Meursault–Puligny – טעימת יינות לבנים מבורגון

ערב שהתמקד ביינות לבנים בלבד מאזור בורגון. חווייה ייחודית כאשר זוכים במגוון יינות משני אזורי היין Puligny ו- Meursault הסמוכים זה לזה ובכל זאת מאוד שונים

בערב זה נדגמו שישה יינות משני אזורים בבורגון - חגיגת טעמים
בערב זה נדגמו שישה יינות משני אזורים בבורגון - חגיגת טעמים

המפגש ה- 145 במניין של מועדון יולו (YOLO – קראו בהמשך על המועדון), היה שונה מהרגיל והתמקד ביינות לבנים בלבד, מאזור בורגון. חווייה ייחודית כאשר זוכים במגוון יינות משני אזורי היין Puligny ו- Meursault, הסמוכים זה לזה ובכל זאת מאוד שונים. באזור מרסו, בשונה מאזור פוליניי, אין חלקות גראן קרו – אבל זה לא מפריע לחלק מהיקבים שם לייצר יינות נפלאים ומבוקשים ביותר על ידי קהל חובבי היין. טעמנו בערב שלנו מדגם של שישה יינות, ונשתף את הקוראים בחגיגת הטעמים לה זכינו.

אנטואן ז'ובאר
אנטואן ז'ובאר

Antoine Jobard, Meursault, 1er cru Poruzots 2015

יקב משפחתי לא גדול. כ- 50 דונם כרמים מגפנים בגילאים שונים, הרוב שרדונה. אנטואן ז'ובאר מייצר יין מרסו במאפיינים של יין מינרלי, מאופק, עדין ואלגנטי, המתיישן ביקב במשך שנתיים בחביות עץ ישנות, כדי להימנע מעודף השפעת העץ של חביות חדשות. היין הספציפי שלנו הוא מחלקת פרמייה קרו, גיל הגפן 32 שנים. רשמי טעימה שלנו: צבע קש בהיר וצלול, אף לימוני-פומלה, פרחוני, מלווה בריח לוואי עדין של זפת. בפה – יין נעים מאוד לשתייה. עגול, החמיצות עדינה ונעימה לחך, חלק ואלגנטי. סיומת בעלת אורך בינוני אבל בהחלט מהנה. ציון יולו – 16.2 (92). מחיר מדף 500 ₪.

צילום מיוטיוב
צילום מיוטיוב

Domaine Alain Chavy, Puligny Montrachet, 1er cru Les Folatieres 2015

המשפחה חיה בכפר פוליניי מונראשה מזה כ- 200 שנים. אלן שאבי ואחיו – היורשים האחרונים בשלב זה במשפחה, המשיכו יחדיו בגידול הענבים וייצור היין עד שנת 2003, בה נפרדו וחילקו ביניהם את החלקות (מאפיין קבוע ולעתים בעייתי של כרמי בורגון). אלן שאבי מקפיד על ייצור יינות הנועדים ליישון ארוך ובעלי סגנון מאופק. חלק מהיין מתפתח בחביות בנפח 400 ליטר,  האמורות לתת תוצרת מורכבת יותר, תוך השפעה מדוללת של עץ האלון על הטעמים. לה פולאטייר נחשבת אחת החלקות היוקרתיות של היקב. רשמי הטעימה שלנו: צבע זהוב בהיר, צלול. אף טרופי ופרחוני. בפה – גוונים של פרי הדר, מלווה בטעם ליצ'י. יין מינרלי, עוצמתי, חמיצות בולטת מלווה בעשבוניות קלה.  הסיומת ארוכה ומפעילה את בלוטות הטעם. ציון יולו – 15.8 (92). מחירו 360 ₪.

Domaine des Comtes Lafon, Meursault- Charmes, 1er cru, 2012

היקב נחשב בין היצרנים המובילים באזור מרסו; יקב משפחתי שהחל דרכו בסוף המאה ה- 19. מ- 160 דונם כרמים מייצר היקב 15 אפלאסיון של יינות, 10 מהם יינות מרסו מחלקות שונות. יין מרסו-שארם שטעמנו מיוצר מענבי כרמים המשתרעים על כ-17 דונם, עם גפנים שהוותיקות בהן ניטעו בשנת 1946, ונותנות יינות עוצמתיים, אולם לא כבדים. רשמי טעימה: חגיגה. צבע – כהגדרת חלק מהטועמים, זהב טהור. אף עשיר, בעל מאפייני פירות הדר משולבים בפירות לבנים וניחוח פרחי אביב.  היין אלגנטי מאוד, מאוזן להפליא, עם גווני חמיצות, פרי ומרירות דיסקרטית נעימה. מורכבות נעימה, הקולחת בפה ומסתיימת עם סיומת ארוכה נהדרת, עם מעט גוון של אגוז. ציון יולו – 17.2 (94). מחירו 780 ₪. יין מדהים.

שאטו פוליניי מונראשה
שאטו פוליניי מונראשה

Chateau Puligny Montrachet, Puligny Montrachet, 1er cru les Folatieres 2012

רשמי טעימה: צבע קש בהיר וצלול. אף פרחוני, עם גוון של פירות יבשים לצד ההדרים. גוף בינוני. חמיצות בולטת. יין מינרלי, מעט עשבוני, אסרטיבי ומשקף את התואר הניתן ליינות פוליניי מונראשה כ"יינות גבריים". נעים מאוד לשתייה, למרות שבתחילה נתן תחושת צריבה קלה בגרון. מעניין. ציון יולו – 15.8 (92). מחירו 490 ₪.

Chateau Puligny Montrachet, Puligny Montrachet, 1er cru, Les Perrieres 2010

יין מהחלקות היותר איכותיות של יקב זה. כך אכן חשנו בטעימה. מדובר ביין מצוין, שצבעו זהבהב מקסים. האף עשיר ומלא. לימוני ופרחוני, ומלווה בגוון של אננס דבשי. יין מינרלי, קריספי. עגול, מורכב, מרובה שכבות וטעמים. יין אלגנטי מאוד, ובעל גוף מלא. הסיומת ארוכה ונעימה מאוד. ציון יולו –  16.9 (94). מחירו בחו"ל סביב 140 דולר.

מייזון לואי לאטור
מייזון לואי לאטור

Maison Louis Latour, Criots Batard Montrachet 2006

יין לבן בן 13 שנים. לא מובן מאליו. עסק משפחתי כבר יותר מ- 200 שנה, ועדיין בידי המשפחה המקורית, העוסקת הן בגידול כרמים וייצור יין מענביהם, והן במסחר כללי ביינות (negociants). בית לואי לאטור מעבדים כ- 500 דונם כרמים, והם בעלי המספר הגדול ביותר של חלקות גראן קרו בבורגון. חלקת היין של קריו באטאר מונראשה הינה חלקת גראן קרו קטנה של כ- 15 דונם (מהאפלאסיון הקטנים ביותר בצרפת). לאורך שנות התפתחותו זכה בציר זה לתשבחות רבות מצד מבקרי יין למיניהם. גם אנחנו מאוד אהבנו אותו. רשמי טעימה: צבע זהוב דבשי יפה וצלול. הזכיר יינות סוטרן בצבע. אף מתוחכם, עשיר, אדמתי, עם גוון של שקדים ודבלי תאנים. גוף מלא ועגול. חמיצות עדיין גבוהה ונעימה מאוד. עשיר, מורכב ומאוזן. סיומת נהדרת. ציון יולו – 16.8 (94). מחירו כ- 200 יורו.

וכהרגלנו ריבוי מטעמים למיניהם, מותאמים ליינות – דוגמית כאן. נשמח לדווח על מפגש יולו הבא.

מה זה YOLO?

YOLO – you only live once – הוא מועדון חברים חובבי יין אותו הקמנו בשנת 2004. כולנו חובבי יין ותיקים, אשר החלטנו ליהנות יחדיו מהתחביב המשותף. אנו מתכנסים לערב יין ואוכל מדי יום ה’ האחרון בחודש בביתו של חבר מועדון ולפי תכנית שנתית קבועה מראש, בכ- 10 מפגשים שנתיים. המארח קובע את תכנית הערב ורוכש היינות. נוהגים לטעום עד 7 יינות שונים בערב, לכתוב ההתרשמות מהיין בטבלאות מוכנות ולתת ציון, על בסיס 20. כל יין נטעם, והחברים מציגים בעל פה כל אחד בתורו את דעתם ואת הציון. ממוצע הציונים נרשם ומתועד.

המטרות אותן קבענו לעצמנו – ליהנות, להכיר יינות שונים מהארץ ומהעולם, ברמותיהם השונות, ללמוד ולהעמיק בתחום היין ולגלות בו גילויים חדשים, וכאמור ליהנות מהערב המשותף. לכן אנו גם נוהגים לעיתים לגוון ע”י שילובו של בעל מקצוע מתחום היין, ובביקורים משותפים ביקבים ובטעימות. אנו מחווים דעתנו על היינות בפרמטרים המוכרים ובהתייחסות רצינית, אבל אנו מייחסים החשיבות קודם כול לאווירה המיוחדת שיצרנו, ולחווייה הכוללת של שתיית יין בחברותא ובלוויית אוכל מתאים, שגם הוא זוכה לתשומת לב מדי מפגש.

 


היו הראשונים להגיב...

כתבו תגובה