עצמאות לכולם: נגישות לאנשים עם מוגבלות למסעדות

אילנ'ס, ספגטים, 'עד העצם' הרצליה, זוזוברה, מרכז האוכל בקניון שבעת הכוכבים, ארומה ברח' המסגר ת"א, ארקפה ברח' איינשטיין, דיקסי וצ'ימיצ'נגה הן דוגמאות למסעדות שדאגו לשיפור הנגישות לאנשים עם מוגבלות בישראל.

בשנת ה- 60 למדינת ישראל רוצים חברי מיזם "עצמאות לכולנו" מעמותת נגישות ישראל ובשיתוף אמנים ומובילי דעת קהל, לחולל מהפך בתחום הנגישות בישראל.
המיזם אשר יוצא לדרך ביום העצמאות, שם לעצמו יעד ראשוני של הפיכת 60 מסעדות, 60 בתי קפה ו- 60 פינות פיקניק לנגישים עבור אנשים עם מוגבלות, וזאת עד יום העצמאות ה- 60 למדינת ישראל בעוד שנה.

המיזם, שזכה לשם המחייב "עצמאות לכולנו", מעורר התעניינות והתלהבות בקרב אמנים רבים ומובילי דעת קהל אשר רוצים ליטול בו חלק. במסגרת המיזם מופקים סרטונים בהשתתפות אמנים כגון: אלון אבוטבול, מיכל ינאי, הילי ילון, שרית וינו אלעד, אורי גלר, דליק ווליניץ ועוד, אשר יופצו בקמפיין ויראלי רחב היקף המזמין את כלל הציבור לבקר באתר המיזם ולהשפיע: www.all.org.il.

ככל שיותר אנשים יכנסו לאתר ויביעו את תמיכתם, כך יקבלו המסעדות, בתי הקפה ופינות הפיקניק הנגישות או כאלה שהתחייבו להיות נגישות בשנה הקרובה, חשיפה גדולה יותר.

אוכלוסיית האנשים עם מוגבלות כוללת אנשים המשתמשים בכיסאות גלגלים, מוגבלי הליכה, ליקויי ראיה ועיוורים, ליקויי שמיעה וחרשים, מוגבלים קוגניטיבית, נפשית, וכן אנשים קשישים. יותר מ- 10% מתושבי ישראל הם אנשים עם מוגבלות, מתוכם כ- 150,000 עם נכויות קשות, הכוללים נכי צה"ל ופעולות איבה, נכי תאונות דרכים ועבודה, קשישים, נכות ממחלות, כבדי משקל ונמוכי קומה. בעלי עסקים המנגישים את עסקיהם נהנים מהתרחבות מעגל הלקוחות הפוטנציאליים שלהם בכ- 2 מיליון לקוחות (אנשים עם מוגבלות ובני משפחותיהם).

מקום מונגש הוא מקום שיש לו בין השאר דרך גישה נוחה מהרחוב או מחניות הנכים ועד דלת הכניסה, דלת כניסה ברוחב מעל 80 ס"מ, ללא מדרגה וללא סף, אשר נפתחת בקלות. במידה ומדובר בדלת זכוכית עליה להיות מסומנת כך שתיראה גם ללקויי ראייה. שירותי נכים תקניים ומאובזרים כחוק, תפריט ברייל ובכתב מוגדל לטובת לקויי ראייה, שולחנות שיאפשרו כניסה נוחה של כסא גלגלים מתחת, כניסה לכלבי נחייה ועוד.

סיגל רווה, יוזמת ומנהלת המיזם, אומרת: "כדי לחולל שינוי אמיתי אימצנו מודלים מעולם העסקים המייצרים ערך לכל השותפים בפרויקט, והצבנו לעצמנו יעד להנגיש 60 מסעדות, 60 בתי קפה ו-60 פינות פיקניק כל שנה במשך שלוש שנים".

יובל וגנר, יו"ר עמותת נגישות ישראל, אומר: "בשנים האחרונות חוללנו מהפכת מודעות בנושא הנגישות לאנשים עם מוגבלות. אחד הנושאים החשובים הינו שילוב מלא, שוויוני ועצמאי של אנשים עם מוגבלות בחיי הפנאי. משום כך אני מאמין שפרויקט "עצמאות לכולנו" עומד לקדם מהותית את איכות חיי הפנאי של אנשים עם מוגבלות ומשפחותיהם בישראל".


עמותת 'נגישות ישראל' הוקמה בשנת 1999 על מנת לאפשר את השתלבותם בחברה, בשוויון, בזכות, בכבוד ובמקסימום עצמאות של אנשים עם מוגבלות החיים בישראל.
יו"ר העמותה ומייסדה, סגן אלוף יובל וגנר, נפצע לפני עשרים שנה בתאונת טיסה בעת שירותו כטייס מסוקי קרב בחייל האוויר וכתוצאה מכך משותק בגפיו ומשתמש בכיסא גלגלים.
יובל וגנר זכה השנה באות מוביל החדשנות החברתית של עיתון "גלובס" וקרן שוואב העולמית על פועלו.
עמותת נגישות ישראל – www.aisrael.org


היו הראשונים להגיב...

כתבו תגובה