מחקר באוניברסיטת חיפה: בני נוער מתחילים לשתות אלכוהול בגיל 13-15

הסיכוי לצריכת אלכוהול אצל בני נוער עולה במידה והוריהם שותים אלכוהול, כך עולה ממחקר חדש שנערך בבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת חיפה. עוד עולה מהמחקר כי הגיל השכיח להתחיל לשתות הוא בין 13-15.

במחקר, אותו ערכה תלמידת המחקר שירן בורד בהנחיית ד"ר אורנה בראון-אפל, השתתפו 320 בני נוער חיפאים בגילאים 14-17 (כיתות ח'-יא') החברים בתנועות נוער בעיר.

מהממצאים עולה כי 40% מבני הנוער בגילאים 14-17 שתו לפחות מנת משקה אלכוהולי אחת בשבועיים שקדמו למחקר (לא בחג או טקס דתי),
מנת משקה אלכוהולי מוגדרת כפחית בירה, כוס יין או כוסית משקה חריף), ונתון זה עולה עם הגיל: בכיתות ח' 30% שתו לפחות מנת משקה אלכוהולי אחת בתקופה זו, בכיתה ט' 33% שתו לפחות מנת משקה אלכוהולי אחת, בכיתה י' 48% שתו לפחות מנת משקה אלכוהולי אחת, ובכיתה יא' 53% שתו לפחות מנת משקה אלכוהולי אחת בשבועיים שקדמו לעריכת המחקר.

עוד עולה ממצאי המחקר, כי בכיתות י'-יא' לא מסתפקים בשתייה של משקה אחד: 14.3% מקרב תלמידי י' שתו בין 3-5 פעמים בשבועיים שקדמו להעברת השאלון, ו-10.7% שתו יותר מ-5 מנות משקה אלכוהולי בתקופה זו. בקרב תלמידי כיתה יא' שתו 9% בין 3-5 מנות משקה אלכוהולי בשבועיים שקדמו להעברת השאלון, ו-22.2% שתו יותר מ-5 מנות משקה אלכוהולי בתקופה זו.

כ-51% מכלל בני הנוער שתו אלכוהול לראשונה בין הגילאים 13-15, כש-19% שתו בפעם הראשונה עוד לפני גיל 12. 50% מבני הנוער ששתו אלכוהול השתכרו לפחות פעם אחת, כשגם בכיתה ח' (14%) וגם בכיתה ט' (43%) בני הנוער כבר שתו לשוכרה. 14% מקרב תלמידי כיתות י' ו-16% מקרב תלמידי כיתה יא' השתכרו יותר מ-10 פעמים בחייהם.

החוקרת בדקה גם את הנורמות ואת עמדותיהם של בני הנוער כלפי שתיית אלכוהול. מהממצאים עולה, כי בני הנוער מודעים במידה גבוהה לנזקים של שתיית אלכוהול, אך במקביל הם מאמינים כי שתיית אלכוהול תסייע לחייהם החברתיים ובעיקר ליחסיהם עם בני המין השני.
עוד הוסיפה החוקרת כי התחושה בקרב בני הנוער היא שרוב חבריהם שותים אלכוהול, וכי חבריהם "מצפים" מהם להיות כמו כולם ולשתות אלכוהול.


היו הראשונים להגיב...

כתבו תגובה