דיכאון וחרדה קשורים להשמנת יתר

אנחנו נוטים לזלזל לעתים בהשפעה הרגשית שיש למצב רוחנו או למצב הנפשי שבו אנו נתונים, כפקטור שראוי להתייחס אליו בהקשר להשמנת יתר. ובכן, לא עוד. מחקרים חדשים מחזקים את מה שהרגשנו, אבל לא בהכרח היינו מוכנים להודות בו תמיד: למצבי הרוח שלנו יש אכן השפעה ודאית על משקלנו.

מנתונים של מחקר חדש עולה כי אנשים אשר נמצאים במצב של חרדה או דיכאון, הם בעלי סיכויים גבוהים יותר ללקות בהשמנת יתר או להיגרר לעישון מוגבר, שניהם פקטורים העלולים לסייע בהתפתחות של מחלות כרוניות.

"הקשרים ההדדיים בין השמנת יתר קיצונית לבין דיכאון ותנודות רגשיות קיצוניות נובעים מכמה סיבות", אומרת מחברת המחקר, טארה סטריין. "תחילה, פציינטים בעלי משקל עודף מועדים לדיכאון בשל הגישה החברתית הנוקשה והמנדה כלפי אוכלוסיית השמנים. שנית, בעוד שדיכאון עלול לעיתים להוביל לחוסר תיאבון ולירידה במשקל, הרי שאנשים אחרים נגררים בעקבות מצב דכאוני לאכילת יתר ולעליה במשקל", טוענת סטריין.

במחקר המתפרסם בגליון מרץ-אפריל של העיתון הרפואי General Hospital Psychiatry, משולבים נתונים אשר נאספו מתוך שאלונים שנענו ע"י 217,379 מבוגרים מ- 38 מדינות בארה"ב.
כל המשתתפים במחקר ענו על סקר טלפוני אשר בדק שאלות הקשורות לאבחון של דיכאון וחרדה, הרגלי עישון, פעילות גופנית, צריכת אלכוהול ומשקל.

כ 8.7% מן הנשאלים הודו כי הם סובלים כרגע מדיכאון, כ 15.7% דיווחו כי היו בעבר בדיכאון, וכ- 11.3% מן הנשאלים דיווחו כי אובחנו בעבר כסובלים מחרדה.

מניתוח הנתונים של המשתתפים בסקר עולה כי אנשים הסובלים כעת או בעבר מדיכאון הם בעלי סיכוי גבוה ב 60% להיות שמנים ובעלי סיכוי כפול לעשן.
בקרב אלו המדווחים על חרדה נמצא סיכוי גבוה ב- 30% לסבול מהשמנה ופי שניים לעשן. המחקר הצביע גם על צריכת אלכוהול מוגברת וחוסר פעילות גופנית בקרב הסובלים מדיכאון או חרדה.

תוצאות המחקר הזה מפתיעות וחשובות, טוען ד"ר איבט גו'י לנדמן, הרופא האחראי על שירותי הבריאות בסיאטל. "למרות שמערכת הבריאות נערכה והבינה כבר את הקשר בין מחלות כרוניות כמו סוכרת לבין עליה בשיעורי הדיכאון, וכן הודגם הקשר בין עישון ומצבי רוח, הרי שכעת אולי תינתן גם תשומת לב ייחודית יותר למחלת ההשמנה ולקשר אשר בינה לבין הופעת דיכאון", אומר לנדמן.

הסובלים מדיכאון או חרדה נמצאו יותר מעשנים, יותר שמנים, נוטים יותר לצרוך אלכוהול ופחות פעילים מבחינת ספורט. טיפול בדיכאון וחרדה ישפר הן את מצבם הפסיכולוגי והן את מצבם הבריאותי של החולים.
אין ספק כי המנטרה של נפש בריאה בגוף בריא, מקבלת בעת האחרונה משמעות הנתמכת גם בנתונים. בריאות הנפש ובריאות הגוף הם שני מסלולים מקבילים המפרים זה את זה.


ד"ר אסנת רזיאל היא כירורגית מומחית בניתוחי הרזייה, והמנהלת הרפואית של מלב"י המרכז לטיפול בהשמנת יתר מקבוצת אסיא מדיקל, הפועל במתחם אסותא ת"א, טל. 03-5228088, www.hashmana.co.il


היו הראשונים להגיב...

כתבו תגובה