איך מלמדים ילדים לאהוב ירקות?

ד"ר אולגה רז, ראש תחום תזונה קלינית, המחלקה למדעי התזונה בפקולטה למדעי הבריאות של אוניברסיטת אריאל אומרת כי ילדים אינם זקוקים לדיאטה אלא להרגלי אכילה נכונים

הימנעו מלנדנד, לשכנע, ובוודאי להכריח. צילומים pixabay
הימנעו מלנדנד, לשכנע, ובוודאי להכריח. צילומים pixabay

הרבה פעמים הורים מספרים שהילדים שלהם אינם אוהבים ירקות, ומוסיפים ושואלים האם זה עלול להזיק להם, ומה ניתן לעשות? להלן מספר הצעות:

שינוי באכילה המשפחתית – לא תמיד זה פשוט אחרי שנים של הרגלים פחות טובים, אך תמיד ניתן לבצע שינוי באכילה. הורים חייבים לתת דוגמא אישית – להגיש ולאכול ירקות בכל ארוחה. במשפחות בהן אכילת ירקות הנה שגרה רגילה ויומיומית, לרוב גם הילדים אוכלים ירקות.

 

להתמיד ולשים ירקות על השולחן – תנו להם ירקות שאהובים על ילדיכם. נסו לשים לפניהם עגבניות שרי במקום חתיכות עגבנייה, מלפפונים קטנים וגזר גמדי למשל. כל דבר שיכול לגרום לילד או לילדה להתנסות בטעמים, צבעים וגדלים אחרים.

אופן הכנת הירקות – נסו מרקי ירקות קרים וחמים, ירקות מוקפצים, אנטיפסטי בתנור – כל שיטת בישול ואפייה שיכולה לעורר בהם תאבון ורצון לנסות.

אין צורך לדבר על הירקות המוגשים לשולחן – הימנעו מלנדנד, לשכנע, ובוודאי להכריח. פעולות כאלה רק יחריפו את המצב עוד יותר. עצם הנוכחות של הירקות על השולחן, והדוגמא האישית שלכם כהורים אוכלים ירקות, אמורות להניע אותם לקבל החלטה אישית האם לטעום או לא, וזו החלטתם האישית בלבד. תנאי הכרחי ומכריע הוא שאתם אוכלים בעצמכם ירקות. הדוגמא האישית שלכם היא הגורם המכריע.

עיצוב הירקות בצורות יפות ומעניינות – זו יכולה להיות שיטה יעילה עם ילדים מסוימים. פעולה הדורשת זמן, תושייה ויצירתיות.

הכנת סלט יחד עם הילדים – שיטה מצוינת, יעילה וחינוכית כדי לעודד אכילת ירקות.

גידול ירקות – אחת השיטות הטובות ביותר היא גידול ירקות בערוגה בגינה, ואפשר גם באדנית בבית. ניתן לגדל כך כל ירק, כולל גזר, בצל ירוק, עגבניות וכדומה. בדרך כלל הילדים שמגדלים את הירקות יחד עם אימא או אבא, מתלהבים לראות את תהליך הנביטה, צמיחה והבשלה, ואז יש להם עניין לאכול מהם.

ואם הילדים לא אוהבים ירקות – במידה והילדים שלכם נמנעים מירקות בכל צורה, חשוב לבחון נתינת ויטמינים מותאמים לילדים, כדי לספק להם את הוויטמינים והמינרלים שהירקות אמורים לתת.

פירות כחלופה – אכילת פירות יכולה להוות פתרון חלופי. יש לקחת בחשבון את כמויות הסוכר ולא להגזים.

לא להכריח – בכל מקרה אין להכריח, לריב ולקלקל יחסים, כדי שילדיכם יאכלו ירקות. אלה בסך הכל ירקות ואפשר לקחת במקומם ויטמינים, ואילו ליחסים טובים בין הורים וילדים אין תחליף.

 


היו הראשונים להגיב...

כתבו תגובה