28.6-6.7.17: פסטיבל האור 2017 בעיר העתיקה בירושלים

הפסטיבל יתקיים במהלך החופש הגדול ומזמין משפחות וילדים. לראשונה הקהל הוא חלק מהפסטיבל ולא רק צופה מהצד. נושא הפסטיבל השנה: משחקי אור

מסלול אחד ארוך ועשיר, כך שהקהל יוכל ליהנות מכל המיצגים המוארים בלי להחמיץ דבר
מסלול אחד ארוך ועשיר, כך שהקהל יוכל ליהנות מכל המיצגים המוארים בלי להחמיץ דבר

'פסטיבל האור 2017', האירוע הבינלאומי הגדול בתחום אמנות האור, יתקיים בפעם התשיעית ברחבי העיר העתיקה בירושלים בין התאריכים 28 ביוני עד 6 ביולי 2017. לראשונה הקהל ייקח חלק אקטיבי בפסטיבל, ולא רק יצפה מהצד. עשרות המיצגים הינם אינטראקטיביים ומזמינים את הילדים והמבוגרים להיות חלק משמעותי בפסטיבל. הקהל יוכל להשפיע על רמת האור, התצוגה ונראות המיצג. כך לדוגמא, במיצג הענק 'הבריכה' של האמנית ג'ן לוין מארה"ב, יוזמן הקהל לקפץ מעל דסקיות אור מוארות המעניקות אשליה של קפיצה לבריכה, ולהשפיע בכך על גווני המיצג.

'בריכות' אור ענקיות ועגולות אשר מאירות בצבעים מרהיבים כאשר הקהל קופץ, רץ ומשחק ביניהן
'בריכות' אור ענקיות ועגולות אשר מאירות בצבעים מרהיבים כאשר הקהל קופץ, רץ ומשחק ביניהן

חידוש משמעותי נוסף בפסטיבל: מסלול אחד ארוך ועשיר, כך שהקהל יוכל ליהנות מכל המיצגים המוארים בלי להחמיץ דבר. לאורך המסלול יהיו עשרות מיצגי אור מרהיבים של אמנים ישראלים ובינלאומיים, אשר ישתרעו על פני העיר העתיקה: ירח ענק בקוטר 10 מטר, בובות ענק מרהיבות ומוארות, מיצגי וידאו ארט מרשימים, נדנדות ענק מוארות להנאת הילדים והמבקרים, שטיח אור באורך 70 מטר, סביבונים בגובה 2 מטר, שפנים מוארים ענקיים בגודל 5-10 מטר, לב ענק המופעל על ידי המשתתפים, מובייל ענק, גדר חוטים באורך 100 מטר, מופע אש, ועוד עשרות מיצגי אור אמנותיים.

השנה נותן פסטיבל האור במה לאמנים מתחילים: סטודנטים מהמחלקה לעיצוב תעשייתי באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, שבראשה ספי חפץ, יציגו שבעה מיצגי אמנות אור בשדרת הדור מציון. הסטודנטים זוכים לליווי מלא של המנהלים האמנותיים של הפסטיבל, עד לסיום המיצגים המרשימים שייתלו באוויר מעל ראשי הקהל לאורך 18 מטרים. בנוסף, תלמידי האקדמיה למוסיקה ומחול ניסן נתיב יעשירו את ערב הפתיחה של פסטיבל האור במופע אהבה וצבע בשער יפו.

שישה שפנים מוארים ענקיים של האמנית האוסטרלית אמנדה פארר יוצגו באזור גן הבונים
שישה שפנים מוארים ענקיים של האמנית האוסטרלית אמנדה פארר יוצגו באזור גן הבונים. צילום houstonpress

בין המיצגים הבולטים בפסטיבל השנה

הפסנתר המואר במערת צדקיהו: מיצג מרשים ודרמטי של האמן גיא רומם, המשלב נגינת פסנתר של נגן בתוך המערה והקרנה אומנותית של דמויות ואלמנטים מוארים על גבי דפנות המערה. המיצג אינטראקטיבי –עצמת ההקרנה והקצב מושפעים מאופי הנגינה על הפסנתר.

ירח ענק מואר בקוטר 10 מטרים: מיצג מרשים במיוחד שיגיע מסין ויאיר את העיר העתיקה. תאורת המיצג משתנה בהתאם לחיישנים אינטראקטיביים המודדים את הקהל והסביבה.

השמיים הם הגבול: מיצג אינטראקטיבי ייחודי של קבוצת אמני אור פורטוגלית יזמין את הציבור להאיר את בנייני ירושלים באמצעות מסכי מגע ומקרנים גדולים, אשר יקרינו קבוצות כוכבים מרשימות על הבניינים. הקהל יוכל לשנות את הצבעים והצורות המוקרנות על הבניינים.

גדר חוטי אור צבעונית באורך 100 מטרים: מיצג הענק המרהיב של האמן הפולני יואכים סלוגוקי.  הגדר המרשימה, עשויה מאינספור חוטי אור, תשתנה ותאיר בהתאם לעוצמת הרוח.

הבריכה: האמנית האמריקנית ג'ן לוין יצרה מרחב של 'בריכות' אור ענקיות ועגולות ממשטחים רגישים למגע – אשר מאירות בצבעים מרהיבים כאשר הקהל קופץ, רץ ומשחק ביניהן.

מובייל ענק: יצירתו של האמן ההולנדי ראלף וסטרהוף – מובייל ענק באורך 13 מטרים, המדמה בית משפחה עם ילדים וחצר, שייתלה מעל מגדל דוד ויאיר את אזור הכניסה לפסטיבל.

נדנדות ענק מוארות: מיצג אינטראקטיבי מקנדה בו מוזמנים המבקרים להתנדנד על נדנדות ארוכות ומוארות בכיכר צה"ל. המבקרים יכולים לשלוט באור ובמוסיקה על ידי נדנוד.

הפוך על הפוך: חלונות בצורת קשת הם סממן ברור של העיר העתיקה.  עבודה מרתקת זו, של האמן עלי קפלן-וילדמן, תעמוד כמו עוד חלון ,עוד חנות עוד פתח מואר של העיר, אבל- הפוך.

מתחם אור תלת-ממדי המזמין את הקהל לעבור בין 12 עמודי מראות רגישים לתנועה עם תאורת לד ייחודית
מתחם אור תלת-ממדי המזמין את הקהל לעבור בין 12 עמודי מראות רגישים לתנועה עם תאורת לד ייחודית. צילום Mads Chrisensen

שפנים ענקיים מוארים בגודל 5-10 מטרים: שישה שפנים מוארים ענקיים של האמנית האוסטרלית אמנדה פארר יוצגו באזור גן הבונים (ניתן לראותם גם מרחבת שער יפו). השפנים זוהרים ורכים, וניתן לחבק אותם.

בובת אור ענקית אינטראקטיבית: הבובה המוארת DUNDU מופעלת על ידי חמישה בובנאים ומספרת את סיפורה לקהל בהרמוניה מלווה במוסיקה חיה קצבית.

לב מואר ענקי: מיצג אינטראקטיבי המופעל על ידי הקהל יוצר לב מרשים ומואר ומעודד את הקהל ליצור קשרי אהבה וחברות: כאשר הקהל משלב ידיים מול הפסל, הוא 'משלים את המעגל' וחושף לב מואר.

מכוניות אקווריום: המיצג הייחודי של האמן הצרפתי סטפן מאסון- שלושה רכבי אספנות יהפכו לאקווריומים וירטואליים מרשימים באמצעות וידיאו ארט. המכוניות יתמלאו במים בהדרגתיות ודגי הענק יציצו אל הקהל מבעד לחלונות.

שטיח אור: שטיח האור האינטראקטיבי באורך 70 מטר הוא מיצג ייחודי המשחק עם החושים: כאשר דורכים עליו הצבעים והצורות משתנים- ללא וידיאו, הקרנה או אורות לד- הקהל יחזה ב'קסם' וינסה להבין כיצד הוא פועל.

סולריס: מיצג וידיאו מאפינג חדשני ומרשים במיוחד של האומנים הפולניים ויזואלספורט יוקרן בבכורה עולמית על גבי בית כנסת החורבה.

קתדרלת המראות: מתחם אור תלת-ממדי המזמין את הקהל לעבור בין 12 עמודי מראות רגישים לתנועה עם תאורת לד ייחודית, המגיבים לכל תנועה של הקהל ויוצרים מופע אור מרהיב במיוחד.

סביבונים מוארים: חמישה מיצגי אור דמויי סביבון של האמן אמיר צובל, המתנשאים לגובה של שני מטרים. באמצעות כיבוי והדלקה מסונכרנים של חלק מפסי הלד נוצרת אשליה של סיבוב, כאשר עוצמת הסיבוב נקבעת על פי מהירות ההדלקה והכיבוי.

השער השביעי: הקרנת אור ייחודית ועוצמתית תהפוך את שער שכם למספר שערים אחרים, בהשראת שערים אייקוניים מתקופות ותרבויות שונות.

חוויה אורקולית לציון 50 שנה לאיחוד ירושלים: מיצג אורקולי מרהיב החוגג 50 שנה לאיחוד ירושלים יוקרן על חומות העיר בין כיכר צהל לשער יפו.

 

הפסטיבל יתקיים בין התאריכים 28.6.17 עד 6.7.17 (למעט יום שישי). בין השעות 20:00-23:00. במוצאי שבת עד 24:00. מיועד לכל הגילאים. הכניסה חופשית. למידע נוסף, לאתר האינטרנט של הפסטיבל 

 


היו הראשונים להגיב...

כתבו תגובה