fbpx

מחקר חדש קובע כי חלב עיזים מחזק את המערכת החיסונית

הדבר נכון גם כאשר חלב עיזים מגיע במצב מפוסטר, ולא רק כחלב טרי היישר מעטין העז. יכול לסייע לקשישים, לחולים כרוניים, חולי סרטן ולאנשים בעלי מערכת חיסונית חלשה במיוחד בעונת החורף
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

מחקר חדש שנערך בפקולטה לרוקחות ורפואה של אוניברסיטת בארי באיטליה, קובע כי חלב עיזים מחזק את המערכת החיסונית.

המחקר בדק כיצד מגיבים תאים אנושיים כאשר הם נחשפים לחלב עיזים, והסתבר כי למרכיבים בריאותיים הנמצאים בחלב עיזים יש השפעה מיטיבה במיוחד על תפקוד כדוריות הדם הלבנות של תאי דם אנושיים בגוף האדם. לכדוריות אלו תפקיד חשוב במערכת החיסונית וביכולתה לשמור על גוף האדם מפני מחלות.

במהלך המחקר נבדק המנגנון המשפיע על תפקוד כדוריות הדם הלבנות בדמם של אנשים בריאים. תהליך הבדיקה התבצע במעבדת הרוקחות הרפואית של אוניברסיטת בארי באיטליה באמצעות הוספת חלב עיזים לתאים אנושיים של כדוריות דם לבנות.

ידוע שחלב עיזים טרי אשר נלקח ישירות מעטין העז משמש לעיתים כתרופה ברפואה העממית, אולם יש סכנה של זיהום במידה וצורכים חלב שאינו מפוסטר. במהלך המחקר מצאו החוקרים כי הוספה של חלב עיזים מפוסטר, כזה הנמכר בכל סופרמרקט, לתאים אנושיים של כדוריות דם לבנות, גרמה לשחרור של חומרים שונים בעלי פעילות חיסונית, כמו ניטריק אוקסיד (NO – NITRIC OXIDE ) שהינו בעל השפעה מונעת תהליכי טרשת בכלי הדם, וגרמה לייצור רכיבים כגון TNF-alpha וכן IL-6 הנחוצים לטיפול ולמניעה של תהליכים דלקתיים, ובאופן ישיר עוררה וחיזקה את המערכת החיסונית.

המחקר קבע כי הגברת הייצור של רכיבים אלה בתאי הדם הלבנים מעודדת את פעילות המערכת החיסונית כנגד מצבים דלקתיים שונים בגוף האדם ויכולה להיות בעלי השפעה קלינית בקרב קשישים, חולים כרוניים, חולי סרטן ואנשים בעלי מערכת חיסונית חלשה במיוחד בעונות בעייתיות כמו עונת החורף.

המחקר החדש אשר פורסם בכתב העת המדעי הבינלאומי לפרמצבטיקה Current Pharmaceutical Design, מצטרף לידע מדעי העוסק בתרומתו של חלב עיזים לבריאות גם כאשר הוא מגיע במצב מפוסטר ולא רק כחלב טרי, היישר מעטין העז.

למי שרוצים ליהנות מיתרונותיו הבריאותיים של חלב עיזים מפוסטר כמו זה שהחוקרים עשו בו שימוש במחקר, חשוב לדעת כי ניתן למצוא חלב עיזים מפוסטר בכל סופרמרקט, מתוצרת ישראלית של תנובה, משק צוריאל ומחלבות נוספות.

יצוין כי למחקר חדש זה קדם מחקר ישראלי ייחודי אשר נערך לאחרונה ביוזמת ד"ר אורית הדר מבית החולים לילדים בריטיש קולומביה בקנדה, וד"ר דן מירון מהמרכז הרפואי העמק בעפולה.
במסגרת המחקר נבחנה ההשערה שבאמצעות חלב עיזים מפוסטר, לעומת חלב בקר מפוסטר, הניתנים לשתיה או שטיפה של הפה למשך יממה, ניתן לקצר את משך הופעת התסמינים ולקל על הכאב הנגרם לילדים אשר לקו במחלה נגיפית המערבת את חלל הפה.

עוד עובדות בריאותיות על חלב עיזים
• לחלב עיזים יכולת מפתיעה לרפא פצעים וירילים בפה (אפטות), במיוחד בקרב תינוקות וילדים. במחקר שנערך בישראל על ידי המרכז הרפואי בילינסון, משרד הבריאות ואוניברסיטת תל-אביב נחשפו תאים אנושיים הנגועים בווירוס הגורם לפצעים ממשפחת ההרפס לחלב עיזים במטרה לבדוק האם הוא משפיע על התרבות הווירוס או גורם להרס שלו. נמצא כי 60% מכמות הווירוס נהרס מחלב העיזים. עוד נמצא כי החומר הפעיל בחלב תוקף את הווירוס באופן שחוסם אותו מלעבור לתאים אחרים, וממית אותו. גם כאשר מדובר היה בחלב עיזים מפוסטר.
• חלב עיזים תורם לעליה בספיגת הסידן, מינרל החיוני לבניית העצמות בקרב ילדים, ומניעת הידלדלות של העצמות (אוסטיאופורוזיס) בקרב מבוגרים. הוא מכיל לפחות 10% יותר סידן מאשר חלב פרה. כוס חלב עיזים מספקת כ- 30% מהקצובה היומית של סידן למבוגרים. מנתונים של מחקרים ראשוניים חדשים עלה כי יעילות ספיגת הסידן טובה יותר בחלב עיזים לעומת חלב פרה .
• חלב עיזים פועל נגד הידבקות מחיידקים העלולים לגרום לזיהומים ופגיעה עצבית.
• חלב עיזים נוח לעיכול והתהליך מושפע מהרכבו הייחודי. בזכות העובדה כי לחלב עיזים מבנה כדוריות שומן קטנות המכילות יותר חומצות שומן קצרות ובינוניות מאשר בחלב פרה, מתנהל תהליך העיכול בצורה קלה יותר. הדבר יכול להשפיע על הרגשה טובה ועיכול נוח יותר, במיוחד בקרב אנשים הסובלים מבעיות עיכול שונות.
• חלב עיזים תורם לרכיבים החיוניים לגדילה של ילדים ובני נוער. הוא מהווה מקור מיטבי לחלבון בעל ערך ביולוגי גבוה, החשוב לבניית רקמות הגוף ולגדילה תקינה של ילדים ובני נוער. בכל ארוחה ובכל תזונה מאוזנת חשוב לכלול מקור חלבוני ומוצרי חלב עיזים יכולים, כאמור, להוות גיוון טעים ובריא בבחירת מוצרי החלבון לארוחות השונות.
• התכונות הטובות מצויות גם במגוון מוצרי חלב דלי שומן, וחלב עיזים מומלץ גם לסובלים מהשמנה – עד היום מוצרי חלב וגבינות עיזים היו ידועים כמזון אנין, אך גם בעלי ערך קלורי ואחוזי שומן גבוהים, המהווים מקור דאגה לאנשים השומרים על תזונה בריאה. 
היום ניתן למצוא מגוון מוצרי חלב עיזים בעלי כמות שומן נמוכה. הדבר מאפשר גם לאנשים הסובלים מיתר לחץ דם, השמנה ובעלי גורמי סיכון למחלות לב, להוסיף לתזונתם הקבועה מגוון של מוצרים, כמו לדוגמא גבינות עיזים עם 5% אחוזי שומן,  יוגורטים המכילים כ- 3% אחוזי שומן, ועוד מוצרים מחלב עיזים מגוונים ודלי שומן אחרים.
לתזונה מגוונת במוצרי חלב דלי שומן, יחד עם העשרת התפריט בירקות ופירות וצריכת בשר עוף ודגים דלי שומן, יש חשיבות רבה בהשפעה על הפחתת ערכי לחץ דם.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

היו הראשונים להגיב...

כתבו תגובה