כך נעבור את חג הפסח בשלום: סיפור ארבעת הבנים

סיפור ארבעת הבנים מתוך הגדת הפסח, אותה אנו קוראים בשולחן ליל הסדר, מהווה ביטוי נוסף לסיפור יציאת מצרים.
מצאתי לסיפור זה היבט נוסף: הפיתרון המושלם לאתגר התזונאי שמציב בפנינו חג הפסח, או בקיצור: הכנת הגוף והמחשבה כדי שכולנו נעבור את הפסח בשלום.

כנגד ארבע בנים דיברה הנוסחה לאבחון אישי להשגת תוצאות אופטימליות בכל דיאטה ופעילות גופנית: אחד חכם – חילוף חומרים. ואחד רשע – שומן. ואחד תם – נוזלים. ואחד שאינו יודע לשאול – הוצאה קלורית.

חכם מה הוא אומר: מהו חילוף חומרים?
חילוף חומרים מתייחס לכמות הקלוריות שאדם שורף במהלך יממה כאשר הוא שרוי במצב מנוחה מוחלט. הקלוריות הנשרפות הן אלה הנדרשות לצורך ביצוע תפקודי הגוף הבסיסיים בלבד, כדוגמת פעילות הלב והריאות, פעולת המוח והנשימה. למעשה, הוצאה קלורית בסיסית זו שווה כ 60%-70% מסה"כ כמות הקלוריות היומית, כמות קלורית שאינן בשליטתנו.

מה לחילוף חומרים ופסח?
חופשות וחגים הם הזמן בו אנו מרשים לעצמנו "לחגוג" ולאכול יותר קלוריות. כדי לשמור על משקל יציב, חילוך החומרים בגוף עולה בהתאמה. אך, ישנם מצבים בהם מנגנון חילוף החומרים לא מצליח להתמודד עם עודף הקלוריות והתוצאה – עולים במשקל.
רגע לפני שאנו נכנסים להיסטריה – הפיתרון טמון בבעיה:
"למזלנו" – מה שעולה בקלות, יורד בקלות. ולכן, מיד לאחר החג נחזור לתזונה מאוזנת והמשקל הקודם יחזור במהרה.

רשע מה הוא אומר: מהו הרכב הגוף (שומנים)?
נהוג לתאר את גוף האדם בחלוקה לשניים: רקמת השומן והרקמה שאיננה שומן, שכוללת את השרירים, הנוזלים והשלד. כמות השומן המינימלית לקיום אצל אישה היא 12%, בעוד שאצל הגבר היא כ- 5%. כמות שומן נורמלית אצל אישה בת 30 היא עד ,31% ואצל הגבר עד 20%. מפתיע כי כמחצית מאוכלוסיית ישראל מעל גיל 18 כבר בעודף משקל ושומן, והמגמות לעתיד אינן מבטיחות.

מה להרכב הגוף ולפסח?
בחג הפסח ישנה עליה בכמות המאכלים המכילים שומן, כגון אבוקדו, אגוזים, בשרים שמנים, שימוש יתר בטיגון, ועוד. הכמות הקלורית עולה בהתאמה, וכתוצאה מכך הרכב הגוף משתנה – כמות השומן בגוף עולה.

מה הפיתרון?
כדי להתמודד עם עליית רמות השומן בגוף, רצוי להגדיל את ההוצאה הקלורית ע"י פעילות גופנית נמרצת, שאינה כבימים רגילים.

תם מה הוא אומר: מה הם נוזלים?
שני שליש ממשקל הגוף תופסים נוזלי הגוף. שליש מתוכם נמצאים בכלי הדם, אך הרוב תופסים את נפחי התאים ובין תאי הגוף. רבים אינם יודעים כי שתייה עודפת עלולה להוביל לעלייה בלחץ הדם, ושתייה חסרה לירידה בפעילות המטבולית. הדרך הבטוחה להשלמת נוזלים תקינה היא בדיקת צבע השתן: שתן לבן פירושו שתייה מספקת.

מה לנוזלים ולפסח?
בחג הפסח, שינויי התזונה וכמות הנוזלים בגוף גורמים לשינוי גם בתחום היציאות. לכן, פעמים רבות אנו נסבול מעצירות. ישנם פתרונות טבעיים וכשרים לפסח, היכולים לסייע בפתרון אתגר העצירות:
מומלץ לערבב כף שמן זית עם כף מיץ לימון וכף מים פושרים. תערובת זו מגרה את מערכת העיכול וגורמת להמרצת פעילותה.
מומלץ לצרוך 3 יחידות של פרי עם הקליפה, ולהרבות באכילת ירקות ושתייה במהלך היום.
מומלצת שתיית כוס מיץ עגבניות עם כפית שמן זית.
מומלץ להשרות שזיפים מיובשים במים ולאכול בבוקר בתוספת כפית דבש.
מומלצת אכילת 2 תמרי הינדי העשירים בסוכר פירות – פרוקטוז.
מומלצת אכילת תרד טרי או מבושל, פלפלים קלויים או חסה.
יש להקפיד על שתייה מרובה ביום.
יש להימנע מאכילת אורז, בננה ותפוח-עץ.
יש להקפיד על הליכה של 30 דקות בכל יום בכדי לגרום לגוף להיות בתנועה.
בנוסף, כמות השתייה היומית היא אינדיבידואלית לכל אחד, ולכן יש צורך לערוך בקרה עצמית על פי ריח וצבע השתן. חשוב לזכור כי עודף נוזלים מעלה את לחץ הדם, ולכן אינו מומלץ.

ושאינו יודע לשאול: מהי הוצאה קלורית?
ההוצאה הקלורית מעבר למצב מנוחה (חילוף חומרים) נקראת "פעילות גופנית", וכוללת עמידה, הליכה, כתיבה או כל פעילות פיזית קטנה כגדולה. ההוצאה הקלורית תלויה במשך הפעילות, עוצמתה וסוגיה השונים המשתנים מאדם לאדם. "אימון גופני" כולל את ההוצאה הקלורית על פעילות מכוונת, כגון הליכה על מסילה, ספינינג וכו'.

מה להוצאה קלורית ולפסח?
מבחינתנו, ההוצאה הקלורית היומית היא שאלה ללא תשובה. קיימות נוסחאות המעריכות את ההוצאה הקלורית היומית, אך הן אינן רלוונטיות כאשר מדובר באדם בודד.
הפיתרון: לשמור על הוצאה קלורית גבוהה בחג, במיוחד לאור צריכה קלורית גבוהה מאוד. הליכות ממושכות הן יעילות מאוד – גם אם לא נעשות במסגרת אימון אלא כטיול עם המשפחה בחיק הטבע.


צחי כנען הוא דיאטן קליני, R.D, M.Sc ומפתח נוסחה לאבחון אישי להשגת תוצאות אופטימליות בכל דיאטה ופעילות גופנית, הבוחנת את ייחודיותו הפיזיולוגית של האדם.
הנוסחה המדעית כוללת ארבע בדיקות: בדיקת מטבוליזם – חילוף חומרים, בדיקת הוצאה קלורית יומית, בדיקת הרכב גוף (אחוזי שומן ואחוזי מסת שריר), ובדיקת מאזן הנוזלים. השילוב בין תוצאות ארבעת הבדיקות מספק את המפתח להרזיה ותזונה מדויקת.היו הראשונים להגיב...

כתבו תגובה