לרזות? ספורט זה חובה

בכל הרצאה אני שומעת מחדש את ה"סיבה האמיתית" שבגללה אנשים לא הולכים לחדר כושר: אין לי זמן, אני עובדת קשה, זה יקר, ועוד… כבר שמענו. זה פאסה. עכשיו יש משהו חדש: "אני פשוט לא אוהב/ת ספורט", "זה לא עושה לי טוב", "אני לא אוהב להזיע", אומרים לי האנשים כשמבט של חוסר אונים והצטדקות נסוך על פניהם.

זה כמו שמישהו לא אוהב לבשל, אז אני לא אוהב ספורט… ברור לא?
זה כמו שמישהי לא אוהבת לנקות, אז אני לא אוהבת ללכת לחדר הכושר… כאילו מה?

כמעט השתכנעתי, אני לרגע מתעשתת וחושבת, ואחר כך אומרת בקול רם: "חבר'ה, ספורט זה חובה! אפילו MUST! אין פה פינוק ולא עניין של אהבה!".
נראה אתכם חולים בדלקת, סובלים מכאבים, הולכים לרופאה והיא מייד מאבחנת ורושמת אנטיביוטיקה. מי היה אז אומר: "אה… דלקת… אנטיביוטיקה? אני לא כל כך אוהבת". ומי היה מעז לחשוב: "לא נורא, לא חייבים, אנטיביוטיקה זה רק לחיידקים לא חשובים".
בפועל אנחנו מייד מבררים איפה בית המרקחת הקרוב, קונים, ומתחילים ברוב הדר וישועה לקחת את התרופה המצילה.

יחד עם זאת, יותר ויותר אני מרגישה שאנשים למדו לעשות את ההקשר וללכת לחדר הכושר במוצאי יום השחיתות, בערב יום העצמאות, בצאת איזה שהוא חג, במוצאי שבת או יום ראשון. ימי תיקון אני קוראת להם.
אנשים גם יותר מקפידים על ספורט בימי מצפון, שהם יום חמישי בערב ושישי בבוקר עד הצהרים. אתם אומרים" או.קיי. אז אכלנו, התפתינו עכשיו ננסה לתקן…
טוב, ברוכים הבאים לעולם המופלא של עבודת השרירים. לגוף זה לא משנה למה עושים ספורט; אם זה מתוך הנאה או מתוך כפרה, השרירים אוהבים לעבוד. הלב חייב להתחזק. הדם זורם בצינורות, מנקה את השאריות שנדבקות, מצב הרוח משתפר, המוטיבציה מתגברת ואת מאוד מאושרת. אתה בתחושה שעשית את היומית שלך, ואפילו מסתכל במראה, מנפח את שרירי היד והחזה, ומרגיש כמו שחקן במחזה.

הייתי רוצה להעביר לכם את ההרגשה שספורט זה לא בחירה. אפשר לבחור ענף או סוג ספורט, אפשר לבחור אימון אישי, חדר כושר, סטודיו, חוג או בריכה, אפשר לבחור את השעה הנוחה אפשר לבחור חבר או חברה בכל מקרה יש בחירה בתוך ההחלטה והידיעה, ספורט זה חובה. עכשיו שהכל מסכימים שספורט עושים לפחות 4 פעמים בשבוע, בואו נחשוב איזה סוגים מומלצים.

ספורט אירובי הוא ספורט של נשימה ובא מהמילה air – אוויר. בפעילות אירובית כמו ריצה, ספינינג, הליכה, שחיה, משחק כדור אינטנסיבי, ועוד – קיים מרכיב הדופק.
הלב צריך לפעום יותר מהר ויותר חזק, על מנת לספק יותר דם יותר אנרגיה לשרירים, וכמובן גם יותר חמצן.
החמצן מגיע מעבודת הריאות, שיחד עם הלב מתגייסות לספק את הסחורה, ולהביא לפעולת סיבולת לב-ריאה יעילה.
בקצב גבוה יש להתמיד (כמובן בהדרגה) ולשאוף להגיע לשעה. כך ישתכנעו השומנים להיפרד כידידים, ולהפוך לאנרגיה זמינה שתמצא את ייעודה בשרירים החשובים.
הקסם בו שומנים הופכים לאנרגיה קורה לרוב למתמידים, שבעוז מחליטים לעשות אימון אירובי לפחות יותר מ- 20 דקות.

לאחר שסקרנו חלק משמעותי מהיתרונות שבפעילות אירובית, נשלים את התרומה והתועלת לגוף ולנשמה בעזרת תרגילים ממוקדים לשרירים.
בחדר כושר ביתי, שכונתי או מפלצתי, אפשר למצוא מכונות ומשקולות, גומיות וכדורים, שכל ייעודם לפתח שרירים ממוקדים. לשם כך נא להכיר את הדמות החשובה: המדריכה. נעים מאוד, ואפילו יותר, לקבל דוגמא אישית מהמדריך (לרוב תזהו אותו כחתיך).
אנחנו נועדנו לתת שירות מקצועי ולעזור לכם לבחור את התרגילים שיעצבו ויחזקו את המקומות הרצויים, אילו תרגילים שלא "שורפים שומנים" אך בהחלט ראויים להתייחסות משלימה לספורט האירובי; כמו גם שיעורי עיצוב, פילאטיס, יוגה ועוד שיטות עם אביזרים ומזרונים. היתרונות הם רבים.

לסיכום היריעה:
· ספורט זה חובה.
· תזונה בריאה ופעילות גופנית הם שקובעים את איכות החיים.
· קיים אימון אישי וקיים אימון קבוצתי, קיימים ענפים וסוגים. יש הכל – תבחרו את מה שהכי מדבר אליכם ושתוכלו להתמיד בו.
· הנאה זה לא הקריטריון הקובע, ולא הקריטריון הפוטר. אם יש הנאה זה נפלא, אם אין הנאה עושים ספורט מתוך חובה. למה? כי כך גופנו בנוי- בתנועה.
· תזונה היא חלק חשוב ומשמעותי, ואתם אוהבים אותה בצורות, טעמים, סגנונות; ולא פחות חשוב- במקומות עוצרי נשימה. רק תקפידו, בבקשה, שתהיה כמה שפחות שמנה. אם לא הגזמתי בבקשה המוזרה: הלב וכלי הדם מוצאים קצת קשיי תעבורה עם השומנים בצינורות ההובלה.
· למי שהשתכנע ורוצה עוד דעת, עוד עידוד, עוד טיפ, אימון אישי, הדרכה והרצאה – לרשותכם קשת בעלי מקצוע רחבה ועשירה. רק תבחרו – לצאת מהחולשה.
· למי שהגיע עד סוף הכתבה, מגיעים חיבוק ונשיקה מהגוף שלו ומהנשמה.


דפנה לוי היא מדריכת כושר ובריאות ויועצת תזונה המעבירה מגוון הרצאות וסדנאות בנושאי בריאות ואורח חיים, אימונים אישיים בספורט ובהרגלי אכילה.
[email protected]
טל. 054-5468336


היו הראשונים להגיב...

כתבו תגובה