יצוא תפוחי האדמה צפוי להגיע לשיא של 300 אלף טון

יצוא החורף של תפוחי האדמה שיפתח בחודש דצמבר צפוי להיות מוצלח ולהניב הכנסות גבוהות למגדלים, כך מעריך השי רובין, מנכ"ל מפעלי חבל מעון בנגב המערבי, מגדלי ויצואני תפוחי האדמה הגדולים בישראל. זאת בעקבות עליה של כ-20% במחירי תפוחי האדמה במדינות אירופה – שוק היעד הגדול והמרכזי של תפוחי האדמה הישראליים.

היקף היצוא הישראלי הכולל של תפוחי האדמה בשנת 2007 צפוי על פי התחזיות להגיע למעל ל-300 אלף טון – שיא של כל הזמנים! זהו גידול של 20% לעומת היצוא של שנת 2006 שהיה הגדול ביותר עד כה והגיע ל-255 אלף טון.

בחודשי הקיץ סבלה אירופה מכמות גשמים בלתי מספקת ולא סדירה שפגעה בכמות של יבולי תפוחי האדמה ובאיכותם. להבדיל מהחקלאים בישראל שמתבססים על השקיה, גידול תפוחי האדמה באירופה נתון רובו ככולו לחסדי שמים ומוגבל למחזור גידול אחד בקיץ, מאחר ובחורף קופאת האדמה ברוב היבשת. לכן, עצירת הגשמים בקיץ גרמה לנזק כבד ליבולים שצפוי להביא לעלייה נוספת במחירים בחודשים הקרובים.

רובין מסר שתושבי אירופה ובמיוחד מזרח אירופה ורוסיה הם צרכני תפוחי האדמה הגדולים בעולם. הצריכה לנפש באירופה מגיעה ל-80-120 קילו לנפש לשנה – פי 2-3 מאשר בישראל. בעקבות המחסור בתפוחי אדמה נערכו קיבוצי חבל מעון ויגדילו את הזריעה החדשה לקראת האביב ב-15% כדי לענות על חלק מהביקוש העצום. יצוא ושיווק תפוחי האדמה מחבל מעון מתבצע כולו באמצעות חברת היצוא אגרקסקו.

מפעלי חבל מעון מאגדים 13 קיבוצים בנגב המערבי ועוסקים בגידול, אריזה ושיווק של תפוחי אדמה, גזר, ארטישוק ירושלמי, פארסניפ, צנוניות ובוטנים. בעיבוד התוצרת החקלאית מועסקים בשיא העונה 400 עובדים. תפוחי האדמה והגזר של מפעלי חבל מעון משווקים תחת המותג "דוד משה".

אתר מפעלי חבל מעון באינטרנט: www.dodmoshe.co.il


היו הראשונים להגיב...

כתבו תגובה