30-31.1: סומלייה 2017 – התערוכה המקצועית של ענף היין והמסעדות בהיכל התרבות

תערוכת היין לקהל המקצועי Sommelier (סומלייה)
תערוכת היין לקהל המקצועי Sommelier (סומלייה), צילום דוד סילברמן dpsimages

תערוכת היין Sommelier (סומלייה), המיועדת לקהל מקצועי בלבד, תתקיים זו הפעם ה- 13 בתאריכים 30-31 בינואר 2017 בין השעות 11:00-19:30, בהיכל התרבות תל אביב. בתערוכה יציגו ויטעימו על פני 3,000 מ"ר ממאות מותגי יין מהארץ ומהעולם וממגוון גדול של יקבים ויבואני יין. זאת לצד חידושים בעולם היין, מגוון ארונות יין ומוצרים נלווים, ביניהם Coravin  – מוצר המאפשר לשתות מבלי לפתוח את הבקבוק, כשהאיכות נשמרת לאורך זמן. לראשונה בתערוכה יוקם מתחם סדנאות של בית הספר הבינלאומי ליין WSET, וכן יוענקו 'פרסי היין של המסעדות'.

בתערוכה יוטעמו יינות ישראלים חדשים, יינות של יקב כרמיזאן מקרבת בית לחם, יינות מזני ענבים ייחודיים, יינות בינלאומיים – כולל יינות בלקניים, מוצרים  לעולם היין, סאקה מיפן, וגם תזקיקים ישראלים.

תערוכת היין לקהל המקצועי Sommelier (סומלייה)
תערוכת היין לקהל המקצועי Sommelier (סומלייה), צילום דוד סילברמן dpsimages

יקב תבור יציג יינות חדשים המגיעים מהכרמים האקולוגיים של היקב ברחבי הארץ. ביניהם יין הטנאט הראשון בישראל המגיע מכרם היקב בתל שיפון; מרסלאן זני מכרם רבדים; ויין הדגל מלכיה, שנבחר זו השנה השנייה ברציפות לאירוע הגאלה השנתי של מגזין Wine Spectator וזכה בהכרה כאחד מהיינות הטובים בעולם. כן תהיה חשיפה ראשונה של היינות הלבנים מבציר 2016.

יקב רמת הגולן יציג בין היינות את ירדן 2T 2013 שנוצר משני זני ענבים פורטוגזיים קלאסיים – טוריגה נסיונל (59%) וטינטה קאו (41%). יין נוסף שיוצג: הייטסווין 2015 (בסגנון אייס וויין גרמני). יקב בנימינה יציג במסגרת תערוכת סומלייה יינות חדשים מסדרת "אבני החושן" היוקרתית של היקב, אשר כוללת שני סינגל ויניארד חדשים שיוצאים במהדורה מוגבלת לכבוד חגיגות העשור של הסדרה – כרם סירין וכרם מירב.  בסדרה. כמו כן יוצגו בתערוכה גם יינות ה- Bbox של היקב.
יקב רקנאטי יציג בדוכן שהוא בר יין, בו אנשים יוכלו לשבת ולטעום יין. היקב יציג בתערוכה את הסדרה הים תיכונית, עם בצירים חדשים של קריניאן ריזרב 2015, וגרי דה מרסלאן 2015. בנוסף יקיימו פעמיים ביום סדנאות יינן של יינות מתיישנים מיוחדים מהיקב, בהדרכת היינן קובי ארביב, ומדי שעתיים יפתחו יינות מארכיון היקב, כמו קריניאן 2009 וקברנה סוביניון ריזרב 2011.

יקב דלתון יציג את היינות החדשים: עלמה אייבורי 2015 – בלנד גלילי לבן, עלמה כרימזון 2013 – בלנד בורדלזי, עלמה סקרלט 2013- בלנד ים תיכוני-, שכולם מבטאים היטב את הטרואר הגלילי של יקב דלתון. יקב תשבי יציג את כל סדרת הסינגל ויניארד של היקב, כולל קברנה סוביניון עמק ברכה 2011, סירה 2012, ושרדונה 2016. יקב שאטו גולן יציג בתערוכה את קברנה סוביניון 2014, אליעד 2014, סירה 2014, גשם אדום 2014, ומהדורה מיוחדת של אליעד 2008, בבקבוק ירבעם (ממנו בוקבקו רק 286 בקבוקים בנפח 4.5 ליטרים).
יקב קובננט הידוע ביינות הקליפורניים שלו, יציג לראשונה בתערוכה בטרום השקה וטעימת חבית את היינות של היקב בישראל: קברנה סוביניון נאפה ואלי 2014, שרדונה לבן (Sonoma Mountains) 2013, קובננט ישראל סירה 2015, BLUE C Adom 2015, BLUE C Rose 2016 , BLUE C Viognier.

תערוכת היין לקהל המקצועי Sommelier (סומלייה)
תערוכת היין לקהל המקצועי Sommelier (סומלייה), צילום דוד סילברמן dpsimages

יקב כרמיזן השוכן במנזר כרמיזן בין ירושלים לבית לחם בשטחי הרשות הפלשתינאית, והיינן ג'ורג'ו ביטר שלמד ייננות באיטליה ונעזר בייננים איטלקיים, יציגו את תוצאות השימוש בזני ענבים ייחודיים ומקומיים, עם בצירים חדשים: חמדאני ג'נדאלי 2015, דבוקי 2015 – שניהם יינות לבנים, ובלדי 2014- יין אדום. יקב אשקר מכפר יאסיף, של היינן ניעמי אשקר, מציג לראשונה בתערוכה וישיק את היין החדש שלו DOE’R 2013 – בלנד העשוי  מענבי קברנה סוביניון, שיראז ומרלו; וכן קברנה סוביניון 2013, שיראז 2015, סוביניון בלאן 2016, שרדונה 2015.
יקב בת שלמה יציגו מגוון יינות חדשים, ביניהם בולט היין הכתום ספיישל ריזרב 2015 – 100% שרדונה שתסס באופן טבעי ועבר השרייה עם הקליפות – מה שהעמיק את צבעו הכתום. יינות נוספים: בטי אדום 2014, בת שלמה דילמה 2014, Vintners Barrel 2014.

יקב סוסון ים של זאב דונייה יציג בצירים חדשים: שנין בלאן 2015; רומיין 2013  – בלנד: גרנאש, סירה, מורבדר, סנסו, קונואז ; PURE KU  2014  – 100% קונואז, זן מעמק הרון  – בלעדי לסוסון ים. ובצירים חדשים של יינות הדגל פליני 2013 – בלנד של סירה, קברנה סוביניון וסנסו; אלול 2013  SINGLE BARREL;  PURE CHENIN. יקב עמק האלה יציג יינות חדשים, ביניהם סוביניון בלאן 2015; שרדונה 2014; מרלו 2013; ופטיט סירה- סירה 2013.

יקב בר מאור של רמי בר-מאור, יציג בתערוכה ריזלינג 2015, ארכיטיפ 2014 שיוצגו בחדר פרטי, וכן לילית, תמוז, וקברנה פרנק 2014.
גם השנה יוצגו היינות של המסעדן הניו יורקי  ז'ק קפסוטו בתערוכה. בשנת 2010 נטע היקב זני גרנאש, סירה, מורוודר, סאנסו, קונואז, גרנאש בלאן, קלארט, רוסאן ומרסאן, המזוהים עם עמק הרון, והם הבסיס ליינות היקב. יקב מונטיפיורי  יציג את היינות של בציר 2015: מונטיפיורי אדום 2015 – בלנד של פטיט סירה, שיראז ומלבק; מונטיפיורי לבן 2015 – בלנד של שרדונה, פרנץ' קולומברד וסמיון; קברנה סוביניון 2015; וכן סירה 2012, פטיט סירה 2012 ואריאה רזרב 2013.

תערוכת היין לקהל המקצועי Sommelier (סומלייה)
תערוכת היין לקהל המקצועי Sommelier (סומלייה), צילום יולה זובריצקי

יקב הבוטיק של חי וורטמן, השוכן על רכס הר הכרמל, שמייצר בעיקר בלנדים המורכבים ממספר זנים מאזור הכרמל, ישיק בתערוכה רוזה 2016 ופטי וורדו 2014. כן יוטעמו בין השאר פומה בלאן 2015 ועמק שפיה לבן 2015. יקב כהנוב של משפחת כהנוב: מרים, אבי והיינן ערן כהנוב, משתתף בפעם הראשונה בתערוכה. מרבית הכרמים נטועים באדמות המשפחה בגדרה, ובין היינות בתערוכה: בלנד כהנוב 2012, בילויים בלנד 2013, קריניאן כהנוב 2011.
יקב נעמן, שהיינן שלו רמי נעמן הוא מיוזמי תו יין נטו (המעיד על יין בו נעשה שימוש מינימלי ככל האפשר בתוספים ותהליכים במהלך הייצור), יציג השנה את  יינות הגרנד ריזרב 2013, ויינות בציר 2014 כמו קטיפה שחורה, פטי וורדו וסגול עמוק. יקב תניא של היינן יורם כהן מעפרה, יציג את מגוון היינות שלו, ביניהם הלל- קברנה פרנק 2014, תכלת, קריניאן 2014. היינן סם סורוקה מיקב ירושלים יציג מגוון יינות של היקב לאחר מיתוגו מחדש, ביניהם פטיט סירה ריזרב 2013, מרסלאן מהדורת גרשטיין, שיראז ריזרב 2014.

יקב מורלי של איש היין אלי פרץ, יציג לראשונה את יינותיו בתערוכה, ביניהם יין הדגל אלברטו 2013 – בלנד של  שיראז, מרלו ופטי וורדו  מאזורים נבחרים. אלגריה – בלנד לא מסונן מענבי גוורצטרמינר ופרנץ' קולומברד מכרמים בהרי ירושלים. יקב טורא של ורד וארז בן סעדון, יציג את יינות היקב מבצירים חדשים, ולראשונה את snow 2016- יין לבן יבש, בלנד של ויונייה, סוביניון בלאן ושרדונה. היין מינרלי, חמאתי עם ארומה של פרי בשל, ואת המראה החדש ליין הדגל של היקב – מאונטיין פיק. יקב דרימיה מחבל יתיר, יציג בתערוכה את יינות בציר  2013: קברנה סוביניון, שיראז, ויין הדגל Sfar – בלנד של 80% קברנה סוביניון ו- 20% פטי וורדו.
גם יקב אהרונוב  של אלירן אהרונוב, יציג לראשונה בתערוכה. היקב מייצר יינות פרימיום ביניהם: הריטאג' רבי 2013  – בלנד של מרלו 60% וקברנה סוביניון 40% לא מסונן, סוביניון בלאן רזרב  2016 (טעימה מהיין שיצא בקיץ), מכרם יחידני בדלתון. יקב אבידן שיוצג בדוכן של חברת שקד, פועל היום במעורבות של משפחת אבידן, כדי לשמר ולהגשים את חזונה של הייננית המיוחדת צינה אבידן ז"ל. על ייצור היינות אחראי עמית טולדו, יינן יקב טריו. בתערוכה יוצגו מגוון יינות, ביניהם רמות נפתלי, קריניאן ורזרב. יקב גרוס יציג את שני היינות שלו: Onyx 2013  ו- Black Onyx 2013. בין היקבים הישראלים האחרים שיציגו: יקב 1848, יקב יפו, יקב מוני, יקב אלכסנדר, יקב מונד, יקב לבני, יקב רמות נפתלי, יקב גוש עציון.

תערוכת היין לקהל המקצועי Sommelier (סומלייה)
תערוכת היין לקהל המקצועי Sommelier (סומלייה), צילום יולה זובריצקי

יינות יבוא

אנשי חברת שקד יציגו במתחם גדול את יינות יקב פאוסטינו, ויארחו את מנהל היצוא של פאוסטינו מספרד – Angel Hernandez Velez. כן יציגו מגוון רב של יינות ייבוא, כמו אלה של יקב א-מאנו האיטלקי (לבן ופרימיטיבו), שאטונף דו פאפ, בנרוק סטיישן, אוסטרליה.
במתחם הגדול של החברה הסקוטית ניתן יהיה לטעום ממגוון יינות היבוא של החברה, וכן להשתתף בסדנאות בחדר הפרטי. כמו כן תארח החברה לראשונה יוצגו בתערוכה ובארץ יינות סלובנים של חברת סרו המייבאת יינות מהבלקן.

יקב פרנסואה לורטון מבורדו, מייצר יינות בארבע האחוזות של המשפחה – בארגנטינה, צ'ילה, דרום צרפת, ובספרד. זמיר יציגו את מגוון היינות שלהם, ביניהם ביאנקו די מוגרטה נרו ד'אבולה 2015- יין לבן מסיציליה שעשוי מענבי נרו ד'אבולה האדומים. קיפיס יציג לטעימות מגוון גדול של יינות, ביניהם: פיירוויו לה קאפרה ויונייה 2013, סוורטלנד מרלו  שיראז – בחירת היינן 2010. סאקה ימה וקדמה יציגו מגוון סאקה איכותיים של המבשלות קיקוסוי ושיראטאקי ביפן, וגולת הכותרת סאקה של מבשלת Born  הנחשבת לטובה ביותר ביפן.

לא נפקד גם מקומן של המזקקות הישראליות: מזקקת milk&honey יציגו בתערוכה את הסינגל מאלט ניו מייק ואת הג'ין הלבנטיני שלהם.  מזקקת יוליוס של ג'וב הר-גיל, תשיק בתערוכה את ה- AKKO GIN – המבוסס על אלכוהול ענבים. מלבד הג'ין יוצגו כל התזקיקים הוותיקים של יוליוס, וגם מהדורה מיוחדת וקטנה של או דה וי מוסקט, עשוי מגפת של ענבי מוסקט גליליים. כן יוצגו מוצרים נלווים וציוד ליין, חדרי יין ומקררים, כוסות יין,

תערוכת היין לקהל המקצועי Sommelier (סומלייה)
תערוכת היין לקהל המקצועי Sommelier (סומלייה), צילום יולה זובריצקי

בפעם הראשונה בתערוכה מתקיימת תחרות פרסי היין של המסעדות – שמטרתה לעורר ולתמרץ מסעדות להשקיע את המיטב בקידום תרבות היין בישראל. במסגרת התחרות יוענקו פרסים למסעדות שיימצאו מצטיינות בתחום היין ושמקדמות את תרבות היין בישראל במבחר קטגוריות, ביניהן:  תפריט היין הטוב ביותר, תפריט הכוסות הטוב ביותר, תפריט היין הכי Value for Money, תפריט היין הכשר הטוב ביותר, המסעדה עם אוסף היינות המתיישנים הטוב ביותר, המזללה עם ההתייחסות הטובה ביותר ליין. שופטי התחרות הם עיתונאי היין איתי גלייטמן, גלי וולוצקי ואבי בן עמי. מאות מסעדות הגישו את מועמדותן.

תערוכת 2017 Sommelier מיועדת לקהל מקצועי בלבד: אנשי המסעדות, חנויות היין, הברים, בתי המלון, המעדניות, רשתות השיווק וסיטונאי המשקאות – ומאפשרת להם ולפגוש את היקבים, את היבואנים, את המפיצים, את המנכ"לים, הייננים, וגם את סוכני המכירות.

 

רשימת המציגים וההרצאות המלאה מפורסמת באתר התערוכה. הרשמה לקהל המקצועי באתר. ניהול והפקה: סטודיו בן עמי

 

 

 

 

 

 

 

 


היו הראשונים להגיב...

כתבו תגובה