בלזק ועוז – סופרים גדולים ביינות סוסון ים חדשים

היינות של יקב סוסון ים שונים מהמיינסטרים הישראלי וגם היינן זאב דוניה אינו רק יינן אלא פילוסוף, סופר ואיש קולנוע

זאב דוניה אומר על העוז: "זה סוג התאפקות שלי כי יין כבד היא הנטיה המיידית. לא רציתי לחנוק את היין". צילום יונתן לבני
זאב דוניה יקב סוסון ים. צילום יונתן לבני

ראש השנה בפתח, וכל יקב עושה כמיטב יכולתו להיות על המפה, כשקהל שותי היין אמור להתנפל על המרכולים וחנויות היין ולרכוש יין לראש השנה. אני סבור שהיקבים קצת מגזימים בעניין – ראש השנה אינו חג הפסח בו אנו מצווים על ארבע כוסות, אבל את הקונספציה שמוכרים הרבה יין בראש השנה, קשה לשנות. רוב היקבים עושים בימים אלה השקות רבות משתתפים במסעדות ובהודעות ברשתות בעיתונים ובטלוויזיה.

צילום יונתן לבני
צילום יונתן לבני

סוסון ים אינו מהיקבים הגדולים במדינה, אך הוא בוודאי אחד המרתקים שבהם. היינות שונים מהמיינסטרים הישראלי, וגם היינן זאב דוניה אינו רק יינן אלא פילוסוף, סופר ואיש קולנוע. כך גם ההשקה האחרונה שנערכה כמעט בהחבא במרתף של חנות דרך היין במרכז תל אביב, בשונה מהרגיל. שני יינות חדשים הוצגו בפני מבקרי החנות, אותם ניתן לרכוש בעיקר ביקב עצמו במושב בר גיורא ובחנויות יין מובחרות.

צילום יונתן לבני
צילום יונתן לבני

BALZAC 2018  – זאב קרא לאחרונה שוב את "אבא גוריו" של הסופר והמחזאי הצרפתי אונורה דה בלזק, שכתב ב-1834 רומן המהווה חלק ממכלול הרומנים והסיפורים של בלזק שזכה לשם "הקומדיה האנושית". למה דווקא עכשיו הוא נזכר בקומדיה האנושית? שאלתי את זאב, והוא חייך את חיוכו הממזרי מתוך זקנו, ולא השיב תשובה ברורה. היין הוא בלנד של ענבי רוסאן, סוביניון בלאן ושנין בלאן. זאב הוא מהאבות המייסדים של זן השנין בלאן בארץ; זן המאפיין בעיקר את הכפר ווברי שבעמק הלואר, אך גם נטוע באזורים אחרים באותו אזור. זהו זן אייקוני של היקב, ממנו עושה דוניה את הג'יימס, על שמו של רוני ג'יימס המנוח מיקב צרעה, מורה ומנטור של זאב. היבול של השנין ניזוק קשה מברד שירד באפריל 2018, וזאב חיפש זן משלים לשנין ומצא אותו ביקב אורטל בגולן – רוסאן וסוביניון בלאן המשלימים את הטרילוגיה. היין התיישן בחביות צרפתיות משומשות במשך 9 חודשים. למרות אחוז אלכוהול גבוה ליינות לבנים (14.5%)  היין עדין, הרמוני ואלגנטי. טעמי דבש, לימון ומלון, מתמזגים נפלא ליין לבן מיוחד במינו. יין לבן במייטבו. בלנד לבן שונה ממה שהורגלנו לו מהיקב. מחירו 89 ₪.

צילום זאב דוניה
צילום זאב דוניה

עוז 2018 – "את היין הזה התחלתי מדף לבן ריק", מסביר לי זאב. "רציתי לעשות יין שמתחיל מאפס, דף חלק ושום רפרנס מודע לכלום. זהו יין יחודי בעולם היין". היין מוקדש לסופר עמוס עוז, שהלך לעולמו בשנת 2018. הבלנד השונה מורכב מ- 44% ענבי סאנסו, 36% גרנאש, 18% קברנה סוביניון, ו-2% פטיט סירה. יין בצבע אדום חיוור. בטעם מורגשים תבלינים ים תיכוניים. יין קל לשתייה גם ביום שרב ישראלי של הקיץ. גוף בינוני שנפתח עוד יותר לאחר זמן בכוס. היין מענין, או כפי שזאב אומר: "זה סוג התאפקות שלי, כי יין כבד היא הנטיה המיידית. לא רציתי לחנוק את היין". מחירו 99 ₪.


היו הראשונים להגיב...

כתבו תגובה