19 שנים לנפילת ליאור זיו – בנם של מימי ודוד זיו שהיה מנכ"ל יקב כרמל

תמונה מתוך מספר תמונות שהמשפחה הוציאה מהמצלמה שהייתה על ליאור כשנהרג – פריימים אחרונים מהבית ברפיח
הצילום הפך לאהבה הגדולה של ליאור זיו והוא נלחם להגיע ליחידת דובר צה"ל. שם כצלם צבאי הפך מנער מתבגר לגבר רציני מלא אחריות, סוחב על כתפיו הרחבות את תיק הצילום הגדול וגם את כל המשא הכבד של המראות אותם תיעד
ליאור זיו. צילום מהמשפחה

השבוע התקיימה בבית העלמין הצבאי בחולון האזכרה ל- 19 שנים של נפילתו של ליאור זיו ז"ל – צלם צבאי, בנם של מימי ודוד זיו, מי שהיה מנכ"ל יקב כרמל בין השנים 2002 עד 2005. אמנם ההחלטה להקים את יקב יתיר התקבלה עוד בכהונתו של אברהם בן משה כמנכ"ל יקב כרמל, אך כפי שאומר יעקב בן דור  – מנכ"ל יקב יתיר מאז ועד היום, "הפעילות בשטח והשותפות הייתה עם דוד זיו בהקמה".  בתקופת כהונתו של זיו הושקה לראשונה בארץ סדרה אזורית ארץ ישראלית 'הסדרה האזורית', שייצגה את האזור בו גודלו הענבים. מעל סדרה זו הושקה סדרת 'כרם' של כרמים יחידניים, כמו 'כרם קיומי', 'זרעית', 'רמות נפתלי'.

ליאור בטירונות עם ההורים מימי ודוד. צילום מהמשפחה

ליאור זיו נולד ב- 12.7.1983 בחולון, אח צעיר לגילי ואח בוגר לדניאל. הוא למד בבית הספר היסודי ‘גאולים’ בחולון ובחטיבת הביניים ובתיכון ‘אילון’ בחולון, שם למד גם צילום. המצלמה ליוותה אותו כל הזמן והוא בילה שעות רבות במעבדת הצילום בבית הספר. המצלמה ליוותה אותו בכל מקום. באירועים משפחתיים, בבית הספר או סתם עם החברים. לפני הגיוס הכין ליאור אלבום תמונות למזכרת וצילם בו את כל חבריו. נטייתו לאמנות מצאה ביטוי גם במוזיקה. הוא ניגן בפסנתר ובגיטרה, אך את רוב זמנו השקיע בלימוד תופים.

צילום של ליאור זיו – חייל עם אלונקה. התקבל מהמשפחה

הצילום הפך לאהבה הגדולה שלו והוא נלחם להגיע ליחידת דובר צה"ל, שם כצלם צבאי הפך מנער מתבגר לגבר רציני, מלא אחריות, סוחב על כתפיו הרחבות את תיק הצילום הגדול וגם את כל המשא הכבד של המראות אותם תיעד. הוא ראה הכול דרך עדשת המצלמה, מתכנן את הפריים, את האור, את המרחק והזווית, אבל את הכול ראה גם דרך העיניים שלו שהפכו להיות כבדות ורציניות יותר.

לאחר שנהרג הוציאה המשפחה ממצלמתו של ליאור מספר תמונות ביניהן זאת מהבית ברפיח

הוא אהב את הצילום, אבל הכי רצה לצאת לשטח. השטח הנורא ההוא שממנו לא חזר. ליאור נהרג בחול המועד פסח 20.4.2003  במהלך פעילות מבצעית לאיתור נשק ברפיח, בה הוא תיעד את פעולת גבעתי. כפי שאומרת אימו מימי: "ליאור צילם בעיקר תמונות של מסע אלונקה, טרקטורונים במדבר יהודה, וכל מה שקשור לקרביים. ככל שיצא לשטח עם הקרביים הפך להיות יותר ויותר "מורעל", עד שהתחנן לצאת לפעולה של גבעתי, פעולת "פרשי הלילה" לחשיפת מנהרות ברפיח, ממנה לא חזר". יהי זכרו ברוך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאמרים קשורים

הרשמה לניוזלטר

הרשמה לניוזלטר