לגרום לתמותה ותחלואה של האם או העובר. נכון להיום ישנן השערות לגבי גורמי המחלה, ומחקרים אלו מצטרפים לידע רפואי ההולך ומצטבר בידי אנשי המדע, המצביע על גורמים סביבתיים והתנהגותיים שמגדילים את הסיכון לרעלת הריון. בין הגורמים ניתן למנות אנורקסיה, חשיפה לזיהום אוויר והריון בגיל הנעורים או בגיל מאוחר, ועתה גם השמנה. עם זאת, חשוב להדגיש כי רעלת הריון היא מחלה שיש לה גורמים רבים, וגם נשים עם משקל נורמלי עלולות לפתח את המחלה.
הדרך הטובה ביותר לפתח מניעה וריפוי היא באמצעות הגילוי המוקדם. ככל שרעלת הריון מתגלה בשלב מוקדם, כך עולים סיכויי המניעה הריפוי והטיפול באמצעות השגחה רפואית קרובה, מודעות של כל המערכת הסובבת, ושימוש בתוספי מזון או טיפול תרופתי מונע במידה שהרופא מוצע לנחוץ.

אחת הדרכים החדשניות לגילוי מוקדם של רעלת הריון פותחה לאחרונה בצוות המדענים של חברת דיאגנוסטיק טכנולוג'יס הישראלית. כך, באמצעות בדיקת דם פשוטה, ניתן לעקוב אחר מצב ההריון ולהתאים לו טיפול וליווי רפואי הולם. החברה הצליחה לבודד חלבון ייחודי לשליה, המכונה PP13, המצוי בנשים בהריון ואשר מגיע אל דם האם. באמצעות בדיקת 13PP ניתן לקבוע את רמת החלבון בדם הנשים, כבר בשבועות 8-13 להריון (בשליש הראשון), כאשר רמה נמוכה מהנורמלי של החלבון מצביעה על סכנה להתפתחות המחלה. שקלול תוצאות הבדיקה עם שבוע ההריון, BMI, גיל האם ועישון, מאפשר לזהות את הנשים בסיכון. הזיהוי המקודם מאפשר לרופא המטפל להציע לנשים בסיכון השגחה רפואית הדוקה יותר, ולבחון את השימוש בטיפולים שונים על מנת למנוע סיבוכים וסיכונים הנובעים מהריון בסיכון. ניתן לבצע את הבדיקה כחלק מבדיקות השגרה שהרופא ממליץ עליהן בתחילת ההריון, במסגרת הערכת המצב הראשונית, או לבצעה כבדיקה נלווית לבדיקות הביוכימיות לתסמונת דאון בשליש הראשון להריון. מספיקה דגימת דם קטנה נוספת, שתשמש לצורך בדיקת רמת החלבון PP13 בדם האם. הבדיקה מתבצעת במעבדות חברת זר ברחבי הארץ, במחיר של 295 שקלים. פרטים על הבדיקה, ניתן למצוא באתר החברה: www.pregenesys.co.il, טל.9937722 – 04.


הכותבת היא עורכת מדעית בחברת דיאגנוסטיק טכנולוג'יס העוסקת במציאת שיטות לאבחון מוקדם של מחלות ושיטות טיפול למניעת התפתחותן


היו הראשונים להגיב...

כתבו תגובה