קורנמל גבינות עיזים – לבדידות יש השלכות

על כביש 40 לכיוון קיבוץ שדה בוקר, כ- 2 ק"מ אחרי הפנייה ליישוב טללים, בסמוך לציר הדרך הראשית וכקילומטר במעלה דרך עפר בראש גבעה, הוקמה חוות קורנמל גבינות עיזים, כ"חוות בודדים" – חלק מתוך מיזם חוות בודדים של המועצה האזורית רמת הנגב ומנהל מקרקעי ישראל.

החוות הללו נועדו לאפשר מחד לאנשים חובבי מדבר, טבע, פרטיות ורצון ויכולת, לשהות במקום פחות או יותר בדד, להקים חוות גידול חקלאיות למזון ובעלי חיים, ומאידך לאפשר לחובבי טבע, אנשי העיר והכרך, לפגוש באנשים אלו ובתוצרתם במפגש קרוב ובלתי אמצעי.

ואכן, בקצה הגבעה, ככה באמצע שום מקום, ממוקמת חוות העיזים קורנמל שהוקמה ב-1997 על ידי ענת ודניאל קורנמל, שניהם בוגרי הפקולטה לחקלאות.
החנו את הרכב בקצה הגבעה ליד השילוט "חניה", ועשו דרככם אל החווה פנימה. הנוף הסובב אתכם ממול הנו נוף פראי ומדברי של הר הנגב.

כ- 100 עיזים חולבות וכלב הרועים עשו את הבוקר בעצלתיים תחת השמש המדברית החמימה. העיזים נחלבות פעמיים ביום, ומכאן עובר החלב למחלבה בתוך החווה. דניאל קורנמל התמחה בגיבון, תוך שהוא משלב שמירה על ערכי מסורת המותאמים לאקלים המקומי לצד פיתוחן של גבינות שהן פרשנות מקומית ואישית לידע שרכש דניאל בלימודיו בצרפת לייצור גבינות צרפתיות.

בכל יום, וללא תיאום מוקדם, תוכלו לרכוש גבינות בחווה בין השעות 10:00 – 18:00. המחירים לא זולים בהכרח, והם די דומים למחירי גבינות משק במקומות אחרים:
טום בשלה 17 ₪ ל- 100 גרם, קממבר 14 ₪ ל- 100 גרם, טום 15 ₪ ל- 100 גרם, ברי 13.5 ₪ ל- 100 גרם, עדנה 15 ₪ ל- 100 גרם, כתם 14 ₪ ל- 100 גרם.
טעמנו מהעדנה – זוהי גבינה קשה מחלב עיזים מלא שהבשילה כחודשיים ומכילה כ- 40% שומן. אהבתי יותר את הקממבר המכונה הגר. זוהי גבינת עיזים חצי קשה במקורה, עשויה מחלב עם כ- 20% שומן, ואת הטום שהינה גבינה קשה מחלב עיזים מלא, שהבשילה כחצי שנה ומכילה כ- 40% שומן.
הגבינות טובות, איכותיות, נימוחות בפה, לא כאלו ריחניות במיוחד או חריפות עד כדי צורך לאטום את האף.
במקרר היין יש יוגורט עיזים קריר, המוגש לטעימה בכוסיות פלסטיק קטנטנות.

אולי זו תחושת הבדידות והניתוק שגזרה על עצמה משפחת חוות קורנמל, שם בראש הגבעה הבודדה, אבל בשבוע שבו התקיים מיזם של גורמה ויין על "דרך היין" המדברית, ציפינו כי בחוות קורנמל יקבלו את פנינו בחיוך מאיר פנים או בשמחת מקבלי אורחים.
אבל בעמדת ההטעמה הייתה עסוקה צעירה חיננית יחידה בהטעמת גבינות לכמה ממכריה. היא אמנם הגישה לידינו בסבב ההטעמה פיסות קטנטנות של גבינה לטעימה, אך בקושי נשאה את עיניה אלינו או גילתה כלל בנו עניין, בעוד בחורה צעירה מאחוריה, שהייתה עסוקה בלסדר את סביבתה, ולבטח הנה מאנשי החווה, התעלמה מנוכחותנו כליל, כך שיצאנו משם מבלי לקנות דבר. רק סימנו וי על עוד מקום שביקרנו בו.


חוות קורנמל, גבינות עיזים
מועצה אזורית רמת נגב
טל. 08-6555140
WWW.KORNMEHL.CO.IL


היו הראשונים להגיב...

כתבו תגובה