פעילויות וסיורים בכנס מלח הארץ השישי לפיתוח וקיימות

המועצות האזוריות "מגילות ים-המלח" ו"תמר" ומרכז מדע ים המלח והערבה, יקיימו בימים א'-ג' 30.11.08 – 2.12.08 זו הפעם השישית ברציפות את כנס "מלח הארץ",
גם השנה יפגיש הכנס את הציבור הרחב עם סוגיות מגוונות הקשורות לים המלח, סוגיות מתחומי התעשייה, ההיסטוריה, הארכיאולוגיה ועולם החי של הים וסביבתו, כמו כן, יחשוף הכנס באמצעות סיורים והרצאות את שורת המחקרים המעודכנת ביותר בנושא.

ים המלח, מאוצרות הטבע וההיסטוריה העולמיים, נמצא בעשורים האחרונים בנסיגה המאיימת על קיומו של הים, סביבתו, ועל תוכניות פיתוח באזור: מפלס הים איבד 27 מ' מגובהו בתוך 30 שנה וממשיך לאבד כמטר מדי שנה. גורמים בינלאומיים והבנק העולמי הבינו כי אם לא תינקט פעולה אנו עשויים להיות עדים לאסון אקולוגי שעלול להביא לקריסת האזור.

כנס מלח הארץ השישי יידון בשאלות האם אכן תינקט פעולה, מה יעלה בגורלו של האזור, מה החסמים המעכבים את התקדמות הבדיקות ומה מקומו של אגן ים המלח והערבה בממשק המים של מדינת ישראל
בכנס ייחשפו עדכונים ראשוניים מממצאי סקרי ההיתכנות לפרויקט תעלת הימים במפגשים בלתי אמצעיים עם מובילי החוקרים בארץ.

עוד בכנס: אירוע לזכרו של פסח בר-אדון, איש רב פעלים אשר בתגליותיו במדבר יהודה פרץ דרך והיה למובילי המחקר הארכיאולוגי באזור. בשיח מרתק וחד פעמי עם עמיתיו ותלמידיו שהיו למובילי הארכיאולוגים בארץ, לציון מאה ואחת שנים להולדתו נתוודע לסיפור חייו הייחודי שהיה גם לסיפורו של ים המלח. מתגליותיו: המטמון בנחל משמר, אחוזות חקלאיות ומעגני חוף לאורף חוף ים המלח ועוד

במסע הזמן נעבור לים המלח של היום: עם חוקר הציפורים הידוע דר' יוסי לשם, נצא למסע בעקבות העופות לאורך הבקע הגדול.
דר יוסי לשם יציג לראשונה לציבור, את תוכנית מרכז הצפרות לשפת ים המלח ועוד נתוודע לראשונה לפרויקט גיאולוגי סביבתי חדשני – ניצול פצלי שמן לצרכי ייצור אנרגיה.

בפאנל רב משתתפים יידון הקשר בין מנהיגות עסקית לאחריות חברתית/סביבתית, בהשתתפות נציגים מהתעשיות המובילות בארץ, נציגי ציבור ונציגי תושבים ביניהם: דני חן, מנכ"ל מפעלי ים המלח, יעקב אליס, מנכ"ל חברת אהבה ותמי זילברג, יועצת בכירה לניהול קיימות, מנחה: עקיבא אלדר

לראשונה באירועי מלח הארץ בשישי ושבת שלפני הכנס, 28-29.11.08 יתקיימו סיורים מודרכים בנושא "תופעת הים הנעלם"., הסיורים בהדרכת מדריכי רשות הטבע והגנים ומיועדים לכל המשפחה.

לבאי הכנס אפשרות לינה בבית הארחה ארץ עין גדי, ובבי"ס שדה עין-גדי.
ניתן להירשם גם לפעילויות בודדות ולימים בודדים.
אתר הכנס: www.deadsea-knasim.co.il
ההרשמה לכנס לקהל הרחב באמצעות לשכת המידע: 08-9975010

סיורי הכנס:
סיורי כנס מלח הארץ משותפים לרשות הטבע והגנים ולמארגני כנס מלח הארץ (המועצות האזוריות מגילות ותמר) ומתמקדים בנושא נסיגת קו המים בים המלח. הסיורים כוללים תצפיות על "הים הנעלם" והסברים על הבעיות הסביבתיות הנובעות מכך.

"סולמות ומפלים" – נחל ערוצי ומצוקי מופלא הגולש מהרי ירושלים אל צפון ים המלח.
 נחל אוג, צפון מדבר יהודה, יום שישי 28.11.08, שעות 10:00-13:30.
מסלול אתגרי הכולל סולמות, מיועד למיטיבי לכת, מגיל 9 ומעלה.
ציוד נחוץ: 2 ליטר מים לאדם, כובע, נעלי הליכה סגורות גבוהות.
בהרשמה ובתשלום ב"כוכבית בטבע".

מחורבת מזין למעלה פשח'ה
נתחיל בחורבת מזין, מעגנה עתיקה לחופו של ים המלח ונעלה לתצפית מרהיבה בראש צוקים. בתצפית ניווכח בשינויי מפלס ים המלח לאורך השנים ונדון בבעיות הסביבתיות הנובעות מכך.
צפון ים המלח, יום שבת 29.11 שעות 10:00-13:30.
 סיור אתגרי למיטיבי לכת, עלייה ממושכת ששווה כל צעד.
ציוד נחוץ: 2 ליטר מים לאדם, כובע, נעלי הליכה סגורות גבוהות.
בהרשמה ובתשלום ב"כוכבית בטבע".

הר סדום
תצפית מ'הכפתור' על בריכות האידוי שלנו ושל הירדנים, על מה שהיה פעם ים המלח. נראה גם לאיזה גובה הגיעה ימת הלשון, שקדמה לים המלח, וננסה להבין למה היא נעלמה.
נגב צפוני, שישי 28.11, הליכה קצרה
ציוד נחוץ: 2 ליטר מים לאדם, כובע, נעלי הליכה סגורות גבוהות.
בהרשמה ובתשלום ב"כוכבית בטבע".

נחל פרצים
בינות לקירות חוואר הלשון – משקעיה של הימה הקדומה. נסיים, על פי הזמן והכוח, בחלקו התחתון של נחל זהר.
נגב צפוני,  שבת 29.11.
ציוד נחוץ: 2 ליטר מים לאדם, כובע, נעלי הליכה סגורות גבוהות.
בהרשמה ובתשלום ב"כוכבית בטבע".

"כוכבית בטבע" 3639 *


היו הראשונים להגיב...

כתבו תגובה