בריאות בארבע כוסות

חומר הנמצא בקליפות ענבים, מהם מכינים מיץ ענבים ויין אדום, מכיל נוגדי חימצון המדכאים התרבות תאים סרטניים. כך עולה ממחקרים חדשים בתחום.

חומרים נוגדי חימצון יכולים לסייע בעיכוב תהליכי התפתחות סרטן. עם זאת, חשוב לדעת כי מדובר במחקר שנערך במעבדה. בנוסף, יש לציין כי שתייה מופרזת של משקאות אלכוהוליים מעלה סיכון לסרטן, לכן מומלץ לשלב מיץ ענבים.

במחקר שנערך במרכז הסרטן "דנה-פרבר" שבבוסטון על ידי חוקרים מאוניברסיטת הארוורד, נבדקו תרביות רקמה של תאי לימפה ממאירים והשפעת חומר בשם רסבראטרול (Resveratrol) עליהם. הרסבראטרול הוא כימיקל ממקור צמחי הנמצא בצמחים שונים, ביניהם בקליפת ענבים וביין אדום, המכיל חומרים נוגדי חימצון.
תוצאות המחקר הראו כי הרסבראטרול עיכב את תהליך ההתרבות של התאים הגידוליים ואף גרם למותם, ללא השפעה על תאי דם בסביבה.
עוד נמצא כי בשילוב תרופות שונות כנגד המחלה, הרסבראטרול העלה את הפעילות הרעילה של התרופות כנגד התאים הגידוליים. המחקר פורסם בכתב העת Clinical Cancer Research.

מחקר זה מצטרף למאמר סקירה מקיפה שפורסם לאחרונה על הרסבראטרול. במסגרת המחקר נסקרו עשרות מחקרים שנערכו בתרביות מעבדה ובחיות מעבדה. מתוצאות המחקר עולה כי החומר נמצא כמעכב התפתחות תאי סרטן קיבה, סרטן המעי, סרטן ריאה, סרטן וושט, סרטן הערמונית ועוד. לגבי פעולת הרסבראטרול על סרטן השד כמעכב סרטן, הנושא עדיין שנוי במחלוקת.

מחקרים אלו מצביעים על יעילות החומר רסבראטרול והשפעתו כמקטין מספר תאים סרטניים בתנאי מעבדה. מכאן הדרך סלולה להמשך המחקר בקרב מטופלים בתקווה למצוא חומר שבעזרתו ניתן לעכב סרטן.

לקראת ליל הסדר, בו מצווה לשתות 4 כוסות, חשוב להזכיר כי שתייה מופרזת של אלכוהול נמצאה כמעלה סיכון לסוגי סרטן שונים, ביניהם גידולי דרכי הנשימה ועיכול עליונים. רצוי לשלב שתיית מיץ ענבים בליל הסדר. המלצת האגודה היא לא לעבור על כמות של מנה אחת ליום. מנה יומית מוגדרת ככוס יין – 200 מ"ל.


פרופ' אליעזר רובינזון הוא יו"ר האגודה למלחמה בסרטן

למידע נוסף על אלכוהול וסרטן, ניתן להזמין חומר הסברה ללא תשלום, בטלמידע של האגודה למלחמה בסרטן: 1-800-599-995.


היו הראשונים להגיב...

כתבו תגובה