סקר מחירי סופגניות 2017 של המועצה הישראלית לצרכנות: פערים של עד מאות אחוזים

קונדיטוריה שני - הרעיון ליצור סופגניות בגודל פרלין הוא מצוין
הסופגניות של קונדיטוריה שני. צילום יפית בשבקין

לקראת חנוכה, יצאו סיירי המועצה לצרכנות לבדוק את מחיריהן של סופגניות בעשרות  קונדיטוריות ובתי מאפה, ומצאו פערים משמעותיים במחירי המוצרים לחג. מתוצאות הבדיקה עולה כי במחיר של סופגנייה יקרה אחת, ניתן לקנות 3-4 סופגניות רגילות, כשלעתים אפשר למצוא סופגניות איכותיות, חמות וטריות גם ברשתות השיווק ובמחירים זולים יותר משמעותית.

ג'וש גולדשמיד, מנכ"ל המועצה לצרכנות, אומר: "גם הפעם אנו רואים פערים גדולים מאוד במחירי מוצרים בסיסיים שכולנו צורכים, ועלינו להכיר בפערי מחירים אלו, לנקוט באחריות צרכנית ולממש את חופש הבחירה המושכלת שלנו, ובכך לחסוך לא מעט כסף בחג המשפחתי והיפה הזה, שבו מטבע הדברים אנו מוציאים סכומים נכבדים".

בדיקת מחירי הסופגניות התמקדה בשבע ערים באזורים שונים בארץ: ראשל"צ, אשדוד, אשקלון, כרמיאל, באר שבע, חולון ועפולה. הסופגנייה היקרה ביותר שנמצאה עלתה 12 ₪ באשדוד, ואילו באותה העיר עצמה ניתן לרכוש בקונדיטוריה סופגנייה בעלות של 3 ₪, כלומר פער של כ-300%.  גם בחולון הפערים עצומים בין המאפיות: ניתן לרכוש בעיר סופגניות ב- 2.50 ₪  לעומת 11 ₪ – פער של 340%. את ההשוואה בתוך הערים  תוכלו למצוא בטבלה:

במועצה לצרכנות מדגישים כי הסופגניות הנמכרות בבתי הקפה, בקונדיטוריות ובמאפיות אינן אחידות בגודלן, טעמן, צורתן ועיצובן, ובין היתר שוני זה עושה את ההבדל במחירים בין הסופגניות השונות.  לעיתים נמצא כי הסופגנייה קטנה יותר והמחיר נשאר אותו מחיר.  המלצת המועצה: כדאי לבדוק היטב עבור מה אתם משלמים והאם אתם רוצים לקנות באותו סכום 3-4 סופגניות רגילות, או לשלם אותו סכום עבור סופגנייה אחת יקרה ומושקעת יותר.

כמו כן בדקה המועצה לצרכנות סופגניות "רגילות" ומיוחדות, מארזי סופגניות, וכן נרות ברשתות השיווק, באמצעות אפליקציית פרייסז.  ברשתות השיווק השונות בארץ תוכלו למצוא סופגנייה רגילה גדולה עם ריבה (80 גרם) במחיר שבין 90 אגורות ל- 3.90 ₪. את הסופגנייה הבודדת הזולה ביותר בממוצע רשתי מצאנו ברשתות ויקטורי ורמי לוי, שם תוכלו לרכוש סופגנייה במחיר של 0.90 ₪ בלבד ליחידה. הסופגנייה הבודדת היקרה ביותר נמצאה בקינג סטור במחיר של 3.90 ₪ בממוצע – פער עצום של . כמו כן, נסקרו סופגניית-מיני במשקל כ- 35 גרם, מארז של 6 סופגניות מצופות במשקל כ- 80 גרם, ומארז של 4 סופגניות ללא גלוטן מתוצרת נטורל קייקס במשקל כ- 100 גרם. בכולן נמצאו פערים במחירים.

הערות המועצה לצרכנות על ממצאיה: הבדיקה בטבלה זו נערכה ביום 6.12.17, בהתאם לנתונים שהעבירו הרשתות למאגר המחירים האינטרנטי והופקו באמצעות פלטפורמת פרייסז.  המחירים הינם ממוצע רשתי. סניפי האינטרנט ואילת לא נכללו בדו"ח.  הבדיקה ברשתות השיווק מראה מבחר מוגבל של סופגניות בכל רשת. חלק מהרשתות לא מוכרות סופגניות בודדות אלא רק מארזים. הנתונים אינם מייצגים את כלל הרשתות והסניפים בארץ. נלקחו בחשבון  מבצעים,  למעט מבצעי חבר מועדון וכרטיסי אשראי. מבצעים אחרים וכרטיסים אלו עשויים להשפיע על המחיר הסופי בקופה.
סופגניות בקטגוריה הזולה הן עם ריבה, ואילו הסופגניות בקטגוריה היקרה מעוצבות באופן מיוחד ובעלות מילוי

או ציפוי מיוחד, ובטעמים שונים.

 


היו הראשונים להגיב...

כתבו תגובה