fbpx

John's Grill – הנץ ממלטה ממשיך לרחף

John's Grill, שפועלת באותו מקום משנת 1908, בנתה לעצמה תדמית מיוחדת כ"הבית של הנץ ממלטה", על שם ספרו של דשיאל האמט, והסרט הנושא אותו שם בכיכובו של המפרי בוגרט
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

"סם ספייד נכנס ל- John's Grill, ביקש מהמלצר למהר עם הזמנתו לצלעות, תפוח אדמה אפוי, פרוסות עגבנייה, ועישן סיגריה עם הקפה שלו כאשר…" (הנץ ממלטה, דשיאל האמט).

מסעדה זאת, בלב ליבה של סן פרנסיסקו, אינה מושכת תשומת לב מיוחדת ממבט ראשון, ומשתלבת היטב בנוף הסואן של מרכז העיר על חנויותיה ומסעדותיה.

אבל John's Grill, שפועלת באותו מקום משנת 1908, כלומר מאה שנים ברציפות, בנתה לעצמה תדמית מיוחדת, ומתחזקת ומתגברת אותה יום יום כ"הבית של הנץ ממלטה" – Home of the Maltese Falcon – על שם ספרו של דשיאל האמט, והסרט המפורסם הנושא אותו שם שהופק ב- 1941 בכיכובו של המפרי בוגרט.

במסעדה שלושה אולמות אכילה, כולם סואנים ועמוסים באנשים שבאים לאכול כאן מתוך תפריט מצומצם יחסית, ומהודק וברור מאוד של סטייקים ומאכלי ים: אולם האוכל מרכזי ושני חדרים פרטיים – הדר הנץ ממלטה, וחדר העבודה של האמט. את התפריט המלא תמצאו באתר המסעדה, ומי שמעריך מסורת, יעריך בוודאי את העובדה שהתפריט במסעדה לא השתנה הרבה מאז הקמתה.

נחזור לסיפור: סם ספייד הוא בלש פרטי הנשכר ע"י לקוחות יפהפייה בשם מיס וונדרלי, על מנת למצוא את אחותה שנעלמה. ספייד מסתבך מאוד בפרשת רצח אפלה, כחשוד ברציחתו של מי שוונדרלי חשדה בו בהעלמות אחותה. הנץ ממלטה במקרה זה אינו ציפור, כי אם פסל יקר ערך ולו היסטוריה ארוכה ועקובה מדם. את הסיפור המלא והמורכב תוכלו לקרוא בספר שתורגם לעברית ב- 1967, לקרוא בתמצית מקיפה בוויקיפדיה, או לצפות בגרסה הקלאסית מ- 1941 בבימויו של ג'ון יוסטון ובכיכובם של המפרי בוגרט כסם ספייד, ומרי אסטור כמיס וונדרלי, ששמה האמיתי הנו כמובן בריג'יט או'שנסי,

אם אתם מגיעים לסן פרנסיסקו, הרשו לעצמכם מנה זאת ממש כפי שסם ספייד אכל באותה מסעדה – John's Grill, באותה עיר – סן פרנסיסקו.
איני יודע כמה שילם עבורה הבלש הפרטי סם ספיד באותם ימים. אני כן יודע שני דברים: האחד הוא שהיום תשלמו 28.95 דולר עבור אותה מנה בדיוק, והדבר השני הוא שהיום לא תוכלו לעשן סיגריה עם הקפה – לא במסעדה זאת ולא באחרות. איזה מזל.
אני יודע בעצם עוד דבר: אם אתם מגיעים בחבורה, ואחד מכם מתעכב ולא מגיע יחד אתכם – יסרבו לקבל מכם את ההזמנה עד לבואו, ויבקשו מכם לחכות בחוץ או ליד הבר.
ככה זה כשאתם מסעדה פשוטה לכאורה, אבל רבת פרסום ותהילה, המלאה תמיד.

היינו שלושה, כלומר ארבעה, שאחד מאיתנו נתקע מחוץ לעיר והגיע ממש כששילמנו את החשבון (זה בסדר, נתנו לו להזמין ולאכול, על אף הקשיחות של עלמת הקבלה בקומת הקרקע של המסעדה).
למנה ראשונה חלקנו בינינו סלט קיסר לשניים (12.95 דולר) שהגיע עם רוטב עשיר בגבינה, ולצדו לחם הבית וחמאה.

המשכנו לעיקר הסיבה לבוא למוסד כמו John's Grill: פריים טיבון סטייק (29.95 דולר), ניו יורק סטייק (28.95 דולר), וצלעות הטלה של סם ספייד. כל המנות העיקריות במסעדה מגיעות עם ירקות עונה ותפוח אדמה איידהו אפוי, פרט לצלעות המגיעות כפי שהבלש הפרטי אכל אותן – עם תפוח אדמה אפוי ופרוסות עגבנייה.
כל מנות הבשר הן כפי שמצפים מבשר בארה"ב: בשר מעולה, עשוי היטב, המפיק קריאות הנאה מהסועדים.

את הארוחה ליווינו בפינו נואר 2005 של יקב Edna Valley – ב- 35 דולר לבקבוק. על מנות אחרונות ויתרנו.
השארנו את הרביעי שהגיע זה עתה ליהנות מארוחתו במסעדה ההומה, ויצאנו לערב פברואר מקסים בסן פרנסיסקו.

לא יכולנו שלא לחשוב על המילים אותן אמר סם ספייד לאהובתו (כן, כן) בריג'יד או'שונסי כאשר גילה שהיא רוצחת ולא היסס להסגירה: "לא אכפת לי מי אוהב אותך. לא אשחק את תפקיד הבובה שלך. הרגת את מיילס ואת הולכת על זה לכלא. אני מקווה שלא יתלו אותך בצווארך הענוג. אם תהיי ילדה טובה, תצאי החוצה בעוד עשרים שנה ותשובי אלי. אם יתלו אותך, אזכור אותך לנצח".
גבר-גבר הסם ספיידר הזה, כלומר המפרי בוגרט הזה.

ההמלצה: לכו לראות את הסרט. שווה. ועוד אחת: לכו לאכול ב- John's Grill. שווה.


John's Grill
63 Ellis St.
בין Stockton ו- Powell
Sun Francisco, CA
[email protected]
הזמנות מקוונות באתר:
www.johnsgrill.com
tel. 415-986-0069

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

כתבו תגובה

חדש באתר