יקב וילה וילהלמה מטעים מיינותיו וחוגג זכייה במדליות

למוטי גולדמן מיקב וילה וילהלמה יש סיבה לקיים את אירוע הטעימה שהחל היום, יום שישי, ויימשך גם מחר – שבת 21 באפריל בין השעות 10:00-16:00. אך גם אם תגיעו לכתבה זאת במועד מאוחר יותר, עדיין כדאי לקרוא, כי הסיבה למסיבה תקפה:

היין של יקב וילה וילהלמה – מדוקברנה גראן ריזרב 2004 – זכה במדליית זהב בקטגוריית בלנדים ממשפחת יינות בודו אדומים בתחרות הבינלאומית The Finger Lakes International Wine Competition שהתקיימה ברוצ'סטר ניו יורק בתאריכים 31.3.07-31 במרץ ו- 1 באפריל 2007.
כמו כן זכה היין במדליית ארד בתחרות אשכול הזהב 2007 ובמדליית כסף בתחרות טרה וינו – בהחלט סיבה טובה לארוע.

מספר לנו מוטי גולדמן: "אנחנו נותנים בסוף שבוע זה, לאנשים לטעום מהיינות אדומים קברנה, מרלו ומדו קברנה. המדו קברנה המגיע מכרם בן זימרה, עומד בחזית וקיבל מאיתנו את אור הזרקורים. זהו יין מעולה לדעתנו עם ניחוח עשיר, יין הנושא שלוש מדליות".

ומדוע לדעתו זכה היין שלו "רק" במדליית כסף בתערוכת טרה וינו ולא בזהב? "זה נורא פשוט, היין יצא מהחבית בגלל התערוכה, וזו הייתה הפעם הראשונה שהשתתפנו בתערוכת יין, אז הוצאנו את היין מהחביות במרץ 2006 והוא הופיע בתחרות ביוני 2006, אחרי חודשיים בקבוק בלבד", אומר מוטי. "בוא נאמר שנכון לאותה תקופה היו יינות יותר טובים ממנו, אבל לרבים היה ברור כבר אז שליין יש המון פוטנציאל. עבר מאז זמן, היין המשיך להתיישן ולהשתבח בבקבוקים, ואז קיבלנו מדליית ארד באשכול הזהב, ועכשיו הוא זכה במדליית זהב בתחרות נחשבת בארה"ב. ואם הוא זכה שם במדליית זהב, זה אומר משהו על היין שלנו".

גולדמן מוסיף: "את היין מייצג סוכן שלנו ששולח את היינות לתחרויות, ובימים אלו יצא היין לשתי תחרויות נוספות; האחת בספרד בעוד כשלושה שבועות, ובעוד כחודש וחצי בצרפת בתחרות שתהיה צמודה לויאנקספו".

ומה בדבר המחיר?
"המדו קברנה מתומחר ברמת מחיר שכזו שלוקחת בחשבון מצד אחד את הכמות הלא גבוהה יחסית שנותרה לנו ממנו ביקב – כ-1,020 בקבוקים, שזה ממש לא הרבה; ומצד שני את עובדת היותו מבוקש בזכות המדליות בזכיות האחרונות.
התחלנו למכור אותו ב-95 ₪, בסוף שבוע זה הוא נמכר ביקב ב- 145 ₪ כהנחה מיוחדת, ולאחר מכן יש בכוונתנו להעלות משמעותית את מחיר היין לכיוון ה- 185 ₪; מחיר שלדעתנו ממצב את היין גבוה במקום הראוי לו.
אנו בוחנים מקרוב את רמת התמחור בארץ של היקבים האחרים, ואנו סבורים שהיין שלנו אינו נופל מהם ואין לנו במה להתבייש. זהו יין עם פוטנציאל התיישנות גבוה הנובע מהחוזקות של היין הזה, הוא נעשה במיטב המסורת הצרפתית כמו שעמרם סורסקי היינן שלנו יודע לעשות יין. עם הרבה עץ, הרבה קליפה, הרבה יחס והשקעה, הרבה טעמים, ומכאן הוא צפוי רק להיטיב ולהשתבח".

"שיטת העשייה של היינות המובחרים אצלנו ביקב מביאה לידי ביטוי התיישנות של כמעט שנתיים ושנתיים פלוס חבית. ה"בלנד המדוקי" הוא בלנד של 75% קברנה סוביניון ו- 25% ענבי מרלו. אצלנו ביקב נותנים כבוד ליין. חשוב לי להדגיש שאלו לא ענבים המגיעים מכרם אחד של ענבי קברנה סוביניון ומכרם שני של ענבי מרלו. זה בפירוש לא עניין פשוט של מה בכך, אלא מחמישה כרמים מובחרים, וגם בכרמים שלנו יש ניונאנסים מיוחדים, שאנחנו כבר למדנו לזהות את הייחודיות שבהם".

"אני", מעיד על עצמו מוטי גולדמן, "מהווה שולייתו של עמרם סורסקי. את מה שהוא הביא עמו אני רק יכול ללמוד ממנו. יש לו את הטאץ', את ההבנה, את החזון לטעום ולראות מה קורה הלאה עם היין. הוא אדם צנוע, ובזכותו אני סבור כי התקדמתי מטאורית ביכולת לטעום ולהבין יין כיום".

"אני מעדיף שלקוחות היקב יגיעו לקנות כאן יין. בביקורך האחרון כאן יכולת להתרשם על ההבדלים בין אז להיום. אני יכול להעיד כי החשיפה השתנתה האנשים שבאים לכאן למדו להעריך את האיכות ולנצל את מיקום היקב במרכז הארץ ואת הנגישות הקלה".

"יש לי כ-1,800-2,000 בקבוקים מיין שיצא רק עתה מחביות. אלו לא כמויות להפצה בחנויות, אלו כמויות שחלקן כבר נמכרו, ואת חלקן הבא אני מוכר כאן מהיקב, וללא מאמץ רב. אנו גאים במגוון היינות שיש לנו להציע לכל חובב יין. בין אם מדובר ביינות לבנים, אדומים ומתוקים, עד ליקרים. המבחר מגוון, ואנו נגישים ומדברים לפלח אוכלוסייה רחב, שכל אחד ימצא כאן את טעמו".

לסיכום: יש לי הרבה פרגון ליקב וילה וילהלמה על מגוון יינותיו, על צניעותם של עמרם ומוטי, וכן גם על רמת המחירים השפויה ביקב. מצד אחד אני מוצא עצמי שמח ומברך את היקב על הזכייה במדליות. הזכייה מקפלת בתוכה זכות מעמד ואמירה והכי חשוב גם יין טוב. יחד עם זאת איני יכול להסתייג מהמחיר של המדו קברנה שממשיך להאמיר. לדעתי זה לא עושה טוב עם היין, והוא מבקש מהטועם לחפש השוואות עם יינות אחרים, לחכוך בדעתו ולשקול פעם נוספת האם היין ראוי למחירו. ועל כך, לי אישית חבל.

יקב וילה וילהלמה
מושב בני עטרות
מוטי גולדמן: טל. 054-4564526היו הראשונים להגיב...

כתבו תגובה