חקלאי הערבה מגייסים את השמש למלחמה טבעית במזיקים: עורכים השבתת גידולים בקיץ לטובת חיטוי סולארי ואקולוגי

אזור הערבה הפך במהלך של מספר עשורים לגן הירקות של ישראל וליצואן מוביל של פלפלים. אולם הריכוז העצום של שטחי הגידול עלול להיות כר להתפתחות של מזיקים.

חקלאי הערבה מנצלים את תנאי האקלים הקיצוני בחודשי הקיץ כדי לבצע חיטוי טבעי ואקולוגי של הקרקע בעזרת חום השמש. בתוך מספר שבועות יכנסו החקלאים לתקופה של השבתת עבודה בחממות ובשדות לטובת ניקוי יסודי של השטח כדי "לפתוח דף חדש ונקי" לקראת העונה הבאה בתחילת הסתיו.

לדברי האגרונום רמי שדה מהאגודה החקלאית 'יופי של ירקות' עין-יהב, החיטוי הסולארי נעשה על ידי כיסוי הקרקע ביריעות פלסטיק דק שיוצרת תחתיה חום של 60 מעלות ומחסלת את כל המזיקים שקיננו בתוכה. הפלסטיק ממוחזר בתום תקופת החיטוי.

החיטוי נעשה בו זמנית בכל השטחים החקלאיים של עין יהב בהיקף של 7,000 דונם. בזמן שהשמש משמידה מחלות, מזיקים ועשבים, החקלאים עוסקים בשיפוץ החממות, במשימות שלא הספיקו לטפל בהן במהלך השנה ונהנים מימי חופש.

החיטוי הסולארי מצטרף לשיטות טבעיות נוספות שנוקטים החקלאים במטרה להגן על גידולי הירקות, ובמרכזן שימוש באמצעי לוחמה ביולוגית נגד מזיקים. בחממות מפוזרים טורפים טבעיים של החרקים המזיקים שמחסלים אותם בדרך הטבע.

אגודת "יופי של ירקות" ממושב עין יהב, הפכה למשווקת הירקות הטריים הגדולה בישראל לאחר שהגדילה את היקף המכירות ל-120 מיליון שקל בעונת 2012. הצמיחה החדה במכירות היא תוצאה מהצטרפות קיבוצים וחקלאים גדולים לשיווק באמצעות האגודה על פי התחזית, בעונת 2013 יגדל השיווק לשיא של 180 מיליון שקל.


היו הראשונים להגיב...

כתבו תגובה