fbpx

24 רופי – כמה זה עולה לנו?

המילה 'רופי' היא כידוע שם המטבע ההודי, אשר על המטבח של מדינה זו מבוססת המסעדה. ומדוע 24? משום שבתחילה עלתה כל מנה במקום 24 ₪ בלבד
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

כמעט שבע שנים מאז נפתחה ברחוב רופין בתל אביב מסעדת 24 רופי. המילה 'רופי' היא כידוע שם המטבע ההודי, אשר על המטבח של מדינה זו מבוססת המסעדה. ומדוע 24? משום שבתחילה עלתה כל מנה במקום 24 ₪ בלבד.

המנה המדוברת היא טאלי, מנה נפוצה במיוחד בכל רחבי הודו, הכוללת מספר מנות ההופכות לארוחה שלמה לכל דבר. תמצאו בה כמה תבשילי ירקות, אורז, וכמובן לחם הודי, לרוב צ'פאטי. בכל חלק של הודו יש גרסה אחרת לטאלי, אך הפופולריות של המנה מוכרת לכל מי שביקר בתת היבשת.

מאז ועד היום עברו על 24 רופי מספר גלגולים. ראשית, היא עברה לרחוב שוקן 14-16 בתל-אביב. כעת, לאחר שיפוץ של פנים המסעדה, היא מהווה מעין גרסה מערבית-מינימליסטית למסעדות ההודיות הנפוצות. עדיין יושבים בעיקר על כריות או כסאות נמוכים, אך יש מזגן, שירותים מצוחצחים והקפדה על ניקיון.

השינוי הנוסף מתרחש בתפריט. עם הזמן התווספו לתפריט מספר מנות ראשונות, המוצעות ללקוחות בצד מספר מנות הטאלי הוותיקות. כך, למשל, תוכלו ליהנות מסמוסה – שני כיסוני בצק ממולאים בתפוחי אדמה ואפונה ומטוגנים, המוגשים לשולחן עם רוטב תמרהינדי חמוץ-מתוק, וראיטה – רוטב יוגורט על ירקות. מנה מכובדת העולה 22 ₪ בלבד.

בימים אלה מתרחב התפריט, ומדי יום שני מוצעות לבאי המסעדה מנות מדרום הודו. מסאלה דוסה, לדוגמא, היא סוג של קרפ עצום ממדים העשוי מקמח עדשים ואורז. בתוכו יש מילוי של תבשיל תפוחי אדמה, המזכיר במידת מה את טעמו של הפירה המוכר, אך עם התיבול ההודי המתבקש. את פיסות הקרפ עם המילוי אפשר לטבול בצ'טני, כלומר רוטב של קוקוס וכוסברה.

מנה נוספת מדורם הודו היא אידלי. בדרום הודו אוכלים את המנה הזו לארוחת בוקר. כאן אפשר כמובן לאכול אותה לאורך כל היום. מדובר בשני כיסונים דחוסים העשויים מקמח עדשים לבנות. לכיסונים כמעט ואין טעם, שכן הם מיועדים לטבילה בצ'טני קוקוס-כוסברה או בתבשיל עדשים הקרוי סמברדל.

שתי המנות עולות כל אחת 24 ₪, מחיר מצחיק במושגים ישראליים למנות היכולות להוות ארוחת ביניים באמצע היום, או מנה ראשונה לאדם רעב במיוחד.

משם, כמובן, כל שנותר הוא להמשיך עם טאלי, המכיל תבשילי ירקות משתנים, אם כי תמיד תמצאו בהם עדשים ותפוחי אדמה; וכמובן אורז ולחם. כאשר כל זה עולה 32 ₪, עם אפשרות למילוי חוזר תמורת 5 ₪, מבינים שזו הארוחה הטובה ביותר במחיר הזה בעיר.

שלושה דברים כדאי לדעת על 24 רופי. הראשון הוא שמדובר במסעדה צמחונית-חלבית. אין כאן דגים, עוף או בשר בשום צורה ואופן. השני הוא שמדובר באוכל חריף – אירופאים עדיני קיבה עשויים להרתע ממידת החריפות, אחרים ייהנו ממנה מאוד. השלישי הוא שב-24 רופי לא יגישו לכם חשבון, שכן איש אינו רושם מה הזמנתם. אחרי שתסיימו תגשו לקופה, תגידו מה אכלתם ותשלמו. עניין של אמון שמצליח כבר שבע שנים כמעט.

איך תסבירו את זה? כפי הנראה הודות לאוכל המצוין הנעשה במקום, ההופך את המסעדה לא רק לזולה ביותר, אלא גם לאחת המסעדות הצמחוניות הטובות בעיר, מהסוג שיאפשר לכם לטעום את הודו כאן, בתל אביב. אין סיבה שלא לשלם, גם אם המחיר היה גבוה יותר.

24 רופי
רח' שוקן 14-16 תל אביב
טל. 03-6818066
א'-ה', 12:00-חצות, שישי 12:00-17:00, שבת 12:00-חצות.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

כתבו תגובה