שוקרוט – Choucroute garni

השוקרוט הוא תבשיל משביע וממלא, מעין גרסה צרפתית לחמין היהודי המוכר. מקורו של השוקרוט באיזור אלזס לורן, הנמצא על הגבול שבין צרפת לגרמניה. ואכן, התבשיל ספג השפעה גרמנית ניכרת. במקור הוא תבשיל כרוב חמוץ עם בשרים שונים, בעיקר בשר חזיר ונקניקיות בביתה של רלי הוסיפו גם תפוחי אדמה. מצרכים ל-6 סועדים2 ק"ג כרוב כבוש (אפשר גם מקופסת שימורים)750 גרם בייקון / צלעות בקר בחתיכה אחת75 גרם שמן סויה / שומן חזיר לטיגון200 גרם בצל קצוץ דק100 גרם גזר חתוך לפרוסות עבות (5 ס"מ)כפית שום קצוץ דקתפוח עץ מקולף וחתוך גס1/2 ליטר מרק עוף2 כוסות יין לבן יבש או בקבוק יין קטן1/2 כפית מלחפלפל שחורBouquet Garni – צרור עלי דפנה, פטרוזיליה, גרגרי ערער – 4 גבעולים מכל סוג , ארוזים בשקית בד ונשלפים בסוף הבישול.700 גרם נקניקיות חזיר / נקניקיות בקר עבות6 פרוסות עבות של שינקן מעושן / חזה אווז מעושן6 תפוחי אדמה שבושלו סמוך למועד ההגשהאופן ההכנהשוטפים את הכרוב הכבוש לסילוק עודף מליחות. חולטים את חתיכת הבייקון/צלעות הבקר רבע שעה במים ומייבשים. ממיסים את השומן בסיר כבד. מוסיפים את הבצל, הגזר והשום ומטגנים תוך ערבוב כ-10 ד' עד שהם הופכים רכים אך לא מושחמים. מוסיפים את תפוח העץ ומבשלים כ-2-3 דקות.מוסיפים את הכרוב, מכסים, מנמיכים את החום לדרגה הנמוכה ביותר ומבשלים 15 דקות. מוסיפים את מרק העוף והיין. עליהם לכסות כמעט לגמרי את הכרוב החמוץ, אחרת – יש להוסיף מרק. ממליחים ומפלפלים ומוסיפים את ה- Bouquet Garni. מביאים לרתיחה. מניחים את גוש הבייקון / צלעות הבקר מעל, מכסים ומכניסים למרכז התנור שחומם מראש ל-160 מעלות. אחרי שלוש שעות, מנקבים את הנקניקיות כדי שלא יתפוצצו ומוסיפים לסיר. ממשיכים בבישול עוד 30 דקות. מניחים מעל את פרוסות השינקן / חזה אווז וממשיכים לבשל עוד 20 דקות.להגשהזורקים את ה- Bouquet Garni, מעבירים את הכרוב לקערה עמוקה מחוממת ומסדרים מעל את פרוסות השינקן / אווז מעושן.מקלפים את הנקניקיות ופורסים לפרוסות של 2.5 ס"מ. פורסים את גוש הביקון / צלעות הבקר לפרוסות של 3 ס"מ. מסדרים את הנקניקיות, הבייקון/צלעות הבקר ותפוחי האדמה סביב לכרוב.

השוקרוט הוא תבשיל משביע וממלא, מעין גרסה צרפתית לחמין היהודי המוכר. מקורו של השוקרוט באיזור אלזס לורן, הנמצא על הגבול שבין צרפת לגרמניה. ואכן, התבשיל ספג השפעה גרמנית ניכרת. במקור הוא תבשיל כרוב חמוץ עם בשרים שונים, בעיקר בשר חזיר ונקניקיות בביתה של רלי הוסיפו גם תפוחי אדמה.

מצרכים ל-6 סועדים
2 ק"ג כרוב כבוש (אפשר גם מקופסת שימורים)
750 גרם בייקון / צלעות בקר בחתיכה אחת
75 גרם שמן סויה / שומן חזיר לטיגון
200 גרם בצל קצוץ דק
100 גרם גזר חתוך לפרוסות עבות (5 ס"מ)
כפית שום קצוץ דק
תפוח עץ מקולף וחתוך גס
1/2 ליטר מרק עוף
2 כוסות יין לבן יבש או בקבוק יין קטן
1/2 כפית מלח
פלפל שחור
Bouquet Garni – צרור עלי דפנה, פטרוזיליה, גרגרי ערער – 4 גבעולים מכל סוג , ארוזים בשקית בד ונשלפים בסוף הבישול.
700 גרם נקניקיות חזיר / נקניקיות בקר עבות
6 פרוסות עבות של שינקן מעושן / חזה אווז מעושן
6 תפוחי אדמה שבושלו סמוך למועד ההגשה


אופן ההכנה
שוטפים את הכרוב הכבוש לסילוק עודף מליחות. חולטים את חתיכת הבייקון/צלעות הבקר רבע שעה במים ומייבשים.

ממיסים את השומן בסיר כבד. מוסיפים את הבצל, הגזר והשום ומטגנים תוך ערבוב כ-10 ד' עד שהם הופכים רכים אך לא מושחמים. מוסיפים את תפוח העץ ומבשלים כ-2-3 דקות.

מוסיפים את הכרוב, מכסים, מנמיכים את החום לדרגה הנמוכה ביותר ומבשלים 15 דקות. מוסיפים את מרק העוף והיין. עליהם לכסות כמעט לגמרי את הכרוב החמוץ, אחרת – יש להוסיף מרק.

ממליחים ומפלפלים ומוסיפים את ה- Bouquet Garni. מביאים לרתיחה. מניחים את גוש הבייקון / צלעות הבקר מעל, מכסים ומכניסים למרכז התנור שחומם מראש ל-160 מעלות.

אחרי שלוש שעות, מנקבים את הנקניקיות כדי שלא יתפוצצו ומוסיפים לסיר.

ממשיכים בבישול עוד 30 דקות. מניחים מעל את פרוסות השינקן / חזה אווז וממשיכים לבשל עוד 20 דקות.

להגשה
זורקים את ה- Bouquet Garni, מעבירים את הכרוב לקערה עמוקה מחוממת ומסדרים מעל את פרוסות השינקן / אווז מעושן.

מקלפים את הנקניקיות ופורסים לפרוסות של 2.5 ס"מ.

פורסים את גוש הביקון / צלעות הבקר לפרוסות של 3 ס"מ. מסדרים את הנקניקיות, הבייקון/צלעות הבקר ותפוחי האדמה סביב לכרוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מתכונים חדשים

הרשמה לניוזלטר