fbpx

שמענו בין הגפנים – מה שכנראה לא קראתם במקום אחר

התמונה מכרם קריניאן ותיק של יקב כרמל במזכרת בתיה ואינה קשורה לטקסט. צילום דרור דותן
השבוע שמענו שחברת הכרם תפיץ את יינות יקב כישור – בשורה טובה, על זה שבין הגפנים קידמו שר התיירות וראשת מועצת גזר את תיירות היין – אנחנו מקווים, ועל זה ש- 160 חביות יין שנפלו קורבן לבעיות הספנות העולמית יגיעו בראשון הקרוב – מחזיקים אצבעות
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
צילום דוד סילברמן dpsimages

לא ויתקין? אז 'הכרם' תפיץ את יינות יקב כישור

החל מ- 1 בינואר 2022 תפיץ חברת 'הכרם'  יינות יקב כישור – היקב החברתי בכישורית שבגליל המערבי, היקב מייצר כ- 50,000 בקבוקים בשנה, עם כרמים המשתרעים על פני 100 דונם, מה שאומר שהם יכולים להגדיל את כמות הבקבוקים בלי בעיה. היקב מגדל 11 זני ענבים: קברנה סוביניון, קברנה פרנק, פטי ורדו, מרלו, סירה, גרנאש, מורבדר, סוביניון בלאן, ויונייה, ריזלינג ושרדונה. המהלך ממשיך את הידיעה שהעלינו לפני שבועיים, בה פרסמנו כי חברת הכרם נפרדה מיקב ויתקין אחרי 15 שנות פעילות.

צוות הניהול של יקב כישור – יין עם סיפור. צילום דוד סילברמן dpsimages

יקב כישור הוקם בשנת 2010 בכפר כישורית המיועד לאנשים עם צרכים מיוחדים, כשהוא מוקף בחורש טבעי ובנופי הגליל המערבי. יינן היקב הוא ריצ'רד דייויס, שבשנים האחרונות ויחד עם התבגרות הגפנים שברשותו, מייצר יינות משובחים ויודע לנצל את הטרואר הגלילי. אלה יינות בגובה העיניים, שרובם מתאימים לאוכל ישראלי, בעלי חמיצות טובה ומינרליות מרשימה. אין זה סוד שכמו יקבים אחרים היה יקב כישור בשנתיים האחרונות במצב לא פשוט (קורונה, שיווק, קריסת מסעדות ועוד). החיבור עם חברת הכרם הוא סוג של עוגן כלכלי שיאפשר ליקב לפעול בראש שקט. כפי שאמר לנו גורם בשוק: "יש הרבה סיבות חשובות ומעולות במהלך הזה, שנבע מהבנה של שני הצדדים שזה נכון להם בראייה ארוכת טווח".

השר הספורטאי יואל רזבוזוב ורותם ידלין ראשת מועצת גזר. צילום sportphotography

המרוץ של רותם ידלין ושר התיירות יואל רזבוזוב – לאן הם יגיעו?

אז זה באמת קרה. מרוץ בוז'ולה ישראל השני התקיים בשישי 22.10.21 בין כרמי המועצה האזורית גזר, באזור ירוק ואמת יפה, עם יותר מ- 4,000 רצות ורצים, והכול ביוזמת חברת מרתון ישראל יחד עם המועצה האזורית גזר ויקב ברקן. ברצים  גם שר התיירות יואל רזבוזב שתיכף נחזור אליו, ח"כ יוראי להב הרצנו מיש עתיד, ועוד שניים חשובים מאוד למשתתפת המרוץ רותם ידלין – ראשת המועצה האזורית גזר: יאיר הירש – מנכ"ל משרד הפנים (תכנון ובנייה), וינקי קוינט – מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל (אדמה אדמתי).

צילום sportphotography

זו פעם שנייה בשנה האחרונה ששר מגיע לאזור: בדצמבר 2020 היה זה שר החקלאות אלון שוסטר – ביקור, התרשמות, מילים מילים, והופ אין ממשלה. למרתון החודש הגיע שר התיירות יואל רזבוזוב מיש עתיד, שכספורטאי אמיתי רץ וגם הצטלם עם רותם ידלין, ועכשיו צריך לראות האם יסייע בקידום תיירות יין ברמה ארצית, ובוודאי באזור גזר בו יש כרמים בשפע וגם יקבים, אחד ענק – ברקן-סגל, והשאר קטנים יותר: בראון, ברבדו, בן נון, אבנר, הרצברג, אלול, איילון ובזק.

במרכז: צחי דותן – מנכ"ל מועצת גפן יין, מימין: ענת אביה – מנהלת מותג היין במשרד התיירות, משמאל: אילנית צמח בסיום הריצה. צילום אנשים טובים באמצע הדרך

מי שאופטימית בנושא היא אילנית צמח, שבאחד מכובעיה מייעצת לראשת המועצה בענייני תיירות כפר ויין: "החל ממאי השנה אני יועצת אסטרטגית  למיתוג אזורי היין בארץ של משרד התיירות. יש צוות שלם באגף מותגים, ואנחנו עובדים עם השר כדי להוריד חסמים, לגבש את כל הנוגעים בדבר, ולקדם תיירות יין כחלק מתפיסה של כלכלה צומחת".

צילום sportphotography

ואיך בדיוק משתלבת בזה רותם ידלין והמועצה האזורית בראשותה? "רותם ידלין רואה חשיבות גדולה בפיתוח דרך היין של גזר" אומרת אילנית. "חלק מעבודת הפיתוח מתמקדת בקידום אירועי עוגן, סיוע בהסדרת היקבים, קידום הסדרת יקבים בשטחים הפתוחים, תוך עבודה מול גופי הממשל השונים. במהלך המרוץ – בזמן הריצה ואחריה, שוחחו השר וראשת המועצה על חשיבות פיתוח אזורי יין בארץ, שימור החקלאות, ויצירת תעסוקה מגוונת שתאפשר למרחב הכפרי להיות חלק משמעותי במוצר התיירותי. השר הבין כי ישנם קשיים אמיתיים בענף אשר יכולים לשמש כחסם לפיתוח מוצר תיירות היין, והבטיח כי ילמד את הנושא יחד עם מנכ"ל המשרד וצוות אגף מותגים כדי לסייע".

אז נקווה שעוד שנה שר התיירות יגיע למרוץ ויהיו גם הישגים ולא רק דיבורים. כי דיבורים בנושא תיירות יין בישראל  כבר שמענו מספיק.

חבית שכבר הגיעה בשלום ויין זך של סוסון ים. צילום זאב דוניה

מה עם החביות של זאב דוניה? יגיעו, יגיעו…

השבוע פרסם זאב דוניה מיקב סוסון ים, פוסט מכמיר לב בפייסבוק, וזו לשונו: "האונייה עם החביות הייתה אמורה להיכנס לנמל לפני שבוע. אחר כך אמרו: תעגון ביום א'. אחר כך נמאס לקפטן לראות את החוף מרחוק, והוא עשה U Turn והפליג ליוון. שם לפחות יוכל לאכול תציקי, סופלאקי ולשתות אוזו. ומי יודע, אולי המלצרית תחייך אליו. המון זמן עבר מאז חייכה אליו בחורה… ואני חסר עבודה, החביות בבטן האונייה, חושב שאם הייתי יודע את מספר הטלפון של הקפטן, הייתי מבקש ממנו להעלות אותי כנוסע סמוי. מפליג איתו ליוון, שותה אסרטיקו, וחוזר איתו, מתי שאפשר יהיה סוף סוף לפרוק את החביות שלי… אך לא כך הוא. ומחמת הבטלה, אני יושב ככה על שפת הים, ובוהה באופק".

משלוח החביות שהגיעו באוגוסט 21. בקרוב אצל אלה שכוססים ציפורניים. צילום מדף הפייסבוק

אז החביות עדיין לא הגיעו, ורצינו לדבר עם היבואן – אבינעם בר מחברת 'סוד היין',  ולשמוע מה ארץ המקור של החביות, מה הוא יודע על מועד הגעתן לארץ, והאם יש יקבים נוספים שמחכים לחביות אונייה זאת. אבינעם נשמע כמי שמנהל את המשבר באופן רגוע. לא פשוט, כי יש לו על האונייה כ- 160 חביות ובארץ לקוחות ישראליים מ- 15 יקבים שלחוצים לקבל אותן, וקדימה להכין ולהזרים פנימה את היינות. זאת לאחר כמות דומה של חביות שהגיעו באוגוסט. אז אלה היו חביות מ- Tonnellerie Quintessence מבורדו, חברה-בת צרפתית של היצרנית האמריקאית World Cooperage בבורדו, והמשלוח הנוכחי יגיע מארה"ב מהחברה-האם.

כפי שאבינעם אומר, האונייה הייתה אמורה להגיע לנמל אשדוד ב- 24.9, לאחר מכן ב- 31.9. נראה שאז שיבשו בעיות ההובלה הימית הגלובלית את הכול, ו"נחלצנו עם תמרונים שלא היו מאכזבים את ג'יימס בונד", הוא אומר. מאחר שנמל אשדוד היה פקוק, נראה שזה מצב קיומי שלו, האוניה נשלחה ליוון, ממש כפי שזאב דוניה תיאר בכאב רב. הבשורה הטובה: היא תגיע לנמל חיפה ביום ראשון 31.10, הקונטיינר יגיע ל'סוד היין' ומשם ליקבים. זאב דוניה ימשיך לשתות אוזו בארץ ולחלום על חופי יוון.

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

כתבו תגובה

עוד במדור