רעידת אדמה ביקב כרמל – והפעם כסאות מוזיקליים

הרושם הוא כי יש פגיעה ביקב בשיטת הסלאמי. כל חלקה טובה נשרפת, כל איש טוב מועף. אין מסורת, אין חקלאות, אין אהבה אמתית ליין ביקב כרמל

דורית בן סימון
דורית בן סימון

 

דורית בן סימון, מנהלת היצוא של יקבי כרמל/יתיר, פוטרה מעבודתה ביקב כרמל, ובמקומה נכנס לתפקיד ארנון הראל, לשעבר מנהל השיווק של יקב רמת הגולן. עם מהלך זה, יקב כרמל ממשיך להפתיע עם פיטורים ועזיבות מרצון של אנשי מפתח שהיו ביקב שנים.

דורית בן סימון התמנתה למנהלת הייצוא של יקבי כרמל ושל חברת הבת שלה, יקב יתיר, באחד בינואר 2013, לאחר שעבדה ביקב רמת הגולן, וכן מספר שנים בחברת סחר היין הגדולה Royal Wine בקליפורניה. מאז חזרתה לארץ, בשנת 2011, עבדה בן סימון במחלקה המקצועית של יקבי כרמל.

ארנון הראל
ארנון הראל

ארנון הראל, מנהל השיווק היוצא של יקב רמת הגולן, נחשב לאחד מעמודי התווך של היקב ומזוהה כאיש מקצוע אמין, ישיר ולא פוליטיקאי – כפי שאומרים עליו. בשנים האחרונות ביצע יקב רמת הגולן בראשות המנכ"לית ענת לוי מספר מהלכים רציניים, כמו חיבור ההנהלה עם יקב הרי גליל בו שותף יקב רמת הגולן, ופיטורי המנכ"ל שם תוך כדי העברת סמכויות ליינן הראשי; וכן המהלך של  מיזוג המכירות וההפצה עם חברת שקד – מהלך מפתיע שלאחריו עזב ארנון את היקב.

מבחינת יקב רמת הגולן: עזיבתו של ארנון וכניסתו ליקב כרמל מאוד בעייתית מאחר וארנון מכיר את כל תורת המכירות של יקב רמת הגולן, והם יצטרכו להתמודד עם התוצאות שבישלה המנכ"לית ענת לוי כאשר פיטרה את ארנון בהינף יד. היא תקבל עכשיו יופי של בית ספר. מבחינת יקב כרמל: איך אמר יגאל הורביץ שהיה שר האוצר?  "משוגעים רדו מהגג". הבית קורס.

ארז פז, מנכ"ל יקב כרמל
ארז פז, מנכ"ל יקב כרמל

החלפת עובד כמובן נתונה לשיקולי הנהלה, אבל אם כבר מחליפים עובדת מקצועית, אמינה, שהביאה תוצאות מדהימות בזמן פעילותה, אז כדאי להחליפה במי שמכיר את השטח הבינלאומי, ולא במי שהינו מצוין בשיווק יין בישראל. זו ליגה אחרת לגמרי. אבל  ארז פז, מנכ"ל יקב כרמל, שתפקידו האחרון היה בתחום החלב ואין לו רקע בתחום היין, בדומה לקודמתו בתפקיד שבאה מתחום הקפה ולא החזיקה מעמד בתחום היין, ממשיך לקבל החלטות שפשוט מנותקות מהמציאות של ענף היין. אחרת אי אפשר להסביר את המהלך האחרון של פיטורי דורית בן סימון, שבמהלך חמש השנים האחרונות הצליחה להכניס את יקב כרמל למודעות העולמית בארה"ב ובאירופה, ואף פתחה את השוק היפני ליינות של כרמל.

"לשמוע את דורית מרצה בפני פורום של Masters of Wine זו חוויה, ופשוט נשארים עם פה פעור מהאנגלית הרהוטה והתשוקה שיש לה בעיניים כשהיא מייצגת את היקב", אומר מי שנכח בהרצאה כזאת שלה בחו"ל.  מחברת השיווק הרצוג, שהם אלה שמפיצים את יינות כרמל בארה"ב, הגיבו: "לא עדכנו אותנו שדורית פוטרה, ואנחנו מצרים על כך. לאחר שנים של בניית אמון הדדי והצלחה גדולה של יינות כרמל בארצות הברית בזכות דורית, איננו מבינים את המהלך".

כל המהלך של פיטורי דורית בן סימון הביא לחרושת של שמועות ורמזי קונספירציה. אמנם זו חרושת שמועות, אבל נראה כי מנכ"ל כרמל פז נשכב על הגדר ועשה מחטף מהיר בפיטורי דורית. אנשי כרמל בעבר ובהווה, שאינם מוכנים להזדהות, וזה מובן לנו, פשוט כועסים ועצובים. הם מאוד מעריכים ואוהבים את ארנון הראל, אולם לטענתם הוא לא בא מתחום שיווק יינות בחו"ל, שזה עסק אחר לגמרי.

בכלל, יש רושם שמועצת המנהלים של יקב כרמל עושה בשנים האחרונות כל מאמץ כדי להחליש את היקב. נכסים נמכרו, אנשי מפתח פוטרו, המעבר לצפון נעשה כדי להיפטר מעובדים רבים, ואת ההגה כקברניט מחזיק מי שאינו מבין בתעשיית היין ובמורכבות העדינה שבין אמינות של יקב מול הלקוח שלו. הפנים של עובדי היקב הם אלו שמוכרים יין, הם אלה שמעניקים ליקב את המסורת. פגיעה בעובדי יקב מסורים ואמינים, ככל הידוע ללא סיבה אמיתית, היא פגיעה בלקוחות היקב.

התעלמות המנכ"ל משאלות של עיתונאים, והשתיקה שמלווה את כל המהלכים האחרונים, יוצרת את הרושם כי במקום להביא את היקב לגדולה, כפי שהבטיח בנאום שלו כשנכנס לתפקיד, יש פגיעה ביקב בשיטת הסלאמי. כל חלקה טובה נשרפת, כל איש טוב מועף. אין מסורת, אין חקלאות, אין אהבה אמתית ליין ביקב כרמל. וחבל.

 

 

 


תגובה אחת

כתבו תגובה