מהם המוקשים בדרך הנכספת לירידה במשקל?

הקיץ הוא התקופה בה רבות ורבים רוצים לרדת במשקל, אבל לא כל דרך להוריד במשקל היא רצויה, ולכן לטובת אלו שינסו להשיל משקל מיותר בתקופת הקיץ, לפניכם טיפים על הדרכים מהן רצוי להימנע בדרך לירידת במשקל, ועל מה לא לוותר. 

מהר מהר – מדי פעם אפשר להיתקל בסטיקרים בצדי הדרך, במודעות בעיתונות או באינטרנט, עם דיאטה לחודש המבטיחה ירידה מהירה במשקל. ובכן, אין ניסים ואף אחד עדיין לא מצא את תרופת הפלא. דיאטה מהירה משמעותה שימוש ברכיב מפוקפק או בדיאטה דלה מאוד בקלוריות. תפריט הכולל פחות מ-1200 קק"ל אינו מכיל את כל אבות המזון או את כל הויטמינים והמינרלים, שהגוף זקוק להם באופן יום-יומי.
מחסור בויטמינים ומינרלים אף עלול לגרום לנזק בטווח הקצר או הארוך, כמו חולשה וכאבי ראש, נשירת שיער, שבירת הציפורניים, ובגיל ההתבגרות לבעיות בהתפתחות, גדילה וכדומה.

יורדים בכסאח – דיאטות כסאח מורכבת לרוב מרכיב אחד בלבד כמו אבטיח, מרק ירקות או דיאטת כרוב. מדובר בדיאטה מפוקפקת. התפריט במקרה כזה מכיל כ- 500 קלוריות בלבד – וזה מעט מאוד.
הדיאטה לא מאוזנת, ועלולה לגרום לכאבי ראש וסחרחורות. מכיוון שישנן תנודות חריפות בערכי הסוכר בדם והפרשה מעטה של סרטונין, צפויים גם שינויים במצב רוח ויצירת תחושת עצבנות וחוסר סבלנות. גם אם מחזיקים מעמד שבועיים בדיאטה הזו, הפיצוי העצמי והפיסיולוגי שהגוף יעשה, יגרום לעליה מהירה במשקל- ואיתה החזרת 3 הק"ג שהשלתם, ואף יותר.

לא צריך לזוז מטר – כאשר אנחנו יודעים איך נעשית הירידה במשקל (אנרגיה נכנסת פחות אנרגיה שבוזבזה), אפשר להבין כי דיאטה ללא פעילות גופנית היא אולי דיאטה אטרקטיבית לחלקנו, אך לא נוכל לרדת ממנה במשקל. דיאטות כאלו לרוב מכילות מעט מאוד קלוריות כדי לפצות על חוסר הפעילות, ועל הנזקים של דיאטה לא צריך לחזור.

מזרזי הרזיה ותוספים – חברות שונות מפרסמות אבקות, נוזלים או תה המסייעים להרזיה. כדאי לשים לב מה מכיל התוסף ובאיזו שיטה הוא עובד. לרוב, תוסף סיבים אינו מסוכן. כדאי מאוד לשתות הרבה כדי להימנע מעצירות, ולעקוב אחרי המלצת היצרן.
במשקאות או תה העובד על עקרון המשלשלים, אין כל ערך מוסף, ואף גרוע מכך. התוסף גורם ליציאת נוזלים מהגוף, איתם גם הויטמינים מסיסי המים כמו ויטמין C או קבוצת ה-B. בדיאטה כזו יש סיכון להתייבשות, וכן לגרימת נזק למעי הגס עקב השימוש בחומר משלשל.
ישנן דיאטות המבוססות על חומר משתן, הן פופולריות בקרב מפרסמים המבטיחים ירידה מהירה מאוד במשקל. כאן, הירידה במשקל אינה אמיתית, אלא מבוססת על השתנה מרובה והפסד נוזלים. מלבד הפסד מינרלים, ויטמינים חשובים, סכנת ההתיבשות ויצירת עומס מיותר על הכליות, העלייה חזרה במשקל היא מהירה כמו הירידה עם החזרת הנוזלים לגוף.

הדרך הנכונה – כדאי לבחור בדיאטה הדרגתית, מאוזנת מבחינת אבות המזון, המפוקחת ע"י גורם מקצועי, שיוכל לעזור במידה ונעצרת הירידה במשקל. כדאי לחשב מראש את ערך ה-BMI שלכם ולראות מהו משקל היעד, וכך לעבוד.

שמרו על כמות ויטמינים יומית מומלצת – בכל דיאטה יש ירדה בכמות אבות המזון הנכנסים לגוף, ואיתם ירידה בויטמינים ובמינרלים להם הגוף זקוק. הויטמינים והמינרלים חשובים גם הם בתהליך הירידה במשקל, מכיוון שהם משמשים כזרזים בתהליכי שריפת שומנים והפקת האנרגיה לשם הפעילות הגופנית.

עינת ששון היא הדיאטנית הראשית של צנטרום


היו הראשונים להגיב...

כתבו תגובה