שמן זית: רכישה, סגולות השמן וקוסמטיקה על בסיס שמן זית

בשנים האחרונות קיימת מודעות לצריכת שמן זית. מאידך התגברה תופעות של זיופי השמנים והטעיות של ציבור הצרכנים.
אחד היעדים של מועצת הזית, הנו החדרת המודעות לקנייה וצריכה נכונה.
בכתבה זאת אביא את ההמלצות החמות איך מזהים שמן איכותי ומה צריכים לבדוק.

כל המידע שצברתי בתחום מגיע מיעקב פינחסיאן, סא"ל במילואים שהגשים חלום ישן ופתח בית בד גלילי על טהרת עצי הזית הגדלים בגליל העליון, יעקב, תושב בית שאן לשעבר וכעת מתגורר בכפר ורדים, הקים בית בד בגליל העליון – בית הבד בגורן על כביש הצפון. זהו בית בד מוכר ונתמך ע"י מועצת הזית, בו פועל מרכז מבקרים המגיעים ללא כל תשלום, מקבלים הרצאות אודות ראשית היצור של שמן הזית, הליך הייצור, השתתפות בחוויית הייצור, מושגים הקשורים להליך ההפקה.

לא אלאה אתכם בכל הליך ההפקה, אלא בדברים החשובים באמת. כשאנו באים לרכוש שמן זית, מה למעשה אנו צריכים לבדוק?

א. את התווית: מועצת הזית הנפיקה בעבר שלוש תוויות על פי דרגות האיכות, יש המתבלבלים ואינם מבינים את המשמעויות.
"כתית משובח" שהיה בדרגה 2 הוסר ואינו בשימוש – ייצג בעבר את השמן בדרגה השנייה.
כיום מונפקים ליצרנים המוכרים שני תוויות בלבד: כתית, וכתית מעולה:
"כתית" – שמן בדרגה 2. על גבי התווית רשום "כתית" בלבד. תווית זו מייצגת את השמן בדרגה השנייה, כלומר שאחוז החמיצות בו בין 0.8% ועד 2%.
"כתית מעולה" – דרגה 1 (האקסטרה ורג'ין). מייצג את השמן האיכותי ביותר שאחוז החמיצות בו הינו עד 0.8%. לכל אותם הצרכנים המעוניינים לזכות בסגולות הקיימות בשמן זית, מומלץ לרכוש אך ורק את דרגת "הכתית המעולה". הדרגה מצוינת על גבי המדבקה המצורפת.

ב. את תוקף השמן: יש החושבים ששמן זית הינו כמו יין, כלומר משתבח עם השנים – דבר שאינו נכון, ככל שהשמן ישן יותר, כך הוא מתחמצן יותר מהר ומאבד את הסגולות הרפואיות אותן אפרט בהמשך.
תוקף של שמן זית, במידה והוא מאוחסן נכון, הינו שנתיים מהליך המזיגה בבית הבד. מיכלי האחסון בבתי הבד מסוגלים לשמר את השמן לתקופה ארוכה יותר מבלי לאבד את הסגולות. אחסון בפח מאריך את התקופה עד לחמש שנים. חל איסור מוחלט לאחסן שמן בבקבוקי פלסטיק לסוגיהם.

ג. טעם וצבע – צבעו של השמן תלוי בעיקר בצבע ובזן הזיתים בזמן ההפקה. שמן ירוק נעשה מזיתים ירוקים. ככל שהזיתים שחורים יותר, כך השמן המופק בהיר יותר ונוטה לצהוב. שמן זית כתית יכול להיות צלול או עכור כתוצאה מסינון ואי סינון של המשקעים שנותרו לאחר הכבישה, וזה לא מעיד על טעמו ואיכותו.

ד. סוג הכבישה – רק שמן בכבישה קרה, מכיוון שהליך ייצור זה שומר על הערכים התזונתיים ויטמינים, סגולות וכו'.

סגולות שמן הזית:
כאמור, סגולות שמן הזית יתקיימו אם רק נדע לרכוש את השמן הנכון.
ראשית, הוא מקטין את הסיכויים לחלות בהתקפי לב.
מחקרים שעשו פרופ’ אבירם מהטכניון וכמה סטודנטים מתנדבים, מצביעים על כך שהשימוש בשמן זית יכול להקטין את הסיכויים לחלות בהתקף לב שנגרם ע”י טרשת עורקים.
טרשת עורקים נגרמת מכך שהכולסטרול הרע (LDL) שוקע על דפנות העורקים, אולם לשם כך הכולסטרול צריך לעבור חימצון שמזרז את התהליך. בכולסטרול זה יש חומצות שומן רב לא רוויות המתחמצנות בקלות – שנקראות לינולאית. יש גם חומצות שומן חד לא רוויות שמתחמצנות יותר בקושי (חומצה אולאית).

תרומת שמן הזית לגוף האדם:
מומלץ לשתות כפית שמן זית אחת מדי יום. השמן מונע התקפי לב, מפחית כולסטרול, מוריד לחץ דם, מונע חימצון הגוף, מונע האולקוס, מפחית את הסיכון לחלות במחלות סרטן – במיוחד לגבי סרטן המעי הגס, הערמונית, השד, הרחם והשחלות.
בניסוי שנערך על חולדות שהוזנו בשמן זית ראו שהסיכוי לחלות בסרטן שד הופחת ב-50%. ובדקו גם שמנים אחרים, ולהם לא הייתה השפעה. לאחר מכן בדקו את רמת חומצות השומן בדם של החולדות. התברר שאחוז החומצה האולאית, מרכיב עיקרי בשמן זית, היה גבוה אצל החולדות שלא פיתחו סרטן שד. החוקרים הסיקו שיש מתאם שלילי בין החומצה לבין הסרטן.

קוסמטיקה:
שמן זית עשיר בויטמין E, ועל כן חברות קוסמטיקה רבות מייצרות מוצרים על בסיס שמן זית, הוכח מדעית ששמן זית מצעיר את הגוף.

להלן מספר המלצות בנושא קוסמטיקה על בסיס שמן זית:
הכי טוב לעור זה לבלוע מדי יום כפית שמן זית. אבל בואו נהייה הגיוניים. מספיק שתעשו משהו מהטיפולים הבאים, שמבוססים על שמן זית מכבישה קרה – וכבר העור שלכם, השיער שלכם והציפורניים יודו לכם מאוד.

טיפול הזנה וריכוך לעור הפנים:
מורחים את הפנים בשמן זית (חשוב מאוד להשתמש בשמן זית בכבישה קרה בלבד. חשוב שהשמן יהיה בתנאים שפירטתי קודם, ובו יש את תכונת הפלא) מהול במעט כוהל או שמן שקדים. מעסים לתוך העור, ממתינים שעה ושוטפים במים וסבון. לעור יבש יש לחזור על הפעולה שלוש פעמים בשבוע. עור רגיל, מעורב ושמן – פעם בשבוע.

מסכת הזנה לשפתיים יבשות:
מרוקנים תכולה של כמוסה ויטמין E לתוך כף שמן זית גדושה, ומעסים לתוך העור. ממתינים חצי שעה עד שעה (אפשר גם לישון עם זה בלילה) ושוטפים.

מסכת פלא לכל סוגי העור:
מערבבים היטב כף שמרי בירה, חצי כף יוגורט, כפית מיץ לימון, כפית מיץ תפוזים, כפית מיץ גזר וכפית שמן זית. מערבבים הכל לעיסה אחידה, ממתינים עשר דקות ומורחים על הפנים. ממתינים עוד עשר דקות ושוטפים במים. העור מקבל חיות וזוהר.

מסכת הזנה לשיער:
טורפים בקערה 2 חלמוני ביצה, חצי כפית חומץ בן יין וכפית אחת מיץ לימון, ומוסיפים בהדרגה כוס שמן זית. מערבבים היטב עד לקבלה מעין מיונית סמיכה. מורחים בנדיבות על השיער, ומעסים היטב את הקרקפת. ממתינים עשר דקות, שוטפים היטב וחופפים בשמפו. השיער הופך למשיי, חלק ומבריק.

מסכה לחיזוק שורשי השיער:
ממלאים צנצנת בעלי רוזמרין ומכסים אותם בשמן זית. מחכים בסבלנות שבועיים – שלושה, כשמדי יום מנערים פעמיים את הצנצנת. בתום ההמתנה מסננים את השמן וסוחטים את העלים.
את החומר שנשאר מורחים על השיער ומעסים לתוך הקרקפת. ממתינים שעה וחופפים כרגיל. חוזרים על הטיפול פעם-פעמיים מדי שבוע.

טיפול למניעת נשירה:
מחממים מעט שמן, מורחים על הקרקפת בעזרת כריות האצבעות ולא שוטפים. מומלץ לחזור על הטיפול כל לילה.

מסכה לעיצוב השיער:
מומלצת במיוחד לשיער דק, דליל וחסר חיים:
מערבבים ביצה אחת עם כפית דבש ו-2 כפות שמן זית. מורחים את העיסה שנוצרה על הקרקפת, עוטפים את הראש בניילון, ממתינים עשר דקות, שוטפים וחופפים כרגיל.

טיפול למניעת קשקשים:
מערבבים יחד שמן זית וכוהל עשרים אחוז ביחס שווה, מורחים את הקרקפת ומעסים לתוך העור. הולכים לישון ככה בלילה, והתוצאה: שורשי השיער מתחזקים, וסוף לקשקשים.

אמבטיה מרגיעה ומשחררת אנרגיות:
מוסיפים למי האמבטיה כף אצות ים, 2 כפות שמן זית ו-2 טיפות שמן לבנדר, ויושבים במי התערובת במשך 20 דקות. אחר-כך מרוקנים את האמבטיה, ממלאים אותה במים נקיים, מוסיפים 2 כפות שמן זית, יושבים במים עוד 10 דקות ונשטפים.

טיפול להברקת השיניים וסילוק כתמי ניקוטין:
מערבבים היטב 3 כפות אבקת סודה לשתייה, 2 כפות מלח שולחני רגיל ו-2 כפות שמן זית , טובלים את מברשת השיניים בתערובת ומצחצחים ( את התערובת שנותרה ניתן לשמור במקרר לשימוש חוזר).

טיפול להארכת וחיזוק הריסים:
מדי לילה לפני השינה מורחים את הריסים בעזרת קיסם עטוף בצמר גפן, בטיפ טיפה וזלין מעורב בשמן זית. כל מי שניסתה טוענת שרואים תוצאות, ומהר.

טיפול להסרת העור היבש מסביב לציפורניים:
משרים את אצבעות הידיים בקערית עם שמן זית פושר, למשך 4-5 דקות. אחר-כך עוטפים את האצבעות במגבת לחה וחמימה. עור הציפורניים מקבל גמישות ורכות נעימה, והציפורן עצמה מקבלת ברק רך. ניתן לחזור על הפעולה פעם–פעמיים בשבוע, בהתאם למצב העור.

מסכת הגנה למרפקים ולכפות הרגליים:
מערבבים חלמון ביצה עם שתי כפות שמן זית וכף שמן שקדים, מורחים על האזורים היבשים ממתינים 10 דקות ושוטפים.

טיפול להזנה ולחיזוק הציפורניים:
מערבבים היטב שתי כפות משחת אזולין (או לחלופין כדוריות ליצטין באותה כמות) ושתי כפות שמן זית. מורחים בשולי הציפורניים, ממתינים 15 דקות ומסירים. טיפול נוסף: מחממים מעט שמן זית, טובלים את אצבעות הידיים בשמן החמים למשך 20-15 דקות.

טיפול להרגעת נפיחות וקמטוטים מתחת לעיניים:
מערבבים שתי כפות שמן זית, שתי כפות דבש וכמה טיפות מים פושרים, מורחים מסביב לעיניים וממתינים עשר דקות. או: מניחים על העיניים פרוסות מלפפון טבולות בתערובת של שמן זית ודבש, כל הצלליות השחורות והשקיות נעלמות.


המידע לכתבה התקבל מד"ר פאני בורודוסקי, מומחית לרפואת עור, הנטורופת יוסי שבח, סטיבן פולדר, מומחה לצמחי מרפא ב"מכבי טבעי" , הקוסמטיקאית הטבעית יפית פרחי, ומעצב השיער דוד לחיאני.
תודה לנעמי לבנון-קשת שהביאה לידיעת הציבור בכתבה גזורה שמצאתי ללא ציון שם העיתון.


נסים זמיר, בית בד ויקב גורן – ייצור בלעדי של שמן זית "תורק" – "שמן תורק שמך.."
מרכז מבקרים אזור התעשייה גורן כביש הצפון
טל. 052-8854255
www.betbad.area.co.il


היו הראשונים להגיב...

כתבו תגובה